ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Nina ziskala vo Varšave cenu FIPRESCI

PunkchardfilmlogoresizeZ Filmového festivalu Varšava prišla dobrá správa – nový film Juraja Lehotského Nina získal na áčkovom festivale Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI

Pre snímku, ktorá absolvovala svetovú premiéru na MFF v Karlových Varoch a následne sa dostala do oficiálneho výberu prestížneho MFF v Toronte, je to prvá cena na konte. „Mám veľkú radosť z ocenenia a teším sa, že film ide ďalej do sveta,” zareagoval režisér.

Do slovenských kín vstúpil film 21. septembra 2017 v distribúcii spoločnosti Film Europe Media Company. Viaceré domáce kritiky ju vyzdvihli ako jeden z najlepších filmov v modernej histórii slovenskej kinematografie. Hneď po NIna resizesvetovej premiére zaujala aj zahraničný trh a pod krídla si ju v medzinárodnom filmovom prostredí vzala francúzska spoločnosť Alpha Violet, v ktorej katalógu sú aj snímky ocenené napríklad na festivale v Cannes.  V týchto dňoch sa snímka predstavuje na juhoamerickom kontinente na 41. ročníku MFF Sao Paulo v sekcii Medzinárodná perspektíva. Je jedným z takmer 400 titulov, ktorý festival v hlavnom meste Brazílie uvádza až do 1. novembra 2017.

Ninu nneprehliadol ani najdôležitejší festival východoeurópskej kinematografie v Nemecku – 27. ročník FF Cottbus. Snímku o 12-ročnom dievčati, ktorého sveta sa otriasa v základoch pre rozvod rodičov, zaradil festival do súťažnej sekcie filmov pre mládež U18, o ktorej víťazovi rozhodne porota zložená zo žiakov z Nemecka, Poľska a Česka. Už 10. novembra 2017 snímku osobne na festivale uvedú hlavná predstaviteľka Bibiana Nováková a Petra Fornayová v úlohe jej filmovej mamy.

Film na jeseň  uvedú aj na unikátnom festivale uprostred izraelskej púšte, na 5. ročníku MFF Arava, ktorý prezentuje snímky s úspechmi zo slávnych festivalov. Snímku publiku osobne uvedie režisér Juraj Lehotský 12. novembra 2017.

Share/Save/Bookmark