ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

MFF Bratislava prinesie odvážne ľudské príbehy

IFF Bratislava logo resizePätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava prinesie svojim divákom filmy životnej sily. Wadjda príbeh zo Saudskej Arábie, Nairobi Half Life z Kene, belgický Broken Circle Breakdown či film La Paz  z  Argentíny – to je len zopár filmov, ktoré rozprávajú silné a odvážne ľudské príbehy. V programových sekciách 15. MFF Bratislava, ktorý sa uskutoční v  termíne od 6. do 12. novembra, nájdete množstvo kvalitných a pôsobivých filmov.

V súťaži sa o festivalové ceny budú uchádzať hrané, dokumentárne a  krátke filmy, ktoré dopĺňajú stabilné programové sekcie - Panoráma, Proti prúdu, Made in Slovakia. Pocta je venovaná  jednému  z  najvýznamnejších európskych režisérov Billemu Augustovi, ktorý si v piatok 8. novembra na MFF Bratislava osobne prevezme Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.  V  programe nechýba ani sekcia  Azyl – krátke filmy, ktorá sa tento rok objaví na festivale v The Best of Azyl výbere a sekcia Focus bude zacielená na izraelský film.

Tradičnú, tematicky zameranú sekciu Príbehy - pre 15. MFF Bratislava s podtitulom Filmy životnej sily, zostavil filmový publicista Radovan Holub. Ako sám hovorí „Sú to príbehové filmy, v ktorých je život skôr ako nikdy nekončiaci boj, niekedy s príjemným koncom a niekedy naopak, končia veľmi smutne. Hrdinovia v týchto príbehoch musia prekonávať prekážky. Napriek životným ranám, ale idú ďalej, nevzdávajú  sa. Nechcú sa vzdať”.
Odvaha a ľudskosť sú hlavné kritéria tejto programovej sekcie. Ako napríklad odvážna muslimská školáčka Wadjda, v rovnomennom debute režisérky Haifaa al Mansourovej, ktorá prišla s nezakrytou hlavou do školy. Alebo chudobný predavač filmov z Kene, ktorý si chce zahrať v Národnom divadle Nairobi vo filme Davida Tosha Gitonga  Nairobi Half Life. Nesmierne pôsobivý je aj príbeh Broken Circle Breakdown, belgického režiséra  Felixa van Groeningena o extravagantnom spevákovi  country, ktorý je so svojou ženou vystavený ťažkej životnej skúške. Snímka mala veľký úspech na tohtoročnom Berlinale, kde získala Cenu divákov a tiež ocenenie Europa Cinemas Label a bola vybraná medzi finalistov filmového ocenenia Európskeho parlamentu Ceny LUX 2013. V sekciii Príbehy – filmy životnej sily má svoje zastúpenie aj slovenský film Juraja Lehotského Zázrak – príbeh dievčaťa z polepšovne, ktoré sa nechce vzdať svojho sna o láske. Z karlovarskej súťaže Na východ od Západu si odniesol Zvláštne uznanie poroty.


Viac: www.iffbratislava.sk      
                                                          

Share/Save/Bookmark