ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Víťazom Ceny Tibora Vichtu je Roman Hríbik

Víťazom 8. ročníka scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu sa stal Roman Hríbik s pôvodným scenárom k celovečernému hranému filmu Plánky. Hlavnú cenu, ktorá zahŕňa finančnú prémiu 2 000 eur a preklad scenára do angličtinymu udelili v pondelok večer v rámci MFF Bratislava. Ako víťaz bude mať Roman Hríbik jedinečnú možnosť zúčastniť sa finále poľskej scenáristickej súťaže ScriptEast vo Varšave.

Dráma Plánky sa odohráva na stredoslovenskom vidieku. Roman Hríbik rozpráva o osude miestneho opilca Stana a učiteľky angličtiny Márie. Obaja sa obrazne nachádzajú na rázcestí svojich životov. Postupne sa medzi nimi vytvorí obyčajné priateľstvo s prísľubom pekného budúceho ľúbostného vzťahu, pričom sa im naskytne možnosť odísť za Máriinými rodičmi do Anglicka. Nič však nebude také jednoduché, ako by sa mohlo zdať... Roman Hríbik pochádza z Banskej Bystrice. Počas štúdia na gymnáziu sa začal venovať písaniu poézie a krátkej prózy. Následne bol prijatý na FTF VŠMU – odbor dramaturgia a scenáristika (2005 – 2010). V súčasnosti pracuje ako copywriter v reklamnej agentúre. Vo voľnom čase sa venuje najmä svojej hudobnej skupine Plastic Swans a písaniu scenára o starnúcom dedinskom dídžejovi s názvom DJ Hifi.

Špeciálnu cenu porota udelila Magdaléne Šperkerovej za pôvodný scenár k celovečernému hranému filmu Brečtanová vila. Komorný príbeh prináša pohľad do rodiny, v ktorej dominujú ženy troch generácií. Vnučka Agáta, mama Olina a babička majú každá k mužom nejakým spôsobom pokrivený vzťah. Agáta prežíva prvú lásku a rozhodne nie je ockove dievčatko. Olina stále nevzdáva vzťah s manželom Milanom a po rokoch si hľadá cestu k svojmu otcovi. Len babička zostáva k mužom neoblomne zatvrdnutá... Aký má k tomu dôvod? Magdaléna Šperkerová je optimisticky naladená mladá autorka s podozrievavým postojom voči šťastným koncom, a tak tie svoje filmové konce necháva vždy otvorené.

V kategórii internetový seriál do päť minút porota ocenila scenár Tonyho Gaala Hlavičkyz lavičky a v kategórii hraný komediálny seriál zvíťazila Jana Sýkorová so scenárom s názvom Hifi.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex