ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Upír Nosferatu žije v Metropolise!

Hodnotenie filmu podľa čitateľov
svitanie_10Príšery, živiace sa ľudskou krvou, prenikli z folklóru do literatúry roku 1897, keď Bram Stoker vydal svoj román Dracula. Potom upíri obsadili nové médium – film. A držia sa v ňom zubami-nechtami dodnes. Nielen pre fascináciu divákov krvavými historkami, ale i preto, že prehovárajú k niečomu, ukrytému hlboko v našom podvedomí. Individuálnom, no aj kolektívnom.

Po siedmich rokoch sa austrálski filmári bratia Michael a Peter Spierigovci vrátili k svojmu úspešnému námetu (Undead), aby nakrútili celovečerný výpravný, hviezdne obsadený film Svitanie - o ľudstve, premenenom na krvilačných upírov. Pokúsili sa spojiť tradičný hrôzostrašný thriller s metaforou. Vo Svitaní nechýba neľútostná kritika nášho sveta, založeného na konzume, silné herecké osobnosti ani výtvarná štylizácia. Umelecká práca so zvukom, strihom i kamerou sú však v priamom protiklade voči vyložene slabému príbehu a diletantskej fabulácii. Zámer sa podarilo naplniť len sčasti.

svitanie_01Alebo inými slovami: Spierigovci veľmi dobre vedia, čo chcú povedať, dôverne poznajú svetovú kinematografiu aj filmárske remeslo, ba zohnali na svoj projekt i dostatok prostriedkov (20 miliónov dolárov na nakrúcanie v Austrálii vôbec nie je málo), ale to z nich nerobí rodených rozprávačov. Zaujmú, udržať pozornosť však nedokážu.

Svet, v ktorom dominujú upíri, vykresľujú mimoriadne zaujímavo a presvedčivo. V roku 2019 po strašnej epidémii už žije len málo ľudí – a aj tí väčšinou bez vedomia vegetujú v upírskych krvných veľkofarmách. Divoko žijúcich ľudí rapídne ubúda, chov sa nedarí a pokusy vyvinúť stráviteľnú náhradu krvi sa končia explodovaním hláv pokusných objektov. Hematológ Edward Dalton (Ethan Hawke) nie je spokojný s tým, že sa stal upírom a pokúša sa vyvinúť umelú krv, alebo nájsť liek, ktorý by upírsku epidémiu zastavil.

Upíri, presne podľa známych pravidiel, majú dlhé očné zuby, sú bledí, závislí od ľudskej krvi a na slnečnom svetle hynú. Napriek tomu sa usilujú zachovávať naďalej všetky známky civilizácie: pracujú, zabávajú sa, dohliadajú na bezpečnosť. Iba tí najchudobnejší, ktorým prostriedky nedovolia dostať sa k ľudskej krvi a útočia na ostatných upírov (alebo zo zúfalstva konzumujú krv vlastnú), sa menia na odporné slizké znetvorené obludy s kožovitými krídlami.

svitanie_06Snímka výdatne ťaží z bohatej tradície filmových upírov a vzdáva hold nielen klasike (Upír Nosferatu, Dracula, Van Helsing), ale i nemeckému expresionizmu. Svet upírov Spierigovci štylizujú na spôsob Metropolis Fritza Langa. Po stránke spoločenskej má štát upírov blízko k totálnej moci z Orwellovho románu 1984. Osamelý, vykorenený, pochybnosťami a neistotou zmietaný hlavný hrdina ani čo by vystúpil z románov Franza Kafku. Rovnako však autori využívajú zdanlivý chlad a odstup typický pre francúzsku novú vlnu (Truffautova adaptácia 451° Fahrenheita). Zrejmá je aj inšpirácia klasikom filmov o zombies Georgom Romerom či aktuálnou tvorbou, najmä Matrixom bratov Wachowských a sériou Resident Evil.

Spierigovci svojou snímkou podávajú krutú obžalobu neľudskosti súčasného sveta, v ktorom človek akoby žil len preto, aby konzumoval a prinášal zisk korporáciám.

Vytvorili podmanivý, do detailov rozpracovaný upírsky vesmír a zaplnili ho zaujímavými postavami. Ethan Hawke, Willem Dafoe a Sam Neill sú skvelí herci a ani tu nesklamú.

svitanie_02

Napriek tomu, že hrajú v tuctovom príbehu, len málo prekvapujúcom a plnom rozprávačských klišé, ale i neobratností a chýb. A ak je snímka v momentoch opisu všedného života upírov i ľudí v postkatastrofickej spoločnosti zaujímavá, nápaditá, hravá, vtipná a presvedčivá, vo vypätých scénach sa stáva smrteľne vážnou, preto patetickou a nechcene smiešnou.

Napriek pocitu nevyužitej príležitosti silný obraz prevláda nad zle vyrozprávaným slabým príbehom. Spierigovci stvorili taký sugestívny svet, až chceme veriť, že nás doň ešte niekedy znova zavedú. A za lepších, pre diváka príjemnejších okolností.

Svitanie (USA - Austrália 2008)

Daybreakers

112 minút

Scenár a réžia: Michael Spierig, Peter Spierig. Kamera: Ben Nott. Strih: Matt Villa. Hudba: Christopher Gordon. Účinkujú: Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill, Isabel Lucas a ďalší.

Premiéra 6. mája 2010

Foto: Palace Pitures

Share/Save/Bookmark