ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Berlinale mění nejen ředitele, ale i termín konání

Berlinalelogo resizePředáním Zlatého medvěda za nejlepší film a Stříbrných za jednotlivé filmařské výkony skončil v sobotu večer 69. ročník Mezinárodního filmového festivalu Berlinale 2019. Zároveň s ním skončila osmnáctiletá éra jeho ředitele Dietera Kosslicka, který odchází a jubilejní sedmdesátý ročník bude připravovat už nový tým.

Čítať celý článok...

Víťazný film Berlinale je snímka Synonymá

Berlinalelogo resizeTohtoročný 69. medzinárodný filmový festival Berlinale sa dnes (16.2.) skončil slávnostným odovzdaním cien. Zlatého medveďa za najlepší film získala francúzsko-izraelsko–nemecká snímka Synonymá, izraelského režiséra Nadava Lapida. Snímka je príbehom mladého Izraelčana, ktorý sa chce stať Francúzom. Prinášame zoznam cien.

Čítať celý článok...

Berlinale rozdá v sobotu večer Zlatého a Stříbrné medvědy

Berlinalelogo resizePrvní v kalendáři velkých mezinárodních filmových festivalů, německé Berlinale, se přehouplo do druhé poloviny a zatím do puntíku naplňuje, co si jeho ředitel Dieter Kosslick už před osmnácti lety předsevzal. Za celou dobu jeho působení, které letošním 69. ročníkem končí, tu byla upřednostňována politická témata a také letos se mnohé z filmů v hlavním programu, ať už v soutěži nebo mimo ni, politiky dotýkají a ona se zase dotýká soukromých životů.

Čítať celý článok...

Slovenská kinematografia zastúpená na Berlinale

Berlinalelogo resizeNa blížiacom sa 69. medzinárodnom filmovom festivale Berlinale (7.2 – 17.2.) bude slovenská kinematografia zastúpená v oficiálnom aj sprievodnom programe. V súťažnej sekcii Generation Kplus sa vo svetovej premiére predstaví animovaný film Šarkan (2019) Martina Smatanu.

Čítať celý článok...

Filmový festival Berlinale na rozcestí

Berlinalelogo resizeŠokujícím udělením Zlatého medvěda za nejlepší film 68. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně rumunskému Nedotýkej se mě (Touch Me Not), vyvrcholil v sobotu večer v německé metropoli 68. ročník Mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Ve filmu, jehož hrdinka, padesátnice Laura, se snaží zbavit se strachu z doteku a tělesnosti, zkoumá režisérka Adina Pintilieová hranice lidské intimity. Laura nesnáší lidské dotyky, ale chtěla by vztah. Navštěvuje proto prostituty, transvestity, léčitele, fyzicky i psychicky postižené lidi a povídá si s nimi.

Čítať celý článok...

Na Berlinale triumfoval rumunský film Nedotýkaj sa ma

Berlinalelogo resizeMedzinárodný filmový festival Berlinale sa začal 15. februára a dnes 24. februára 2018 slávnostne vyhlásili víťazov. Zajtra ešte festival pokračuje a publikum si bude môcť pozrieť vybrané filmy. Porota pod taktovkou  nemeckého režiséra Tom Tykwera udelila hlavnú cenu Zlatého medveďa za najlepší film festivalu rumunskej režisérke Adine Pintilie za film Nedotýkaj sa ma (Touch Me Not), ktorá v ňom hovorí sexualite, kráse a intimite. Najlepším režisérom sa stal americký tvorca Wes Anderson za animovaný film Psí ostrov. Z hercov triumfovali 23- ročný Francúz Anthony Bajon za úlohu vo filme Modlitba a 68- ročná debutantka z Portugalska Ana Brun za úlohu vo filme Dedičky. Prinášame zoznam víťazov.

Nedotykaj resizeZlatý medveď za najlepší film
Nedotýkaj sa ma (Touch Me Not) , réžia Adina Pintilie, Rumunsko, Nemecko, ČR, Bulharsko, Francúzsko

Veľká cena poroty za réžiu
Malgorzata Szumowska za film Tvár (Twarz), Poľsko

Strieborný medveď za najlepšiu réžiu
Wes Andersom za film Psí ostrov, USA, Nemecko

Zlatý medveď za najlepší scenár
Alonso Ruizpalacios a Manuel Alcalá za film Museo, Mexiko

Cena Alfreda Bauera
Dedičky (Las herederas), réžia Marcelo Martinessi, Poraguaj, Nemecko, Brazília, Uruguaj, Nórsko

Strieborný medveď pre  najlepšieho herca
Anthony Bajon za úlohu vo filme Cédrica Khana Modlitba (La priere), Francúzsko

Strieborný medveď pre najlepšiu herečku
Ana Brun za úlohu vo filme Dedičky Marcela Mertinessiho

Strieborný medveď za najlepší umelecký počin
Elena Okopnaja za kostými a výpravu filmu Dovlatov režiséra Alexeja Germana jr., Rusko, Poľko, Srbsko

Cena za najlepší dokumentárny film
Waldheimov valčík (Waldheims Walzer), réžia Ruth Beckermann, Rakúsko

Osobitná cena
Ex Shaman, réžia Luiz Bolognesi, Brazília

Cena za najlepší debut
Nedotýkaj sa ma (Touch Me Not), Adina Pintilie

Osobitná cena
An Elephant Sitting Still, réžia Hu Bo, Čína

Zlatý medveď za krátkometrážny film
The Men Behind The Wall, réžia Ines Moldavsky, Izrael

Strieborný medveď - Cena poroty pre krátky film
Imfura, réžia Samuel Ishimwe, Rwanda, Švajčiarsko

Cena za krátky film
Solar Walk, réžia Réka Bucsi, Dánsko

Cena FIPRESCI
Dedičky, réžia Marcelo Martinessi (Hlavná súťaž)
River´s Edge, réžia Isao Yukisada (Praguaj, Sekcia Panorama)
An Elephant Sitting Still, réžia Hu Bo (Čína, Sekcia Forum)

Čestný Zlatý medveď za celoživotný umelecký úprínos
Willem Dafoe

Berlinale Kamera za prínos berlínskemu filmovému festivalu
Beki Probstová, Katriel Schory, Jiří Menzel

Cena poroty LGBT Teddy Award
Tinta Bruta (Hard Paint), réžia Marcio Reolon a Filipe Matzembacher, Brazília

Share/Save/Bookmark

O filmoch 68. Berlinale

Berlinalelogo resizeTohtoročný Medzinárodnmý berlínsky filmový festival Berlinale, ktorý sa usporiada už po 68 raz, ponúka v dňoch 15. -25. februára okolo 400 filmov v 9 sekciách a viacerých špeciálnych premietaniach. Najznámejšie mená sa objavujú v Hlavnej súťaži, no taktiež aj v sekcii Panorama či Berlinale Special.

Čítať celý článok...

Na Berlinale bude aj slovenská kinematografia

Berlinelelogo resizeAktuálny 68. ročník prestížneho Berlinale sa aj tento rok uskutoční so slovenskou účasťou. Vo svetovej premiére bude na festivale za osobnej účasti režiséra uvedený nový film Martina Šulíka Tlmočník. Svetovú premiéru bude mať na podujatí aj krátky koprodukčný animovaný film Untravel, pripravené sú tiež trhové projekcie viacerých slovenských snímok. MFF Berlín sa začne vo štvrtok 15. februára a potrvá do nedele 25. februára 2018.

Čítať celý článok...

Ceny 67. MFF v Berlíne

logoV sobotu večer medzinárodná porota v zložení Paul Verhoeven (predseda), Dora Bouchoucha Fourati, Olafur Eliasson, Maggie Gyllenhaal, Julia Jentsch, Diego Luna a Wang Quan’an vyhlásila výsledky hlavnej súťaže 67. Berlinale. Slovenská kinematografia dávno nebola taká úspešná. Poľsko-nemecko-švédsko-česko-slovenský film režisérky Agnieszky Hollandovej Pokot (Cez kosti mŕtvych) získal Strieborného medveďa - Cenu Alfreda Bauera. Detská porota prehliadky filmov pre deti a o deťoch Generation Kplus pririekla Krištáľového medveďa slovensko-českej snímke režisérky Ivety Grófovej Piata loď.

Čítať celý článok...