ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

S chuťou Toskánska (Quanto basta)

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

Chut11 resizePo marcovej premiére  filmu Jednou nohou v base (2018) režiséra Valeria Attanasia sa na plátnach kín hlási o divácke sympatie ďalší taliansky titul S chuťou Toskánska. Svojim žánrovým, komediálnym určením nemá od príbehu právnika Antonia, ktorý  v rámci udržania dobrého miesta v kancelárii svojho profesora súhlasí so sňatkom s jeho bývalou milenkou, príliš ďaleko.

Názov v originále Quanto basta, ako na premiére v pražskom kine Lucerna v diskusii s divákmi vysvetlil sám režisér  Francesco Fallaschi, akcentuje otázku primeranosti, hraníc medzi akciou a reakciou na všetko, čo sa v príbehu odohrá. Kuchár Arturo (Vinicio Marchioni) síce svojej profesii rozumie, ale má problémy s ovládaním svojej prudkej povahy. Za Chut5 resizeakýsi prečin sedel vo väzení a súd súhlasí s tým, že si zvyšok trestu môže odkrútiť na slobode, v komunite mladých ľudí, postihnutých aspergerovým syndrómom. Podujme sa naučiť ich to, čo vie najlepšie, variť vyhlásené jedlá toskánskej kuchyne. Jeho najtalentovanejším žiakom je Guido (Luigi Fedele). Všetko vykoná tak ako treba, len sa ho nikto nesmie dotýkať. Postúpi dokonca do kulinárnej súťaže mladých kuchárov a dotiahne to až do finále. K víťazstvu síce nemá ďaleko, ale na záver odmietne posypať zapečené cestoviny kakaom, čím sa diskvalifikuje. Dostane sa mu však uznania od Arturovho učiteľa, slávny šéf si jeho výtvor bez kakaa demonštratívne odnáša na degustáciu. Herecký výkon mladého herca Luigiho Fedela je výnimočný a režisér sa po predstavení pýtal divákov, či nemali pochybnosti o tom, že ide o skutočného autistu. Arturovým triumfom nie je len úspech jeho žiaka, ale i milostný vzťah s Annou (Valeria Chut3 resizeSolarino), bývalou právničkou, ktorá sa rozhodla, že jej práca v komunite má väčší zmysel než kariéra v súdnictve.

Príbeh je vcelku vystavaný logicky, s akcentom na vyvolanie sympatií a tolerancie k postihnutým, schopných za istých podmienok plnoprávnej existencie. Nie celkom jasné je však Arturovo angažmán na akomsi zakonšpirovanom evente v Miláne, kam musí odcestovať v momente, keď ho Guido najviac potrebuje. Odchádza a prichádza zrejme len z vôle scenáristov.

V titulkoch sa nedočítame o koprodukčnom partnerovi z Brazílie. Podľa vyjadrenia režiséra je výsledkom tejto spolupráce prítomnosť brazílskeho herca v roli Arturovho soka, kuchára, Chut2 resizektorý organizuje zmienenú kulinárnu súťaž. Jeho evidentné nadržiavanie víťazovi je tiež akési nedovysvetlené. V úzadí ostáva i samotné Toskánsko, tvorcovia sa krásam krajiny venujú len úchytkom, aj keď je kombinácia geografie a kulinárnych pokladov zrejme tým najatraktívnejším marketingovým apelom filmu. Nesie sa v znamení kvalít „good feel movie“, naplneného láskavým humanizmom, ktorého nikdy nie je dosť ani vo filme.

Tento titul môžme v súčasnej distribučnej ponuke zaradiť k francúzskemu  filmu Výnimoční (2019), režisérskej dvojice Eric Chut resizeToledano a Olivier Nakache. Pohybuje sa rovnako v prostredí pacientov, postihnutých autizmom, ale je kritickejší. Dvojica oddaných dobrovoľníkov, starajúcich sa o svojich zverencov, stojí voči byrokratickému zdravotníckemu systému, vyžadujúcemu patričné vzdelanie a licenciu na vykonávanie  náročnej práce. Táto dvojica filmov by si iste zaslúžila pozornosť občianskych združení, venujúcich sa autistickým pacientom. Poskytuje témy vhodné na diskusiu nielen o tom, čo je primerané, ale i možné vo všetkom, čo súvisí s ľuďmi, odkázaných na starostlivoť a toleranciu spoločnosti, v ktorej žijú.

Chut9 resizeS chuťou Toskánska (Quanto basta), Taliansko, 2018
Dĺžka: 92 minút
Réžia:Francesco Falaschi
Scenár: Francesco Falaschi, Filippo Bologna, Ugo Chiti, Federico Sperindei
Kamera: Stefano Falivene
Strih: Patrizio Marone
Hudba: Paolo Vivaldi
Hrajú:Vinicio Marchioni, Valeria Solarino, Luigi Fedele, Nicola Siti, Mirko Frezza. Stephanie de Johngh, Benedetta Porcaroli, Gianfranco Gallo, Alessandro Haber a ďalší
Distribúcia: Itafilm
Premiéra v SR: 28. novembra 2019
Foto: Itafilm

 
  

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex