ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Benátky ocenili najlepší taliansky film

aureliano_amadeiOkrem Zlatých levov, Volpiho čiaš, medailí Osella a ďalších ocenení v hlavnej súťaži, Leva budúcnosti - ceny Luigiho de Laurentiisa pre najlepší debut a novozavedených cien v sekcii Orizzonti benátsky festival tohto roku oceňuje i domáce, talianske filmy, sústredené do samostatnej sekcie Controcampo Italiano.

Porota pod vedením Valeria Mastandreu už vo štvrtok rozhodla, že víťazom ceny Controcampo Italiano Award sa stala debutová snímka režiséra Aureliana Amadela (na obrázku) 20 sigarette podľa jeho vlastného scenára a autentických udalostí, ktoré prežil. S cenou sa spája aj filmový materiál Kodak v hodnote 40 tisíc eur.

Čestným uznaním porota ocenila aj herecký výkon Vincia Marchiniho z tohto filmu. hrá anarchistu a protivojnového aktivistu Aureliana, ktorý sa roku 2003 dostal do Iraku ako asistent režiséra, nakrúcajúceho dokument o talianskych “mierových jednotkách”. Ocitol sa vo vojenskom prostredí, ktorým opovrhoval a ktoré nenávidel, ale i tu našiel humanizmus a nezištnosť. Lenže potom, 12. novembra 2003, ho v meste Nassiria zastihol útok na kasárne, pri ktorom zahynulo 19 Talianov. Prežil len ťažko ranený Aurelio. Z pacifistu Aurelia sa razom stal vojnový hrdina.

20_sigarette_3

Share/Save/Bookmark