Beam us up, Scotty!

Rôzne seriály sa na originál pokúšali nadväzovať s nejednoznačným výsledkom a filmy, vznikajúce od roku 1979 mali nevyrovnanú, vlastne klesajúcu úroveň, fanúšikovia však zostali verní. A tak, keď sa teraz režisér J.J. Abrams so scenáristami Robertom Orcim a Alexom Kurtzmanom vrátili k samotným koreňom fenoménu, nadšenie je nebývalé.
Snímka Star Trek je výrazným dôkazom toho, ako veľmi brakové "béčkové" filmy, komiks, reklamné spoty a videoklipy ovplyvnili súčasnú mainstreamovú filmovú zábavu. Nielen ju – aj divákov, ich vkus, preferencie, hodnoty, vnímanie a chápanie. Predchádzajúce generácie hľadali nové, originálne príbehy, myšlienky, osobitých hrdinov, charakterové herectvo. Súčasným divákom - často i kritikom a teoretikom - neprekážajú nenápadité zápletky, neznervózňujú ich záplavy klišé, nevadí im mohutná recyklácia. Od hercov nežiadajú, aby ich presvedčili, stačí aby zaujali a sem-tam vypustili z úst ľahko zapamätateľnú repliku. Takže dialógy vyzerajú ako deklamovanie komiksových bublín a ani väčšina postáv sa štylizáciou a zjednodušením v ničom nelíši od tých kreslených. Od kamery chcú dnes diváci atraktívny obraz s dokonalými digitálnymi efektmi a od režiséra nekonečnú, neustále gradovanú akciu. Ak kedysi mala aj komerčná kinematografia bližšie k divadlu, dnes sa blíži k rollercoasterom, dráham smrti a iným adrenalínovým jarmočným atrakciám.

Ak jeden z najváženejších amerických kritikov Roger Ebert tvrdí, že „príbehy Gene Roddenberryho, ktoré sa mohli pohrávať s otázkami vedy, ideálov či filozofie, boli v súčasnosti nahradené príbehmi zredukovanými na hluk a pestrofarebnú akciu,‟ má pravdu. No dnes to nie je považované za nedostatok, ale naopak - za kvalitu! U rozhodujúcej časti dnešného publika by prepadli klasické sci-fi 2001: Vesmírna odysea aj Blade Runner. Azda len Mechanický pomaranč by obstál, ak by v ňom bolo viac násilných akcií a sexu.
Tak či onak - tvorcovia oživili nielen vädnúci fenomén Star Trek, ale dokázali, že je i dnes možné dosiahnuť s klasickým sci-fi príbehom mohutný komerčný úspech. Ak sme sa pred zopár rokmi tešili, že knihy J. K. Rowlingovej dokázali pritiahnuť deti k čítaniu, možnože je načase začať sa radovať, ak príde film, ktorý dokáže pritiahnuť ľudí do kín...
Star Trek
USA – Nemecko 2009, 126 minút
Námet: Gene Roddenberry. Scenár: Roberto Orci, Alex Kurtzman. Réžia: J.J. Abrams. Kamera: Daniel Mindel. Strih: Maryann Brandon, Mary Jo Markey. Hudba: Michael Giacchino. Hrajú: Zachary Quinto, Chris Pine, Eric Bana, Zoe Saldana, Anton Yelchin, Leonard Nimoy, Simon Pegg, Karl Urban, Winona Ryder a ďalší.
Foto: Tatrafilm