ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Festival horského filmu a dobrodružstva

Koncom apríla sa koná 11. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. Od 22. do 25. apríla sa na festivale v Palace Cinemas v Auparku budú v rámci hlavného programu festivalu premietať zahraničné i slovenské outdoorové filmy a predstaví sa vyše 30 hostí s multimediálnymi prezentáciami. Súčasťou sprievodných festivalových akcií sú fotovýstavy, rôzne lanové atrakcie a súťaže pre deti, bicyklové exhibície a lezecké preteky.FILMOVÁ PREHLIADKA
V rámci filmovej prehliadky sa premietne vyše 40 filmov z krajín ako napríklad USA, Kanada, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Francúzsko, Brazília, Japonsko, Nový Zéland, Veľká Británia, Poľsko a Česká republika, potešiteľné je aj vysoké zastúpenie slovenských horských filmov. Filmy sa premietnu v tradičných sekciách Voda, Skala, Vzduch, Sneh, Bicykle, tiež sú pripravené špeciálne sekcie Enviro a Fenomém. Enviro témou bude tento rok „Ekožitie“, sekcia Fenomén bude zase venovaná Tatrám a Tichej doline a premiéru bude mať film Erika Baláža Strážca divočiny, spojená s autogramiádou čerstvej knihy o medveďoch a tatranskej divokej prírode Posledná pevnosť.

HOSTIA
Hlavným hosťom festivalu Hory a mesto bude americký lezec, BASE skokan a slackliner Dean Potter„Dobrodruh National Geographic“ za rok 2009. Toto ocenenie získal za sólo prelezenie (bez akéhokoľvek istenia) jednej z najťažších skalných ciest na Severnej stene Eigeru a následný zoskok s padákom v krídlovom obleku v auguste minulého roka. Let, ktorý trval 2 minúty 50 sekúnd a pokryl 3000 výškových metrov, je považovaný za najdlhší BASE zoskok na svete. So svojou prednáškou, ktorá sa bude venovať extrémnemu lezeniu, BASE skákaniu a slacklinovaniu sa Dean Potter predstaví v sobotu 24. apríla o 20:00.

Ďalším hosťom festivalu bude Rakúšan Hansjörg Auer, ktorý má za sebou sólo prelezenie legendárnej skalnej cesty Ryba na Marmolade v Dolomitoch. Cestu Ryba, ktorá má 850 metrov, pred takmer tridsiatimi rokmi ako prvý človek na svete preliezol Slovák Igor Koller (spolu s Jindrom Šustrom z Česka) a ich výstup zostal dlho neprekonaný. Igor Koller a Hansjörg Auer sa stretnú v rámci Otváracieho večera 22. apríla o 19:00 so svojimi prednáškami, v ktorých budú hovoriť o prvovýstupe a prvom sólo prelezení tejto cesty.

Českým hosťom festivalu je Ondra Beneš, horolezec veľkých stien, ktorý je považovaný za jedného z najlepších českých lezcov. V roku 2009 dokončil prelez tzv. Alpskej trilógie, troch náročných skalných alpských ciest a je tretím lezcom, ktorý preliezol všetky tri cesty. Jeho prednáška „Cisárove nové šaty“ je na festivale naplánovaná na piatok 23.4. o 20:00. Medzi ďalšími slovenskými hosťami sú Vlado Linek, Rasťo Križan, Etka Vranková, Tomáš Greksák, Lenka Mičicová a ďalší.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Festival Hory a mesto je atraktívny aj vďaka svojim sprievodným podujatiam, ktoré priťahujú na festival deti, cestovateľov a dobrodruhov, milovníkov fotografie alebo širšiu verejnosť. Tohtoročnou novinkou festivalu sú cestoklubové premietania v novej podobe pod názvom Kino Svet s atraktívnymi cestovateľskými prednáškami a filmami, zameriavajúcimi sa najmä na ekologicky zodpovedné cestovanie. Kolorit festivalu dopĺňajú fotovýstavy, najrôznejšie lanové atrakcie pre deti aj dospelých, či dvojdňové Majstrovstvá Slovenska v lezení na umelej stene.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex