ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Zlatá palma pre film Rubena Őstlunda Štvorec

Cannes2017logo resizeNo a je po veľkej paráde. Nakoniec porota 70. jubilejného festivalu v Cannes na čele s Pedrom Almodóvarom,zrejme po dlhej úvahe, dala prednosť originalite, a to Štvorec dánskeho režiséra Rubena Őstlunda je. Bolo síce niekoľko prekvapení, ale nakoniec ocenili to najlepšie, aj keď sa o tohtoročnej súťaži nedá hovoriť ako najvydarenejšej. No dobrých filmov bolo niekoľko. Keď moderátorka večera Monica Belucci hneď na úvod povedala, že  bolo v súťaži veľa krutých filmov, ale taká je dnešná realita, dalo sa čakať, že cena sa krvákom ujde. Sám ocenený herec Joaquin Phoenix bol prekvapený a nehral to. Ukázal len ospravedlňujúco na svoje tenisky. Iste by sa bol viac vyobliekal. No úlohu vraha na objednávku zahral výborne. Najviac potešila cena pre Diane Kruger – tá si ju skutočne zaslúžila. No a teraz si prečítajte zoznam ocenených zo všetkých súťaží.

 

Dlhometrážne filmy

Uztomamalevelke resizeZlatá palma

Štvorec (The Square), réžia Ruben Őstlund

Cena 70. výročia festivalu:

Nicol Kidman

Veľká cena:

120 tepov za minútu (120 battiments par minute), režia Robin Campillo

Cena za réžiu:

Sofia Coppola za film Oklamaný (The Beguiled)

Cena za ženskú interpretáciu:

Diane Kruger za úlohu vo filme Z ničoho (Aus dem nichts), réžia Fatih Akin

Cena za mužskú interpretáciu:

Joaquin Phoenix za úlohu vo filme Nikdy ste tu skutočne neboli (You Were Never Really Here, réžia Yorgos Lanthimos

Cena za scenár ex aequo:

Yorgos LanthimosEfthimis Filippou za film Zabitie posvätného jeleňa (The Klilling of a Sacred Deer)

Lynne Ramsay za film Nikdy ste tu skutočne neboli ( You Were Never Really Here)

 

Krátkometráže filmy

Zlatá palma:

Xiao Cheng Er Yue (A Gentle Night / Un nuit douce), réžia Qiu Yang

Osobitná cena poroty:

Katto (The Ceiling / Le plafond), réžia Teppo Airaksinen

 

Zlatá  kamera

Jeune femme (Montparnasse Bienvenüe), réžia Léonor Serraille – film zo súťaže Certain regard (Istý pohľad)

 

Un certain regard (Istý pohľad)

Cena Istého pohľadu:

Lerd (Un homme integre – A man of Integrity) réžia Mohammad Rasoulof

Cena za najlepšiu ženskú interpretáciu: Jasmine Trinca za úlohu vo filme Fortunata Sergia Castellitta

Cena za poéziu kina: Barbara, réžia Mathieu Amalric

Cena za réžiu: Taylor Sheridan za film Wind River

Cena poroty: La hijas de abril (April´s Daughter), réžia Michel Franco

 

Cena FIPRESCI (3 ceny v troch súťažiach)

Hlavná súťaž: Dvadsať tepov za sekundu, réžia Robin Campillo, Francúzsko

Certain  regard: Tesnota (Closeness), réžia Kantemir Balagov, Rusko

La semaine de la critique: A fábrika de nada (The Nothing Factory), réžia Pedro Pinho, Portugalsko

 

Cinéfondation

Prvá cena: Paul je tu, réžia Valentina Maurel, Belgicko

Druhá cena: Heyvan (Animal), réžia Bahram Bahman, Irán

Tretia cena: LOST Dvaja zomreli, réžia Tommaso Usberti, Francúzsko

 

 

 

 

 

 

Share/Save/Bookmark

O filmoch z Cannes pred veľkým finále

Cannes2017logo resizeRiaditeľ festivalu Pierre Lescure a umelecký riaditeľ Thierry Frémaux, ktorý tento veľký sviatok filmu už od roku 2007 riadi, môžu byť spokojní. Veľké akcie sa vydarili, jedna striedala druhú, stretol sa tu takmer celý filmový svet – o hercoch sa ani už nechce písať, známe osobnosti a hviezdy môžete stretnúť všade. Dokonca som si myslela, že v jubilejnom roku, keď je ťažké sa rozhodnúť kam skôr skočiť, vynechali dobročinný večierok na pomoc postihnutým AIDS, ale kdeže. Najobletovanejšou hviezdou bola Nicol Kidman, potom Jessica Chastain, Monica Belluci, Will Smith,Leonardo DiCaprio a, samozrejme, Dustin Hoffman. Len v porovnaní s vlaňajškom hlavná súťaž bola o niečo slabšia. S pokojným svedomím sa Zlatá palma bude udeľovať dosť ťažko.

Čítať celý článok...

Hviezdou festivalu v Cannes Nicole Kidman

Cannes2017logo resize„Toto je váš festival“ – povedal jeden z novinárov na tlačovej besede k filmu Oklamaný (The Beguiled) Nicol Kidman. A veru mal pravdu. Niet fotografovanejšej herečky, ktorá hrá v štyroch filmoch, v dvoch súťažných a vdvoch nesúťažných. Ten podstatne zaujímavejší a lepší je spomínaný, tak začnem s ním.

Čítať celý článok...

Planý poplach na festivale v Cannes

Cannes2017logo resizeNie je to príjemné, ale trochu vzruchu, ak je to len planý poplach, nezaškodí. Pokojne sme sa vybrali do kina na premietanie filmu Le redoutable (Impozantný) francúzskeho režiséra Michela Hazanaviciusa. Potom nás evakuovali, lebo vraj našli v kinosále podozrivý balíček. Videli sme len dve uplakané a ustrašené pracovníčky festivalu a to bolo všetko. No nebolo to príjemné. Trochu sme sa aj báli. Zavolali zrejme pyrotechnikov, ktorí zistili, že je to bol len planý poplach a premietanie sa začalo. Nechcem predvídať, ale aj tak prísne prehliadky sa ešte viac sprísnia.

Share/Save/Bookmark

Z festivalu v Cannes: Od Nelásky k Okji

Cannes2017logo resizeNa kontroly na letisku sme si už zvykli, ale keď vás podrobia takej istej prehliadke na festivale, a to pri každom vstupe do festivalového paláca, je to trochu šok. Tvoria sa neskutočné rady, čaká sa dlho na premietanie, ktoré neustále mešká, čo nikdy nebývalo. Pol hodinu pred filmom je nutné už stáť v rade lebo sa do kina nedostanete. Lenže je tu priveľa vzácnych hostí – ostražitosť  je na mieste. Musím však dodať, že sa strážcovia zákona, je tu vraj 10 tisíc policajtov, správajú ohľaduplne, s úctou a slušne.

Čítať celý článok...

Jury 70. festivalu v Cannes je kompletná

Predsedom hlavnej poroty, teda celovečerných hraných filmov, bude španielsky režisér, scenárista a producent Pedro PorotaCannes2017 resizeAlmodóvar. Porota bude mať, vrátane predsedu, deväť členov. Pomáhať Almodóvarovi  v jeho neľahkej úlohe budú nemecká režisérka, scenáristka a producentka Maren Ade, americká herečka a producentka Jessica Chastain, čínska herečka a producentka Fan Bingbing a francúzska herečka, scenáristka a režisérka Agnès Jaoui. Mužská časť poroty bude zastúpená kórejským režisérom Park Chan-wookom, americkým hercom, producentom a muzikantom Willom Smithom, talianskym režisérom a scenárostom Paolom Sorrentinom a francúzskym skladateľom Gabrielom Yaredom.

Share/Save/Bookmark

Zoznam súťažných filmov uvedených v Cannes

Cannes2017logo resizeDnes (13. apríla 2017) udeverejnili v Cannes zoznam filmov, ktoré sa premietnu v Hlavnej súťaži, teda celovečerné hrané filmy, v súťaži Un certain regard (Istý pohľad) a takisto zoznam snímok, ktoré sa uvedú mimo súťaže. Názvy filmov neprekladáme a prinášame kompletný zoznam. Ako býva už zvykom (stáva sa to vždy) zoznam sa buď doplní, ale opraví, väčšinou však filmy pribudnú a neubudnú.

Čítať celý článok...

Slovenský celovečerný film Out v súťaži na MFF Cannes

Certainregard.logo resizeDo súťaže 70. jubilejného filmového festivalu v Cannes sa dostal ďaľší slovenský príspevok. Do prestížnej súťažnej sekcie Un certain regard bol vybraný aj film Out (názov sa neprekladá) slovenského režiséra a scenáristu Györgya Kristófa, nakrútený v slovensko-maďarsko-českej koprodukcii. Ide o majoritný slovenský film producenta Mareka Urbana (sentimentalfilm).

Čítať celý článok...

Slovenský film o ukrajinských imigrantoch uvedú v Cannes

Snímka resizeZvečnil príbeh mladej Ukrajinky, ktorú jej priateľ počas ilegálneho prechodu cez slovenské hranice „vymenil“ s pašerákmi za pas do vysnívaného Nemecka. Mladý režisér Michal Blaško dostal pozývací list na jeden z najprestížnejších festivalov sveta. Jeho študentský film Atlantída, 2003 je oficiálne potvrdený reprezentant slovenskej kinematografie v programe blížiaceho sa 70. ročníka prestížneho festivalu v Cannes. Bude súťažiť v sekcii Cinéfondation.

Čítať celý článok...