ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Čo prinesú tohtoročné Benátky

Logo Benátky resizeDo konca roka v Európe prichádzajú do úvahy ešte dva významné medzinárodné filmové festivaly, a to Benátky a San Sebastian, po baskicky Donostia. Najstarší filmový festival v Benátkach by tohto roku de facto oslávil 80. výročie svojho vzniku keby v rokoch 1933 až 1978 nebola nútená pauza a festival sa neusporiadal. Vznikol však v roku 1932, teda  mu právom patrí priznať, že je najstarší, hoci je to len jeho 69. ročník.  Tohto roku sa o Zlatých levov bude súťažiť od 29. augusta do 8. septembra 2012.

Festival slávnostne otvorí film indickej režisérky Miry Nair The Reluctant Fundamentalist, v ktorom partnermi Kate Hudson sú Kiefer Sutherland a Liev Schrieber. Hlavnú úlohu však režisér zveril Rizovi Ahmedovi.

V hlavnej súťaži sa o Zlatého leva bude uchádzať 18 filmov a predsedom medzinárodnej poroty bude americký režisér Michael Mann. Z americkej produkcie bude v súťaži thriller Briana De Palmu Passion s hercami Noomi Rapace, Rachel McAdams a Paul Anderson.  Rachel McAdams uvidia účastníci festivalu aj v ďalšom americkom filme Terrenca Malicka To the Wonder, v ktorom jej partnermi budú Ben Affleck, Javier Bardem a Rachel Weisz. Speváčku a herečku Serenu Goméz si do súťažného filmu  Spring Breakers vybral americký režisér, scenárista a producent  Harmony Korine.

Z európskych  tvorcov nebude chýbať ani rakúsky „provokatér“ Ulrich Seidl, ktorý sa po filme Raj: Láska bude uchádzať o Zlatého leva filmom Raj:Viera. Vraj to bude snímka o túžbe po šťastí, ale kto pozná jeho tvorbu vie, že o šokujúce prekvapenie sa postará.  Juhokórejský režisér Kim Ki-duk sa predstaví filmom pod názvom Pieta. Japonský režisér Takeshi Kitano zasa snímkou Outrage Beyond a taliansky tvorca Marco Bellocchio do filmu Bella Addormentata obsadil populárnu francúzsku herečku Isabelle Huppert, ktorej partnerom bude James Franco.

Share/Save/Bookmark