ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Bažant Kinematograf úspešnú sezónu uzavrie na Cinematiku

Bazantkinematograf2018logo resizeLetný putovný filmový festival Bažant Kinematograf 2. septembra úspešne uzavrel svoju 16. sezónu. Dva kultové retroautobusy od 1. júla navštívili 29 slovenských miest a tohtoročnú ponuku českých a slovenských filmov si pozrelo viac ako 51 000 divákov. K nim sa pridalo 15 000 divákov programu Letného kina Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave. Výber kvalitných festivalových filmov premietne ešte na festivale Cinematik v Piešťanoch od 11. do 16. septembra.

Bažant Kinematograf už šestnásť rokov cestuje za slovenskými divákmi s kolekciou slovenských a českých filmov. Tohtoročná sezóna trvala 10 týždňov, prebehlo 128 filmových večerov v 29 mestách. Takmer celému letu prialo výborné BanskaBystrica resizepočasie, čo tiež prispelo k tomu, že tohtoročný program  navštívilo vyše 51 000 ľudí. Medzi najnavštevovanejšie mestá už tradične patria Trnava, Prešov a Banská Bystrica, najúspešnejším filmom sezóny bol titul Backstage (r. Andrea Sedláčková), ktorý pod nočnou oblohou videlo takmer 15 000 divákov.

Bažant Kinematograf bol aj tento rok súčasťou bratislavskej Magio pláže. Letné kino na pravom brehu Dunaja pripravilo 26 filmových večerov pre 15 000 divákov. Filmami s najväčším počtom divákov boli Otcova volga divácky obľúbeného režiséra Jiřího Vějdělka, muzikál Moulin Rouge Baza Luhrmanna z roku 2001, uvedený v obnovenej slovenskej premiére, a ďalšia úspešná komédia Kým nás svadba nerozdelí dvojice režisérov Eric Toledano a Olivier Nakache (Nedotknuteľní, 2011).

Zlatý Bažant je i tento rok partnerom Medzinárodného filmového festivalu Cinematik a retroautobus Bažant Kinematograf bude v Piešťanoch premietať filmy z festivalového programu (viac na www.cinematik.sk). Letnú sezónu oživoval už tretiu sezónu aj špeciálny moderátorský vstup z dielne generálneho partnera projektu. Noru Beňačkovú v 16. sezóne vystriedala ďalšia legenda česko-slovenského televízneho i rozhlasového vysielania hlásateľka Andrea Bugošová. Marcel Malý, brand manažér značky Zlatý Bažant, k úspešnému šestnástemu filmovému letu dopĺňa:
Stropkov.jpg. resize„Projekt Bažant Kinematograf je so 16 sezónami jedným z najdlhšie trvajúcich partnerstiev značky Zlatý Bažant vôbec. Aj preto nás nesmierne teší a sme hrdí na to, že aj v dnešnej digitálnej dobe stále môžeme návštevníkom prinášať kultúrne zážitky v nevšednom prostredí pod hviezdnym nebom. V posledných rokoch sa návštevnosť premietaní dokonca významne zvyšuje a letná sezóna v roku 2018 bola jednou z najúspešnejších za posledných 10 rokov. Celková návštevnosť narástla oproti predošlému roku takmer o tretinu, a to svedčí o tom, že Slováci si vedia vychutnať výnimočnú domácu tvorbu, čoho súčasťou bolo aj originálne slovenské pivo Zlatý Bažant. Veľká vďaka z našej strany patrí celému realizačnému tímu projektu Bažant Kinematograf, bez ktorého by tento úspech nebolo možné dosiahnuť.“

Koordinátorka projektu Ľubica Orechovská uzatvára 16. sezónu slovami: „Každá sezóna Bažant Kinematografu  je iná a prekvapí novými zážitkami. Osobne ma teší, že sa v rámci nášho putovného festivalu diváci najviac tešili z čerstvých, CiaranaMagio resizemajoritne slovenských filmov – z tanečného titulu Backstage a drámy zo slovensko-ukrajinského pohraničia Čiara. Navštevovali ich rovnako masívne, ako v minulosti kultové filmy Jana Hřebejka či Jana Svěráka. Som rada, že tieto filmy vznikli, rozširujú významne snahu domácich tvorcov o nové, žánrové tituly a je motivujúce, že to ocenili aj naši diváci. Rôzne druhy emócií sme zažívali aj pri sledovaní filmov v rámci filmového „festivalu“ na Magio pláži; diváci vo veľkom navštevovali komédie, ale aj tie náročnejšie tituly... k viacerým domácim filmom prišli tvorcovia osobne. Ďakujeme všetkým, ktorí nám tento rok pomohli projekt pripraviť a zorganizovať: Nášmu vernému generálnemu partnerovi a značke Zlatý Bažant, ďalším partnerom a podporovateľom, nielen užšiemu programovému a technickému tímu Bažant Kinematograf, ale aj všetkým spolupracovníkom v jednotlivých mestách a na Magio pláži v Bratislave a hlavne všetkým, ktorí naše projekcie  kdekoľvek na Slovensku navštívili a dali našej spoločnej snahe zmysel.“

Za 16 rokov pôsobenia projektu Bažant Kinematograf na Slovensku videlo projekcie v letnom kine pod hviezdami vyše 710 000 divákov v 60-tich rôznych mestách, uvedených bolo  81 celovečerných a 54 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov. Na bratislavskej Magio pláži Bažant Kinematograf pôsobí ako 5-týždňový letný festival výnimočných filmov rôznych tém a žánrov a stretnutí s filmovými tvorcami už osem rokov.

Share/Save/Bookmark