ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Po dlhej chorobe zomrel kameraman Igor Luther

IGORLUTHER resizeV nedeľu 7. júna 2020 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe v Rijeke v Chorvátsku slovenský kameraman Igor Luther, ktorý svojím mimoriadnym talentom a tvorbou presiahol hranice Slovenska. Spolupracoval s Jurajom Jakubiskom, StanislavomBarabášom, Andrzejom Vajdom a stál aj za kamerou filmu Plechový bubienok (1980) Volkera Schlöndorffa, oceneného Oscarom za najlepší cudzojazyčný film. V januári tohto roka si prevzal z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Čítať celý článok...

Za Viliamom Jablonickým

ViloJablonicky resize„Redaktor, publicista, kritik, historik kultúry a umenia, vydavateľ“ – tak si napísal do životopisu pre Slovenské centrum PEN Viliam Jablonický (13.5.1948 – 20.8.2019). A všetky oblasti vyplnil svojou aktivitou, prácou. Jeho diapazón záujmov bol široký, ale začínal siedmou múzou – filmom.

Čítať celý článok...

Zomrel dramaturg, scenárista a prozaik Albert Marenčin

Marencin resizeV sobotu 9. marca 2019 zomrel vo veku nedožitých 97 rokov slovenský dramaturg, scenárista, prekladateľ, prozaik, básnik, surrealista, výtvarník a kolážista Albert Marenčin, významná osobnosť slovenskej kultúry. Ako vedúci tvorivej skupiny v Štúdiu hraných filmov na Kolibe sa v 60. rokoch minulého storočia zaslúžil o vznik filmov, ktoré stáli na počiatku československej novej vlny. Slovenský filmový ústav (SFÚ) o jeho úmrtí informoval jeho syn Albert Marenčin ml.

Čítať celý článok...

Zomrel Miloš Fikejz

MilosFikejzresizeFilmový knihovník, publicista, encyklopedista a fotograf  Miloš Fikejz (11. 10. 1959–15. 1. 2019), žiaľ, už nie je medzi nami. Pracoval nepretržite od roku 1981 ako odborný pracovník v knižnici Národního filmového archívu v Prahe. Od polovice 80. rokov publikoval články v periodikách Film a doba, Záběr, Kino, Filmový přehled.

Čítať celý článok...

Zomrel filmový publicista, historik, pedagóg Richard Blech

Blech resizeV piatok 3. novembra 2017 zomrel vo veku 86 rokov po dlhej a ťažkej chorobe slovenský filmový publicista, historik, pedagóg a encyklopedista Richard Blech, autor a vedúci autorského kolektívu niekoľkých významných encyklopedických diel, člen porôt na viacerých domácich i zahraničných festivaloch. Ešte donedávna aktívne publikoval a rozpracovanú mal knihu o americkej herečke, hviezde nemého filmu Pole Negri, ktorej otec pochádzal zo Slovenska.

Čítať celý článok...

Zomrel slovenský režisér a scenárista Vlado Balco

VladoBalco2 2 resizeVo štvrtok 31. augusta 2017 zomrel vo veku 68 rokov slovenský režisér, scenárista a pedagóg Vlado Balco. Dlhé roky pôsobil v Slovenskej filmovej tvorbe ako režisér dokumentárnych a krátkych filmov, nakrútil aj viacero hraných filmov, z ktorých divácky najúspešnejším sa stal Rivers of Babylon (1998) podľa rovnomenného románu spisovateľa Petra Pišťanka. Na Vysokej škole múzických umení odovzdával Vlado Balco svoje skúsenosti nastupujúcej generácii mladých tvorcov takmer dvadsať rokov.

Čítať celý článok...

Zomrel Vladimír Dubecký

VladimirDubecky 2Vo štvrtok 21. januára 2016 vo veku nedožitých 87 rokov zomrel Vladimír Dubecký, dlhoročný pracovník Slovenskej televízie a milovník filmov, na ktorého dramaturgii vyrástli celé generácie filmových a televíznych tvorcov. V čase normalizácie boli jeho študijné projekcie oázou slobody a kvalitného kinematografického umenia.

Čítať celý článok...

matures and boys sex