ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Slovenské animované filmy v Turecku

V troch tureckých provinciách Ankara, Artvin a Ordu sa v termíne od 3. do 19. decembra koná už 16. ročník Festival on Wheels. Do programu aktuálneho ročníka je zaradený aj výber animovaných filmov zo Slovenska, ktoré sa budú premietať v sekcii filmov pre deti, Children´s Films.

Medzinárodný putovný filmový Festival on Wheels sa na svojej ceste zastaví v troch tureckých provinciách Ankara (3. – 9.12.), Artvin (10. – 16.12.) a Ordu (16. – 19.12.). Témou aktuálneho ročníka je „štátny prevrat“. Výber témy súvisí s 30. výročím vojenského prevratu, ktoré si Turecko pripomenulo v septembri. Filmy s touto témou sú sústredené v sekcii Lives into Line!, ktorá je zložená z filmov skúmajúcich následky vojenských prevratov nielen v Turecku, ale aj v Portugalsku, Čile, Argentíne, Brazílii, či Grécku. Súčasťou festivalu je aj medzinárodná súťaž, ktorá bude prebiehať v provincii Artvin. V samostatnej sekcii Turkish Cinema bude uvedené to najlepšie, čo v tureckej kinematografii vzniklo za posledný rok. Medzi ďalšími programovými sekciami nechýbajú ani retrospektívy. Aktuálny ročník ponúka prierez tvorbou švédskeho dua Ola Simonsson a Johannes Stjärne Nilsson, a v sekcii krátkometrážnych filmov Short is Good sa budú premietať filmy z Nového Zélandu od takých majstrov, akými sú Niki Caro a Grant LaHood.

Výber slovenských animovaných filmov je zaradený do sekcie venovanej deťom, Children´s Films. V pásme bude uvedených šesť archívnych krátkych filmov od významných slovenských tvorcov - Dvaja dobrí kamaráti, Dita vo vzduchu a Janko Hraško Viktora Kubala, Ki-ki-ri-kí a Múdre prasiatko Františka Jurišiča a Bábätko v banke Vladimíra Malíka.

Prezentáciu slovenskej kinematografie na filmovom festivale Festival on Wheels zabezpečuje Slovenský filmový ústav v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Ankare.

Viac informácií: http://www.festivalonwheels.org.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex