Na Zlatých glóbusoch triumfovali Brutalista a Emilia Pérez
Na 82. ročníku Zlatých glóbusov v kategórii Najlepší film – dráma vyhral, ako sa predpokladalo, film Bradyho Corbeta Brutalista. Nebolo nijakým prekvapením, že sa víťazom v kategórii Najlepší film alebo muzikál stala snímka francúzskeho režiséra Jacquesa Audiara Emilia Pérez. Oba filmy patrili totiž medzi favoritov a tentoraz sa nijaké veľké prekvapenie nekonalo. A takisto si Demi Moore zaslúžila cenu za úlohu vo filme Substancia, a tak sa jej po rokoch opäť dostala na výslnie. A že animovaný film Mačacia odysea nemá konkurenta bola tiež samozrejmosť. Odovzdávanie prestížnych cien je však aj príležitosť blysnúť sa herečkám v krásnych róbach. Podario sa to aj Demi Moore, stále elegantnej Kate Blanchet, Zoe Saldana a mnoho iných. Túto parádu by sme vám radi sprostredkovali, ale nie je to v našej moci. Hádam iné časopisy, ktoré sa viac sústreďujú na prehliadku rób, vám to dostatočne vynahradia. Pre nás však bude skôr zaujímavé sledovať, ako sa ceny predzvesti Oscarov, ako sa Zlatým glóbusom hovorí, zhodnú s cenami amerických akademikov. No na to si ešte chvíľu počkáme.
Nosferatu
Vo svojom novom filme Nosferatu siahol Robert Eggers po známej látke, akou je svetoznámy román Brama Stokera s názvom Dracula. Priamym inšpiračným zdrojom je však expresionisti film z roku 1922 Upír Nosferatu, ktorý je, vzhľadom na chýbajúce autorské práva, nepriznanou adaptáciou tohto diela a okrem poslednej tretiny, kedy sa film uberá vlastným smerom, prenáša román na filmové plátno pomerne verne. Podobný princíp uplatňuje aj Eggers, ktorý sa spočiatku drží pôvodného námetu, no neskôr posilňuje motív sexuálneho napätia medzi hlavnou ženskou postavou a titulným upírom, ktorý sa dostane do popredia príbehu. Okrem pôvodnej verzie si film berie za inšpiráciu aj remake nemeckého režiséra Wernera Herzoga z roku 1979, a dalo by sa teda povedať, že je táto nová verzia akousi kombináciou oboch filmov videných skrz optiku svojbytného režiséra Roberta Eggersa.
Tajný level (Secret Level, TV seriál)
Páčil sa vám antalogický seriál Love, Death & Robots, pod ktorým bol produkčne podpísaný i slávny filmový režisér David Fincher? Potom by vás mohol zaujať aj nový podobne koncipovaný projekt spoločnosti Amazon s názvom Tajný level. Oba seriály navyše spája meno tvorcu – Tima Millera, ktorý akurát dočasne vymenil prvotný domov a pokúsil sa predať svoje skúsenosti novej streamovacej službe. Vyšlo to však rovnako dobre ako na prvýkrát?
Mačacia odysea (Straume/Flow)
Aj keď hlavným hrdinom tohto filmu je mačka (používam schválne pomenovanie mačka a v mužskom rode pojem hlavný hrdina, lebo to pokojne môže byť aj kocúr), nie celkom preklad názvu filmu vystihuje podstatu príbehu. Ale v príbehu ide o viac. Tu sa dostávame k podstate toho, prečo je film Mačacia odysea, v originálnom názve Straume/Flow, tak fascinujúci a prečo figuruje v short liste na ceny AMPAS a to nielen ako nominant Lotyšska v kategórii najlepší zahraničný film, ale aj ako najlepší animovaný film. Snímka dostala už detaraz nespočetne veľa ocenení.
Nr. 24 (No 24)
V rámci nemeckej okupácie Nórska počas druhej svetovej vojny sa v Osle sformovala významná odbojová skupina. Títo mladí muži a ženy vykonávali sabotáže, ničili vojenskú infraštruktúru a pomáhali prenasledovaným dostať sa do bezpečia. Ich odvážny odpor proti nacistom predstavoval dôležitý akt sebaurčenia a vzbury proti útlaku. Produkcia z dielne Netflixu s názvom Nr. 24 rozpráva skutočný príbeh tejto skupiny a ich nebezpečnej misie, ktorá bola sprevádzaná zradou a brutálnymi represiami. Napriek všetkému zostali členovia odboja z Osla neúnavní v boji za slobodu a spravodlivosť. Ich dedičstvo v podobe symbolu odporu zostáva dodnes neoddeliteľnou súčasťou nórskej histórie a formuje kolektívnu pamäť národa.