ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Až přijde válka

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

Valka8 resizeSlovenskí branci je neregistrovaná polovojenská organizácia proruskej politickej orientácie, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2012. Organizácia bola založená ako neregistrovaný telesno-branný klub a od apríla 2016 jej aktivity zastrešuje občianske združenie Naša vlasť je budúcnosť, ktoré SB označujú ako svoje „civilné oddelenie“. Organizácia spolupracuje so slovenskou pobočkou Nočných vlkov, ruského motorkárskeho klubu a neoficiálne polovojenskej organizácie ruskej vlády. Slovenskí branci majú približne 200 členov.

V júli 2018 podal minister obrany SR Peter Gajdoš podnet na generálnu prokuratúru SR vo veci preskúmania zákonitosti organizácie. Slovenskí branci sami seba označujú ako názorovo a ideologicky neutrálnu brannú organizáciu a verejne sa ohradzujú voči obvineniam so sympatií smerom k myšlienkam nacizmu a fašizmu. Zvýrazňujú Valka2 resizenajmä svoju pronárodnú orientáciu a všeslovanskú vzájomnosť. Ministerstvo vnútra SR však tvrdí, že skupina má väzby na extrémistické subjekty. Toľko v stručnosti o tom, čo sa dozviete o organizácii s názvom Slovenskí branci z internetových stránok. Užitočnejšie však bude, pokiaľ máte záujem o tematiku, pozrieť si najnovší dokumentárny film českého režiséra Jana Geberta Až přijde válka o tomto prazvláštnom zoskupení. I keď prezentovaného najmä z pohľadu skupiny a jej vodcu, predsa ide len o informačne a umelecky výživnejšie podnety na premýšľanie ako „suché“ informácie z internetu.

Už v roku 2014 nakrútil vtedy študent Vysokej školy múzických umení Dominik Jursa krátkometrážny dokument s názvom  Toto Valka5 resizenie je hra o fungovaní Slovenských brancov, a najmä z pohľadu ich zakladateľa Petra Švrčeka. Divák možno vtedy prvýkrát počul o tom, že v slovenských lesoch sa po víkendoch premávajú v maskáčoch a so zbraňami v ruke nejakí pomätenci a snažia sa nás uchrániť od atakov utečencov, Spojených štátov, mimozemšťanov alebo kohokoľvek, kto nám chce vziať našu domovinu. Dokument dal veľký priestor Petrovi a nesnažil sa ho silou mocou pred kamerou diskreditovať, pretože to koniec koncov dokázal protagonista sám. No a veľmi podobný prístup zvolil aj Jan Gebert, ktorý zašiel ešte ďalej a svoju osobu aj so štábom v diele vôbec nepriznáva. Až přijde válka aj vďaka určitému vývoju skupiny v čase pripomína v súčasnosti Valka6 resizeobľúbenú kombináciu non-fiction a fiction tvorby, kde sa tieto hranice stierajú v čo najväčšej možnej miere. Pochopiteľne však ide o rýdzi dokument, keďže postavy tu sú za samých seba, vyjadrujú vlastné postoje, ale iné dokumentárne prvky sú potlačené a ku koncu je už zrejmý naratívny vývin scenára a filmu.

Na začiatku sa ocitáme v dome Petrových rodičov a zisťujeme, že ide o inteligentného maturanta so slušným rodinným zázemím a pevným materiálnym zabezpečením. Už od úvodných sekvencií nám tak tvorca ponúka jeden z veľmi dôležitých podnetov na zamyslenie. Zázemie a nedostatok hmotných statkov, a v neposlednom rade aj absencia inteligencie, vážne nemusia byť tými jedinými spúšťačmi Valka7 resizezapojenia sa do extrémistických činností. I ostatní členovia spolku sa nevyznačujú navonok prejavovanou brutalitou, všetko si nechávajú na svoje tréningy usporiadané každý druhý víkend a občasné verbálne nadávanie na „parazitov“ v koži imigrantov, pekne v bezpečí interiéru auta a v pohybe. Snímka začína Petrovou maturitou, pokračuje zábermi z branných cvičení, rozhovormi medzi členmi partie v hierarchii skupiny na tom „vyššom“ spoločenskom stupienku, do toho občas prenikne nejaký ten rozhovor pre televíziu a navštívime aj veľkú párty v kulturáku alebo prezentáciu spolku na Devíne. Režisér necháva všetko na členoch brancov a najmä jej veliteľovi a tým pádom aj na divákovi. Nepodsúva mu žiaden Valka resizesvoj názor prostredníctvom zbytočného komentára, pretože slová Petra a spol. hovoria samé za seba a len tak mimochodom, ak sa k snímke dostane aj ultrapravicovo orientovaný občan, tak ho iba presvedčí o jeho pravde. Implicitné posolstvo snímky zrejme nepochopí. Čo všetko je na nakrútenom materiáli tak alarmujúce, netreba vopred zbytočne prezrádzať, v snímke je toho totiž omnoho viac, ako v informáciách zhrnutých v prvom odseku recenzie, a možno aj viac ako by divák od podobného dokumentu čakal. Prvoplánové moralizovanie Gebert nahradil dôslednou observáciou subjektu.

Valka3 resizeAž přijde válka, ČR, Chorvátsko, 2018
Dĺžka:  76 minút
Scenár a réžia: Jan Gebert
Kamera: Lukáš Milota
Strih: Jana Vlčková
Hudba: Johny Poupě
Distribúcia: ASFK
Premiéra v SR: 22. novembra 2018
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark