ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Febiofest privítra režisérov z prestížnych festivalov

Febio2019logo resizeMedzinárodný festival filmových klubov Febiofest, ktorý sa uskutoční od 20. do 26. marca 2019 bude počas svojho 26. ročníka hostiť súčasné hviezdy európskej kinematografii. Prinesie vyše sto snímok v deviatich sekciách. V Bratislave sa odohrá v Kine Lumiere, v Kine Mladosť a Artkine za zrkadlom a následne poputuje do ďalších 15 miest po Slovensku.

Ukrajinský režisér Sergej Loznica, ktorý za jediný rok stihol s troma filmami obehnúť tri áčkové festivaly a na svojom konte má desiatky ocenení, vrátane hlavných cien z festivalov v Cannes či Karlových Varoch, zavíta do Bratislavy na SergejLoznica resizespoločné pozvanie festivalov Visegrad Film Forum, kde bude mať masterclass a osobne uvedie až päť svojich filmov. Vrátane slávneho dokumentu Majdan (Maidan), ktorý zachytáva búrlivú zimu na prelome rokov 2013 a 2014, keď centrum Kyjeva žilo občianskymi protestmi proti režimu prezidenta Janukovyča. Loznicova filmová kronika ukazuje, ako sa pokojné pochody prerodili do krvavých udalostí na barikádach, je však najmä portrétom prebúdzajúceho sa národa, ktorý znovu objavuje svoju identitu. V exkluzívnej slovenskej premiére sa uvedie aj jeho najnovší film Proces (Process). Dokument, ktorý prináša unikátne historické zábery, zobrazuje jeden z prvých inscenovaných politických procesov v Stalinovom Sovietskom Majdan resizezväze pod taktovkou priam smrtonosného sudcu, podpísaného pod mnohými ľudskými životmi. Uvidíme aj Loznicov film Krotká (Krotkaja), s ktorý  v roku 2017 súťažil o Zlatú palmu v Cannes. Je nekompromisnou alegóriou stavu ruskej duše i súčasnej kultúre väzenstva ako dedičstva Stalinovej štátnej mašinérie. Režisérov popis zápasu jednej ženy, inšpirovaný dielom Dostojevského, Kafku aj Gogoľa, je nezvyčajným a radikálnym politickým filmom. Na programe budú aj Loznicove snímky Moje šťastie / Sčastie mojo a Predstavenie / Predstavlenie.
 
Pozvanie na festival prijal aj režisér Wojciech Smarzowski, Klerus resizeštvornásobný víťaz poľských filmových cien. Na bratislavskej festivalovej pôde osobne uvedie film Klérus (Kler), ktorý vyvolal v jeho rodnej krajine, kde sa ku katolíckej cirkvi hlási viac ako 90 percent obyvateľov, nevídanú kontroverziu. Otvorene totiž ukazuje, hoci na fiktívnych filmových príbehoch štyroch kňazov, skutočné praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi – vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie. Na plátne tak zobrazuje jednu z diagnóz súčasného Poľska. Hneď po uvedení do kín sa stal najväčším hitom posledných rokov, trhol rekordy návštevnosti, keď ho za prvých desať dní videlo dva a pol milióna Poliakov. V programe ja aj snímka Volyň (Wołyń), ktorá rozpráva o vraždení desiatok tisícov poľských civilistov poľskými nacionalistami počas druhej svetovej vojny.

Do tretice bude profilová sekcia Osobnosti klubového filmu hostiť aj britského režiséra Petra Stricklanda, držiteľa Takekrasnesaty resizeeurópskeho „Oscara“ za film Katalin Varga z roku 2009. Festivalovým divákom v slovenskej predpremiére predstaví film Také krásne šaty (In fabric), duchársky príbeh o prekliatych šatoch, ktoré putujú od človeka k človeku s ničivými dôsledkami. V premiére sa uvedie aj snímka The Field Guide to Evil, hororovú antológiu mýtov, povestí a ľudových rozprávok z rôznych kútov sveta v podaní viacerých režisérov, v ktorej jeden z príbehov zrežíroval.

Febiofest si tento rok po prvý raz zvolil tému, ktorej sa bude program naprieč sekciami venovať. S podtitulom Zlo sa vo filme neskryje má upozorňovať na zlo a strach, ktoré s čoraz silnejším kalibrom šíria politici a médiá a snažia sa nimi ovládať a manipulovať masy. Od tohto roku prechádza festival na komplexný online rezervačný systém MyCinepass, kde si možno zakúpiť Cinepass, momentálne je v predpredaji za 20 eur, pre študentov za 18 eur, víkendový Cinepass stojí 15 eur. Za jednorazový lístok zaplatí návštevník 5 eur. Hlavným organizátorom Febiofestu je Asociácia slovenských filmových klubov.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex