ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Kino Lumière bude hostiť European Cinema Night

KinoLumierelogo resizeBratislavské Kino Lumière sa ako jediné na Slovensku zapojilo do medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého cieľom je osláviť mimoriadne európske filmy. V piatok 7. decembra o 19.00 hod. premietne v exkluzívnej predpremiére snímku Striedavá starostlivosť (2017) francúzskeho režiséra Xaviera Legranda, po projekcii ktorej sa uskutoční diskusia. Vstup na toto výnimočné podujatie je voľný a pre návštevníkov je pripravená čaša vína.

Cieľom projektu European Cinema Night je oslava rozmanitosti európskej filmovej kultúry a upriamenie pozornosti na výnimočné filmy, ktoré získali podporu MEDIA z programu Kreatívna Európa v posledných dvoch rokoch. Organizuje ho medzinárodná sieť kín Europa Cinemas s Kreatívnou Európou, ktorej podprogram MEDIA primárne podporuje EuropeanNight2 resizedistribúciu európskych filmov mimo krajiny svojho vzniku. „Kino Lumière je od začiatku svojho otvorenia aktívnym členom medzinárodnej siete kín Europa Cinemas. Keď nás kolegovia z Europa Cinemas informovali o možnosti zapojiť sa do tohto unikátneho projektu, bez váhania sme potvrdili záujem podujatie v Bratislave realizovať,“ hovorí Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière . „Pre nás je to zároveň vynikajúca príležitosť ponúknuť návštevníkom nášho kina exkluzívny vianočný darček v podobe predpremiéry výnimočného klubového filmu Striedavá starostlivosť Xaviera Legranda, nakoľko vstup na podujatie je voľný.“ Podujatie European Cinema Night sa koná v dňoch od 3. do 7. decembra v 34 mestách v 27 členských štátoch Európskej únie, pričom každé zo zúčastnených kín dostalo možnosť vybrať si z filmovej ponuky viac ako dvadsiatich titulov jeden, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám jeho divákov.

Diváci na Slovensku uvidia film, ktorý ešte nemali príležitosť vidieť. Striedavá starostlivosť francúzskeho režiséra Xaviera Legranda je jedným z najvýraznejších francúzskych debutov posledných rokov. Získal viac než desať Custody resizemedzinárodných ocenení vrátane Strieborného leva za réžiu na MFF v Benátkach v minulom roku, stal aj držiteľom hlavnej ceny v sekcii Nová Európa na tohtoročnom MFF Febiofest v Českej republike. Rozpráva príbeh Juliena, ktorého rodičia sa rozvádzajú a on sa stáva rukojemníkom eskalujúceho konfliktu medzi nimi. „Nejde o veselú vianočnú komédiu, práve naopak, o komornú psychologickú rodinnú drámu, ktorú však vzhľadom na precízne vystavané filmové rozprávanie a absolútne presvedčivé herecké výkony ocení pravdepodobne každý fanúšik klubového filmu,“ zdôvodňuje výber filmu Hosszúová. Po jeho projekcii bude nasledovať diskusia s estetikom a filmovým teoretikom Jurajom Oniščenkom a hosťami, zameraná na problematiku násilia v rodinách a jeho zobrazovania vo filme. Do kín vstúpi Striedavá starostlivosť až vo februári budúceho roka v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov.

Share/Save/Bookmark