ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Iba romanca s nahou Kate?

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

predcitac4Pätnásťročný nemecký študentík sa v druhej polovici 50. rokov zaľúbi do tridsaťročnej sprievodkyne z električky. To sa môže stať. Rozvinie sa medzi nimi búrlivý erotický vzťah. Aj to je možné. Ona jedného dňa znenazdania zmizne – a on, po rokoch, ako poslucháč práva, pri procese s esesáčkami zistí, že jeho milá bola dozorkyňou v koncentráku. Pri troche dobrej vôle aj to možno pokladať za pravdepodobné. Tak prečo je také ťažké uveriť nemecko-americkej filmovej dráme Predčítač?

Prvú ranu presvedčivosti dáva znenie. Ak Nemci hovoria po anglicky, je to prinajmenšom čudné a odcudzujúce. Cítil to i autor námetu, spisovateľ Bernhard Schlink, keď na tohtoročnom berlínskom filmovom festivale vyjadril nádej, že v rôznych krajinách snímku uvedú s miestnym dabingom. Dabingu sa možno dočkáme v televízii alebo na DVD, v kinách nie. Bohužiaľ, určujúci je prvý pocit, z kina. A ten možno nie je priamo negatívny, ale prinajmenšom vlažný. Nadšenie, aké v divákoch na celom svete vyvolali diela Stephena Daldryho (Billy Elliot, Hodiny), sa nekoná.
predcitac08Kate Winslet a Ralph Fiennes v hlavných úlohách majú za úlohu, podobne ako anglické znenie, otvoriť snímke americký trh. Možno je to dobré pre obchod s filmom, menej pre film samotný. Kate síce za rolu Hanny Schmitz získala Zlatý glóbus aj Oscara, pre neamerické oči a uši však zostáva Američankou, hrajúcou Nemku. Môžeme obdivovať ako hrá – hoci, úprimne, väčší obdiv zaiste utŕžia jej obnažené krivky. Ralph Fiennes v role jej partnera nám toho predvedie ešte menej. Nielenže nemá obnažené krivky, ale vďačnejší part mladého Michaela Berga si s chuťou a uveriteľne zahral mladý nemecký herec David Kross. Fiennesovi zostal Berg zostarnutý, sklamaný, zatrpknutý, deprimovaný a zožieraný výčitkami, na čo hercovi pri vyčlenenom priestore celkom postačila jeho prirodzená fyziognómia.
Z filmu je celkom zreteľné, čo chce povedať. Problémom je, že to nehovorí, že svoje ambície prezrádza a definuje, ale nenapĺňa. Diel viny nesie scenár. Z románového bestselleru do filmu preniesol celý príbeh i s pôdorysom a väčšinou dialógov, lenže akoby bol prikrátky na autorský text, motivácie postáv, napätia medzi nimi i v nich, pocity a nálady (dobové, spoločenské, aj osobné a najvnútornejšie). Vidíme intimitu tiel, necítime intimitu duší.
predcitac10Projektu určite neprospelo ani to, že pôvodne ho v roku 2007 začal nakrúcať kameraman Roger Deakins s Nicole Kidman v hlavnej role, aby ho po jej odchode (do projektu Baza Luhrmana Austrália) a nahradení Kate Winslet vystriedal kameraman Chris Menges. Deakins potom s Kate Winslet fenomenálne nasnímal drámu Núdzový východ, ktorá neponúka atraktívny, jedinečný, prekvapivý príbeh, ale majstrovsky, strhujúco opisuje konformizmus a banalitu.
Ambíciou Predčítača bolo stať sa psychologickou drámou o vysporiadavaní sa Nemcov všeobecne a Michaela Berga konkrétne s nacistickou minulosťou, ktorá sa v Nemecku tak či onak týka každého. Vo filme sa hlavnou postavou (a, žiaľ, i hrdinkou) stala esesáčka Hanna, s ktorou je ťažké súcítiť, ktorú nemožno obdivovať, ľúbiť ani ľutovať. Zostal kultivovane nakrútený kuriózny ľúbostný príbeh s často obnaženou filmovou hviezdou.
Dielo s rozpočtom 32 miliónov dolárov zatiaľ vo svetových kinách utŕžilo takmer 60 miliónov. Po obchodnej stránke je to úspech. Umelecky, ale i ľudsky sú silnejšie nemecké a rakúske filmy s obdobnou témou Sophie Scholl, Aimee a Jaguár, Slepý uhol či Zo dve-tri veci, ktoré o ňom viem.

Predčítač (The Reader)
USA – Nemecko 2008, 124 minút
Námet: Bernhard Schlink. Scenár: David Hare. Réžia: Stephen Daldry. Kamera: Chris Menges. Strih: Claire Simpson. Hudba: Nico Muhly. Hrajú: Kate Winslet, David Kross, Ralph Fiennes, Karoline Herfurth, Lena Olin, Bruno Ganz a ďalší.

Foto: Palace Pictures
Share/Save/Bookmark
matures and boys sex