ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmový Barbakán otvorí študentom dvere

Začiatok jesene bude Banskej Bystrici už tradične patriť festivalu Barbakan 2010. Centrum mesta od 30.9. na päť dní opäť ožije kultúrou. Festival sa vyznačuje spájaním kvalitnej produkcie hneď niekoľkých smerov súčasného umenia. Aj tento rok je pre návštevníkov pripravený pestrý program zložený z troch elementov: hudba, film a fine-art.

Filmový Barbakan sa v roku 2010 rozrastá a opäť ponúka rôznorodú prezentáciu filmového diania. Denná akreditácia v hodnote 5€ vám ponúka možnosť vidieť kolekciu, ktorú nikde inde neuvidíte.

Filmový Barbakan má rozhodne i tento rok čím zaujať. Okrem súťažnej časti, v ktorej ponúkne dokumentárne, animované a hrané študentské filmy z trinástich krajín sveta, láka viacerými nesúťažnými sekciami. Najviac snímok predstaví tá s názvom „Rumunská nová vlna“. Medzi deviatimi dielami mladých rumunských režisérov nájdu diváci popri známych filmoch ako Papier bude modrý alebo California dreamin` aj niekoľko snímok (Ryna, Elevator, Examen,...), ktoré festival premietne v slovenskej premiére!

V krajine pod Tatrami rovnako ešte neboli uvedené viaceré poľské snímky sekcie „Film offowy“. Naši severní susedia týmto termínom nazývajú nezávislo produkované a amatérske autorské kino. Zrejme najväčšou rôznorodosťou titulov sa vyznačuje sekcia „Ozveny festivalov“. Filmy z Medzinárodného festivalu frankofónneho filmu budú striedať študentské animované filmy v pásme festivalu Zlínský pes a svojimi najvydarenejšími filmami sa pochvália Gruzínsko, Rusko, India, Litva aj vo výbere prehliadky Cinema Mundi, zameranej na tohtoročných národných nominantov na Oscara v kategórii Najlepší neanglicky hovorený film. Poctu filmovým brakom sedemdesiatych rokov skladá festival uvedením série tzv. Grindhouse-ov, akčných filmov z produkčnej dielne Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza. V distribučnej predpremiére sa Danny Trejo chystá na Banskú Bystricu tasiť svoju Mačetu. Hádam ňou neodfaklí pomyselný „Varovný prst“, ktorý nielen tvorí názov poslednej sekcie, ale jeho idea aj spája sci-fi filmy v nej uvádzané a poukazujúce na možný zhubný vplyv ľudskej civilizácie na seba samu (Cesta, Hmla, District 9 a premiérovo Guillermom del Torom produkovaný horor Splice). Filmová ponuka, ktorá zaiste poteší nejedno fajnšmekrovské oko. Informácie o jednotlivých sekciách a filmoch nájdete na stránke festivalu: http://www.barbakanfest.sk/ .

Novinkou festivalu je možnosť akreditácie. Prvá stovka zaregistrovaných študentov sa môže zadarmo zúčastniť celého filmového diania Barbakanu 2010, po vyplnení jednoduchého formulára na adrese: http://www.barbakanfest.sk/#/akreditacia. Študenti tak môžu urobiť do 20.9.2010. Poponáhľajte sa, vyhradené miesta čakajú práve na vás.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex