ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Film čínskeho majstra Jia Zhang-ke v na 15. MFF Bratislava

IFF Bratislava logo resizePätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava ponúkne svojim návštevníkov rôznorodé filmy z celého sveta. V sekcii Panoráma odpremieta aj najnovší film čínskeho majstra Jia Zhang-ke, či thriller poľského režiséra Wojteka Smarzowskeho. MFF Bratislava sa uskutoční v dňoch 6. – 12. novembra v kamenných kinách v centre Bratislavy.

Jia Zhang-ke patrí do generácie režisérov-štyridsiatnikov z Ďalekého východu, ktorí výrazným spôsobom skúmajú a posúvajú možnosti filmového vyjadrovania sa, vďaka čomu ich filmy pravidelne získavajú ocenenia na veľkých filmových festivaloch. Jia Zhang-ke vyhral v roku 2006 festival v Benátkach s filmom Zátišie (Still Life/Sanxia Haoren) a so svojim A Touch of Sin - Stills - Da Hai Jiang Wu 06 Copyright Xstream Pictures Beijingnajnovším dielom Dotyk hriechu (A Touch of Sin/Tian Zhu Ding) získal na tohtoročnom festivale v Cannes cenu za najlepší scenár.

Dotyk hriechu sú štyri príbehy zo súčasnej Číny, ktorými Jia Zhang-ke potvrdzuje, že je majstrovský pozorovateľ tejto meniacej sa krajiny. Vychádza zo skutočných udalostí, sleduje sociálne rozdiely postáv a drobné konflikty končiace násilím. Jednu z postáv stvárňuje známa čínska herečka Zhao Tao, ktorú si môžu festivaloví diváci pamätať z talianskeho filmu Shun Li a básnik (Shun Li and the Poet/Io sono Li), ktorý uviedol minuloročný MFF Bratislava. Režisér Andrea Segre za film získal ocenenie Európskeho parlamentu Cenu LUX 2012 a herečku Zhao Tao ocenila Talianska filmová akadémia Davidom pre najlepšiu herečku.

trafic department s resizeNemenej strhujúcim filmom zo sekcie Panoráma je aj poľský thriller Dopraváci (Traffic Department/Drogówka). Pri sociálnej kritike sa režisér filmu Wojtek Smarzowski vydal skôr žánrovou cestou. Jeho inteligentne vystavaný kriminálny thriller z prostredia varšavskej dopravnej polície zobrazuje svet plný cynizmu a amorálnosti. V popredí je 7 policajtov (každý z nich nevtieravo reprezentuje jeden smrteľný hriech), skrz ktorých Smarzowski ukazuje, v akom stave sa nachádza jeho rodné Poľsko. Film Dopraváci uviedol tohtoročný karlovarský festival v sekcii Desať európskych režisérov očami Variety. Režisér Wojtek Smarzowski nie je neznámy ani bratislavskému publiku. Jeho filmový debut  Svadba (The Wedding/Wesele) bol uvedený na MFF Bratislava 2004 v súťaži prvých a druhých hraných filmov.


Viac: www.iffbratislava.sk   

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex