ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmový kebinet deťom pokračuje už štvrtý rok

ASFKlogo resizeFilmový kabinet deťom je výchovno-vzdelávací projekt z dielne Asociácie slovenských filmových klubov, ktorý sa prvý raz predstavil v roku 2014. Kým prvé tri roky sa lektorky na prezentáciách venovali všeobecným témam vzniku animácie ako takej, tento školský rok prichádzajú s konkrétnejšou témou. Malým divákom budú vysvetľovať základy plôškovej techniky.

Čítať celý článok...

O prehliadke Týždeň slovenského filmu v Bulharsku

Zahrada 003 resizeUž v pondelok 25. septembra 2017 sa po druhýkrát v bulharskom hlavnom meste Sofia začne prehliadka Týždeňslovenského filmu, ktorá tamojším divákom predstaví sedem súčasných slovenských filmov. Ide o diela z obdobia posledných troch rokov, výnimkou je len Záhrada Martina Šulíka (1995), jeden z najúspešnejších slovenských filmov z obdobia 90. rokov minulého storočia. Prehliadka potrvá do nedele 1. októbra 2017.

Čítať celý článok...

O Oscara bude za Slovensko bude bojovať Čiara

SlnkovsietiNa konci februára vyhlási americká Akadémia filmových umení a vied (ďalej „AMPAS“) na slávnostnom ceremoniáli v losangeleskej sále Dolby Theatre držiteľov svojich ocenení známych ako Oscar. Spomedzi slovenských snímok vyberá národného nominanta do „oscarovského“ boja v kategórii najlepších cudzojazyčných filmov Slovenská filmová a televízna akadémia („SFTA“).

Čítať celý článok...

Filmový kabinet prekvapí novými témami

kabinet resizeCyklus o dejinách kinematografie Filmový kabinet nie je novinkou. Aktuálny druhý semester tretieho vydania sa začne 26.septembra 2017 v Kine Lumière a bude venovaný obdobiu od 30. do 60. rokov minulého storočia. Prinesie nové témy, neopozerané filmy a už teraz je možné sa naň registrovať. Otvorený je pre všetkých záujemcov.

Čítať celý článok...

Animovaný film 39 týždňov, 6 dní bude súťažiť vo Varšave

Krátky animovaný film Joanny Kozuch a Borisa Šimu 39 týždňov, 6 dní bude súťažiť na áčkovom festivale vo Varšave. Prestížne uvedenie bude medzinárodnou premiérou filmu, ktorý bude sprevádzať delegácia tvorcov. V prípade výhry sa snímka automaticky dostáva do širšej nominácie na Oscara. 33. ročník Medzinárodného filmového festivalu Varšava sa začne 13. a potrvá do 22. októbra 2017.

Čítať celý článok...

Český a slovenský filmový festival v Austrálii

Arinalogo resizePiaty ročník Českého a slovenského filmového festivaluv Austrálii prinesie výber z najnovších aj archívnych titulov našej kinematografie. V Melbourne sa začne prehliadka už v piatok 15. septembra 2017, v októbri sa pridajú mestá Canberra (11. – 14. 10. 2017) a Perth (18. – 21. 10. 2017), divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát – v októbri tohto roku (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci.

Čítať celý článok...

Bažant Kinematograf úspešne uzavrel pätnástu sezónu

Bazant2017logo resizeLetný putovný filmový festival Bažant Kinematograf 3. septembra úspešne ukončil svoju pätnástu sezónu. Dva kultové retroautobusy sa na cesty Slovenskom vydali 1. júla a počas leta navštívili 29 miest. Tohtoročnú ponuku českých a slovenských filmov si prišlo pozrieť 35 000 divákov a k nim sa pridalo 15 000 divákov, ktorí navštívili filmové večery Letného kina Bažant Kinematograf Magio pláži v Bratislave. Výber kvalitných festivalových filmov premietne ešte na festivale Cinematik v Piešťanoch od 12. do 17. septembra.

Čítať celý článok...

Sloboda pod nákladom patrí medzi najlepšie horské filmy

Sloboda resizeSnímka Sloboda pod nákladom Pavla Barabáša sa stala najnavštevovanejším filmom v distribúcii ASFK za rok 2016 a získala aj Výročnú cenu ASFK ako Najlepší klubový film. Po premiéra doma sa dokument vydal na festivalové turné po svete, kde získal doposiaľ 16 významných ocenení. Najvýznamnejšiu dostal tento mesiac vo Švajčiarsku.

Čítať celý článok...

Magic Moments ma dnes svetovú premiéru v Toronte

Buchelova 1 resizeDnes začína v najväčšom kanadskom meste 42. medzinárodný filmový festival Toronto a svetová premiéra na ňom hneď v jeho prvý deň čaká slovenský film Magic Moments. Študentská snímka režisérky Martiny Buchelovej bude súťažiť ako jeden z 35 krátkometrážnych filmov z celého sveta v sekcii Short Cuts, v rámci ktorej patrí medzi jedno zo 17 diel nakrútených ženskými režisérkami. Filmy v sekcii dopĺňa 24 kanadských snímok.

Čítať celý článok...

Juraj Lehotský odchádza s Ninou do Toronta

NIna2 1 resizeAk na tohtoročnej festivalovej scéne hľadáte niečo naozaj prelomové, neprehliadnite hviezdu filmu Nina - BibianuNovákovú, napísal prestížny americký filmový portál IndieWire po svetovej premiére nového filmu Juraja Lehotského na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Už 10. septembra režisér osobne uvedie v severoamerickej premiére snímku na jednom z najprestížnejších filmových udalostí sveta – na 42. ročníku MFF v Toronte. Nina sa ako jediný slovenský reprezentant predstaví v sekcii Súčasná svetová kinematografia.

Čítať celý článok...