ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Crème de la Crème - Týždeň francúzskeho filmu

Cremedelacremelogo resizeUž po piatykrát pripravuje spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku v rámci Mesiaca Frankofónie prehliadku súčasnej francúzskej kinematografie Crème de la Crème , ktorá bude tento rok prebiehať od  22. do 28. marca v Bratislave a počas marca a apríla aj v ďalších 20 mestách v 28 kinách po celom Slovensku.

Čítať celý článok...

Významné Slovenky z minulosti môžu byť inšpiráciou aj dnes

Prva resizeVýznamné Slovenky, ktoré sa v minulosti ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života, nás môžu inšpirovať aj dnes. Zhodli sa na tom režisérka Zuzana Liová, dramaturgička Ingrid Mayerová a fotografka Milota Havránková, ktorá pokrstila  DVD kolekciu Prvá. Oceňujú najmä ich odvahu, nezávislosť, slobodomyseľnosť a silné životné príbehy. To všetko ponúka cyklus desiatich dokumentárnych portrétov na DVD nosičoch. „Je to určite viac, ako len historická satisfakcia ženskej ambície a múdrosti,“ povedala o projekte Havránková.

Čítať celý článok...

Českého leva ovládla Bába z ledu

Ceskylev resizeTohto roku už po 25. raz odovzdali včera večer (10. 3. 2018) v pražskom Rudolfíne ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev. Slávnostný večer už po druhý raz šarmantne uvádzala Adela Vinczeová. Na jubilejnom ročníku v hlavných kategóriách najlepší film, najlepšia réžia,najlepší scenár najlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, dokonca aj najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, teda šesť najdôležitejších cien získal film režiséra Boghada Slámu Bába z ledu (Baba z ľadu) v hlavných úlohách so Zuzanou Kronerovou a Pavlom Novým.

Čítať celý článok...

Cyklus Music & Film uvedie kapelu Black Sabbath

Lumierelogo resizeJedna z najväčších heavy metalových kapiel Black Sabbath vlani definitívne ukončila kariéru. S fanúšikmi sa rozlúčila posledným vystúpením v Birminghame, v mieste svojho začiatku. Film Black Sabbath: The End of the End (2017), ktorý vznikol počas tohto koncertu, je preto jedinou možnosťou, ako skupinu ešte raz vidieť koncertovať. V utorok 13. marca 2018 o 20.30 hod. ho v cykle Music & Film uvedie Kino Lumière.

Čítať celý článok...

O jednu cenu Slnko v sieti môžu hlasovať aj diváci

SFTAlogo resizeSúčasťou slávnostného udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti bolo vlani aj odovzdanie historicky prvej Diváckej ceny. Tento rok budú mať diváci rovnako možnosť rozhodnúť o najlepšom slovenskom filme uplynulého roka. Ocenený film bude vyhlásený na slávnostnom ceremoniáli Slnko v sieti v piatok 6. apríla 2018 na Jednotke RTVS.

Čítať celý článok...

Filmotéka uvedie film Panna zázračnica

Lumierelogo resizeV marci si pripomíname 105. výročie narodenia spisovateľa Dominika Tatarku a 25. výročie úmrtia režiséra ŠtefanaUhra. Pri tejto príležitosti Filmotéka Kina Lumière uvedie snímku Panna zázračnica (1966), ktorú podľa rovnomennej Tatarkovej novely nakrútil režisér Štefan Uher. Projekcia sa uskutoční vo štvrtok o 17.00 hod. a bude spojená s diskusiou, ktorej sa zúčastnia tvorcovia Albert Marenčin, Juraj Mojžiš, Ivan Ostrochovský a Martin Šulík.

Čítať celý článok...

Na Oscaroch triumfovala Podoba vody

Vitazi resizeTo bolo hádania, kto vyhrá najprestížnejšiu filmovú cenu - Oscara. Nakoniec sa ukázalo, že Podoba vody síce premenila z 13 nominácií len štyri, ale stala sa najlepším filmom a jej režisér Guillermo del Toro získal prestížnu sošku aj za réžiu. Neviem, či si mnohí uvedomili, že tak na Oscaroch, ako aj na medzinárodných fórach, poroty dávajú prednosť snímkam, ktoré sa odlišujú od ostatných, a sú niečim výnimočné, originálne. Aj za cenu, že ich širšie publikum neprijme. Váhanie bolo len medzi snímkami Tri bilboarady kúsok za Ebbingom (dávam mu trochu prednosť) a víťazom, ale nakoniec vyhrala odlišnosť. Akademici sa nedali odradiť ani obvineniami, že námet je plagiát. Aký plagiát? Sú potom všetky filmy, ktoré vzniknú napríklad na námety Shakesparovej tvorby plagiáty? Niet novým námetov, závisí len na tom, ako sa ich tvorcovia prezentujú.

Čítať celý článok...

Na Césaroch dominovala snímka 120 tepov za minútu

Pred vyhlásením Oscarov PenelopeCruz resize(4.3.2018) odovzdali včera (2.3.) vo Francúzsku víťazom európsku obdobu americkej ceny Césarov. Na 43. slávnostnom vyhlásení týchto prestížnych cien dominovala snímka Roberta Campilla 120 tepov zaminútu, získala až šesť Césarov. Cenu za najlepšiu réžiu si odniesol Albert Dupontel za film Dovidenia tam hore. V kategórii najlepší zahraničný film zvíťazilia snímka Andreja Vzjaginceva Bez lásky nominovaná aj na Oscara. Najvyššie francúzske ocenenie Čestného Césara udelila filmová akadémia španielskej herečke Penelope Cruz, cenu jej odovzdal Pedro Almodóvar. Pozrite sú kompletný zoznam ocenených.

Čítať celý článok...

Expedičná kamera 2018 na plátnach kín CINEMAX

Cinemaxlogo resizeObľúbený festival cestovateľských a outdoorových filmov Expedičná kamera čaká 9. ročník, v ktorom budete mať možnosť navštíviť exotické miesta sveta i nedostupné kúty našej vlastnej krajiny. V kinách CINEMAX sa podujatie uskutoční v utorok 13. marca 2018 o 18:00.

Čítať celý článok...

Dokument Diera v hlave čaká americká premiéra v Palm Springs

RaymodGureme resizeAj rok po premiére je o dokument režiséra Roberta Kirchhoffa Diera v hlave živý záujem. Aktuálne ho Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) nominovala na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategórii najlepší dokumentárny film. V apríli čaká snímku americká premiéra na American Documentary Film Festival (AmDocs) v Palm Springs, ktorý sa uskutoční od 6. do 12. apríla a v nadchádzajúcom období celá séria premietaní spojených s diskusiami po českých mestách.

Čítať celý článok...