ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Večer na počesť Bebela v Cannes

belmondo_tasr_ap_resizeNa tohtoročnom 64.cannesskom festivale (11.5.- 22.5.2011) bude 17. mája na programe slávnostný večer venovaný na počesť Jeana-Paula Belmonda. „Sme veľmi radi, že súhlasil s večerom venovanom na jeho počesť, na ktorom vzdáme hold jeho talentu a životnej ceste. Jeho široký herecký register, charizma osobnosti, precíznosť jeho hry, uťahovanie si zo svojich najbližších, ľahkosť vystupovania, ho zaraďujú medzi najväčších francúzskych hercov všetkých čias ako Jean Gabin a Michel Simon.  Mnoho jeho filmov sú toho dôkazom. Niet pochýb o tom, že početná skupina francúzskych hercov, Jean Rochefort, Claude Rich, Pierre Vernier a Jean-Pierre Marielle, jeho priatelia z konzervatória, budú spolu s ním kráčať po canneských schodoch, a to za ovácii jeho vždy vďačného publika“, povedali prezident festivalu Gilles Jacob a riaditeľ Thierry Frémaux.

Skutočne nastala chvíľa osláviť mimoriadny talent tohto francúzskeho herca, konštatuje sa v správe. Od konca 50. rokov minulého storočia, stelesňuje Jean- Paul Belmondo to najlepšie, čo vzniklo pod taktovkou populárnych režisérov (Philippe de Broca, Henri Verneuil, Gérard BebelOury, George Lautner, Jacques Deray). Triumfálny nástup francúzskych tvorcov pokračoval v 60. a 70. rokoch (Jean- Luc Godard, Jean-Pierre Melville, Francois Truffaut, Claude Lelouche a tiež Alain Resnais a nezabudnime na Vittoria DeSicu a Alberta Lattuada). Muž z Ria, Na konci s dychom (foto z filmu), Bláznivý Petríček, Farár Léon Morin, Siréna z Mississipi, Nádherný, Stavsky či Borsalino, sú len malé ukážky na ilustráciu jeho bohatej filmografie.  Poznajú ho na celom svete, inšpiroval početnú  generáciu hercov,  je populárny v Los Angeles, Tokiu, Mexiku, Moskve. Prosto Jean- Paul Belmondo, čiže Bebel, je skutočne jednou z najpopulárnejších osobností francúzskeho filmu  a ho obecenstvo miluje.
Canneský festival ho už dávno chcel vidieť kráčať po červenom koberci.  Ako sme už spomenuli v spoločnosti svojich priateľov a obdivovateľom bude Bebel prítomný 17. mája na premiére dokumentárneho filmu Vincenta Perrota a Jeffa Domenecha  "Belmondo, Cesta..." (Belmondo, Itinéraire...). Po projekcii nasleduje slávnostná večera a oslava, ktorá ma byť dôstojnou bodkou za  dňom vzdania úcty veľkému hercovi.

Z najnovších  informácii  bude zaujímavé, že po Kristin Scott Thomas, Diane Kruger, Monica Bellucci, bude hostiteľkou otváracieho a záverečného večera 64. canneského festivalu  populárna 28-ročná  francúzska herečka Mélanie Laurent .

Ako je už známe predsedom  hlavnej poroty ( porota celovečerných hraných filmov) bude Robert De Niro. Post predsedu poroty Istý pohľad prijal zasa známy filmár Emir Kusturica.

Share/Save/Bookmark