ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Presolené

Hodnotenie filmu podľa čitateľov
salt

Do sídla CIA napochoduje Rus. Posadia ho pred detektor lži a on bez mihnutia oka vyhlási, že jedna zo špičkových agentiek, Evelyn Salt, je v skutočnosti ruská teroristka, pripravujúca atentát na ruského prezidenta, ktorý je práve v USA. Pretože jej kolegovia zjavne viac veria neznámemu Rusovi a technike ako dlhoročnej kolegyni, neostáva jej iné, len utiecť, aby ich mohla presvedčiť, že stojí na správnej strane. Skutočne?

Film sa vcelku presvedčivo začína v severokórejskom zajatí a pokračuje výpoveďou tajomného Rusa. No už krvavé jatky, ktoré rozpúta pri úteku, naznačujú, že nejde o príbeh, ktorému by sme mali veriť. Škoda, že mu nezostáva veľa toho, čím by nás mohol zabaviť. Kombinuje v sebe Bourna a seriál 24, lenže zveličuje a preháňa tak, že mu veríme čím ďalej tým menej a čím ďalej tým menej nás dokáže upútať.

Scenárista Kurt Wimmer má za sebou predlohy k filmom Aféra Thomasa Crowna či Equilibrium. Príbeh Salt je podobne umelý a plný neprekvapivých, nelogických a nepresvedčivých zvratov ako ten, čo napísal pre kriminálny thriller Ctihodný občan. Má však bližšie k jeho scenáru Ultraviolet, kde svet v neďalekej budúcnosti zachraňovala sexi Milla Jovovich. O tom, že Hollywood sa neriadi vždy len chladne racionálnymi trhovými zákonmi svedčí, že práve Wimmer je autorom scenára pre chystaný remake populárneho akčného sci-fi na motívy Philipa K. Dicka Total Recall.

salt_04Režisér Phillip Noyce, o generáciu starší od Wimmera, je známy ako tvorca filmových adaptácií špionážnych románov Toma Clancyho Vysoká hra patriotov a Jasné nebezpečenstvo, thrilleru Svätý alebo romantickej kriminálky Niekto sa pozerá. Na Wimmerov scenár mu však sily nestačili. Sprvu ho rozohráva celkom zručne, no postupne, ako sa Evelyn Salt mení na nezraniteľnú superhrdinku, schopnú prekonať každého nepriateľa, preniknúť i do najprísnejšie stráženého amerického bunkra a spasiť svet, réžia rezignuje nielen na presvedčivosť, ale aj na noblesu, elektrizujúcu sexualitu či akúkoľvek náladu a len útrpne popisuje. Noyce nepatrí k mladým režisérom, ktorí povýšili na umenie choreografiu súbojov a odblesky slnečných lúčov na hlavniach zbraní. Nemá rád nadhľad či módne hry so žánrovými klišé. Potrebuje solídny príbeh a keď ho dostane, solídne ho vyrozpráva. Namiesto neho však tentoraz dostal plnú dávku akcií, ktoré prekvapujú akurát tým, ako odporujú rozumu i fyzikálnym zákonom – a nevie, čo si s ňou počať. Nezakrýva, skôr zvýrazňuje slabiny scenára.

V roku 1999 dokázala Angelina svojím pôvabom vytiahnuť nad priemer Noycovu filmovú kriminálku Zberateľ kostí i napriek slabšiemu scenáru. Lenže prešlo jedenásť rokov a tridsaťpäťročná, bulvárom neustále zbožňovaná celebritka, ocenená Oscarom za vedľajšiu rolu v dráme Narušenie (1999) si – vari len s výnimkou drám Kauza CIA v réžii Roberta De Nira a Výmena Clinta Eastwooda – nedokázala vybrať kvalitný scenár. Neustále zostáva málo presvedčivou Larou Croft, zamieňajúcou herectvo, pôvab a charizmu za hopsanie, lietanie a kopanie do hláv. Vo filme Salt hrá s takým chladom, toľkou odťažitosťou, ako keby ju do práce niekto nútil násilím.

salt_p308965Scenár údajne vznikol pôvodne priamo na telo Tomovi Cruisovi, až dneskôr ho prispôsobili Angeline Jolie. Zjavne ho prispôsobili dodatočne, no nie dostatočne. V titulnej role by totiž mohol účinkovať hocikto, v takto poňatom thrilleri na hercovi nezáleží, takto vykreslená postava v nikom neprebúdza hlbší záujem. No, na druhej strane, ak by Salt bol muž, nebolo by sa už vôbec na čo pozerať.

Hoci je Salt neveselou prehliadkou premárnených šancí, špión čoby Cat Woman je predsa len o čosi atraktívnejší než špión ako Spider Man.

Salt (USA 2010)

Salt

100 minút

Scenár: Kurt Wimmer. Réžia: Phillip Noyce. Kamera: Robert Elswit. Strih: Stuart Baird, John Gilroy, Steven Kemper. Hudba: James Newton Howard. Účinkujú: Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Zoe Lister Jones, Yara Shahidi, Gaius Charles, Daniel Olbrychski a ďalší.

Premiéra 12. augusta 2010

Foto: ITAFILM


Share/Save/Bookmark