ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

54 ½ MFF Karlovy Vary – v listopadu

TadyVarýlogo resizePřestože se řádný 55. ročník Mezinárodního  filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční až v roce 2021, příznivci největší filmové události v České republice se mohou těšit, jak na léto, tak na letošní podzim.

Čítať celý článok...

Přehlídka Tady Vary ve vašem kině

TadyVarýlogo resizeVe dnech 3.-11. července 2020 bude v bezmála stovce (96) českých kin promítnuto 16 filmů v rámci unikátní přehlídky Tady Vary ve vašem kině, kterou připravil organizační tým MFF Karlovy Vary.

Čítať celý článok...

MFF Karlovy Vary proběhne v roce 2021

MFFKVlogo resizeS ohledem na přetrvávající opatření vlády v souvislosti s koronavirovou krizí a kvůli jejím mezinárodním dopadům a celosvětově komplikované situaci jsme pečlivě zvážili všechny okolnosti a rozhodli jsme se 55. ročník MFF Karlovy Vary v letošním roce neuskutečnit.

Čítať celý článok...

Nie je východ ako východ…

KVlogo2019 resizeKeď v roku 1995 štartoval  Karlovarský festival v novom obsadení  a s novým programom, pokrývala sekcia Na východod Západu kinematografie  bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelitov. Vznikla z iniciatívy odborníčky na toto teritórium, Galiny Kopanevovej.  Vybrané filmy už takmer 25 rokov podávajú svedectvá o spoločenských zmenách, ceste od totality k demokracii, jej úskaliach a slepých uličkách, malých triumfoch a veľkých prekvapeniach. Sú to filmy, z ktorých nesála zábava a optimizmus.

Čítať celý článok...

O návratoch aj o nefunkčných rodinách

KVlogo2019 resizeNa Medzinárodný filmový festival Karlove Vary som sa vrátil po piatich rokoch a ukázalo sa, že na základných istotách, ktoré tam novinár i každý účastník má, sa takmer nič nezmenilo. V programe sem-tam nejaká sekcia ubudla a nejaká pribudla, ale jeho základná kostra s troma súťažami, stabilnými ťažiskovými sekciami, ktorými sú Horizonty a Inýpohľad, a obmieňajúcimi sa poctami (tohto roku patrila pocta egyptskému režisérovi Júsufovi Šahínovi, 1926 – 2008), tematickými prehliadkami a retrospektívami, zostala rovnaká.

Čítať celý článok...

O absencii komunikácie, necitlivosti, ľahostajnosti

KVlogo2019 resizeSvet je plný problémov - menších i väčších. Niekde sa nebezpečne prebúdza neonacizmus, nacionalistické vášne lomcujú ľuďmi, inde je to nezamestnanosť, nedostatok peňazí, klimatické zmeny, nefungujúca  justícia a potom sa osobné problémy automaticky vyroja a dotknú skoro každého. Postihnúť šírku týchto neduhov a ukázať ich na filmovom plátne, sa pokúsili výberom filmov usporiadatelia 54. medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Raz mali šťastnú ruku, inokedy menej, ale všetko nemôže byť dokonalé. Festival bol svojim spôsobom zaujímavý i keď pokojnejší a menej invenčnejší, čo sa týka hlavnej súťaže, ale nie ako celok.

Čítať celý článok...

Krištáľový glóbus za najlepší film získala bulharská snímka Otec

KVlogo2019 resizeDesaťdňový maratón filmov sa skončil slávnostným odovzdaním cien a tiež mnohými prekvapeniami. Krištáľový glóbus za najlepší film festivalu udelila medzinárodná porota bulharskej snímke režisérskej dvojice Kristina Grozeva, Peter Valchanov za snímku Otec. Ani my sme neobišli naprázdno, lebo Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Milan Ondrík za úlohu bo filme Marka Škopa Nech je svetlo. Boli by sme si zaslúžili aj viac, ale o tom neskôr. Prezident festival slávnostne ukončil a oznámil, že budúci teda 55. MFF Karlove Vary  sa začne 3.  júla  a potrvá do 11. júla 2020.

Čítať celý článok...

Patricia Clarkson sa učí šoférovať

KVlogo2019 resizeAmerická herečka Patricia Clarkson, držiteľa Zlatého glóbusu a mnohých iných cien, si prevezme na festivale Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. Naši diváci ju mohli napríklad vidieť vo filmoch Ďaleko do neba, Vicky, Kristina Barcelona, Večierok, Nepodplatiteľní, Dogville a v seriáli Dom z kariet. Pri tejto príležitosti uviedli film Vodičský preukaz režisérky Isabel Coixet, v ktorom  si zahrala so skvelým Benom Kingsleym.

Čítať celý článok...

Svet je vraj krajší, keď všetci klamú

KVlogo2019 resizeUdalosťou na festivale v Karlových Varoch bol aj príchod amerického herca a režiséra Casseyho Afflecka, ktorý vlani  získal Oscara a na festivale si prevzal Cenu prezidenta MFF Karlovy. Svetlo môjho života – taký je názov filmu, ktorý sám napísal, režíroval a hral v ňom hlavnú rolu.

Čítať celý článok...

matures and boys sex