ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmová cenu LUX 2010 pre Cudzinku

Cudzinka_2_resizeV stredu (24. novembra) udelil Európsky parlament na slávnostnom zasadnutí filmovú cenu LUX za rok 2010. Tohtoročným víťazom sa stal nemecký film Cudzinka režisérky Feo Aladag. Film sa zaoberá problematikou tzv. "vrážd v mene cti", pričom zobrazuje drámu tureckej rodiny žijúcej v Nemecku.

Predseda EP Jerzy Buzek odovzdal cenu režisérke Feo Aladag, ktorá je vôbec prvou ženou v súťaži o cenu LUX. Na ceremoniály bola prítomná tiež herečka Sibel Kekilli (na obrázku), ktorá si zahrala vo filme hlavnú postavu, ako aj zástupcovia ďalších dvoch nominovaných snímok: Platónovej akadémie (réžia Filippos Tsitos, Grécko a Nemecko) a filmu Ilegálni (Olivier Masset-Depasse, Belgicko).

Pri udeľovaní ceny Jerzy Buzek povedal: "Všetky tri filmy sa zaoberajú veľmi citlivými témami, ako je otázka identity a rozdiel medzi kolektívnou identitou a identitou jednotlivca. Táto téma je pre nás veľmi dôležitá, pretože vzhľadom na prehlbujúcu sa integráciu Európy sa musíme pýtať, čo znamená byť Európanom a aký význam majú všetky naše identity – miestna, regionálna, národná či európska – v rámci zjednoteného kontinentu. Ak chceme vytvoriť skutočný európsky demos, musíme sa vzájomne pochopiť. A ako inak by sme to urobili lepšie než prostredníctvom kultúry, umenia, hudby alebo filmu", uviedol.

Ako povedala režisérka Feo Aladag pri preberaní ocenenia, film "Die Fremde" - "Cudzinka" nakrútila preto, že je "presvedčená, že žijeme v multikultúrnej spoločnosti, ktorá musí nájsť spôsob, ako riešiť objavujúce sa rozdiely". Cena LUX podľa nej predstavuje dôležitý most medzi národnými identitami, v súvislosti s čím vyzdvihla podporu a zaviazanosť Európskeho parlamentu kultúre a vzdelávaniu.

Ako víťaz získala režisérka od Európskeho parlamentu finančnú odmenu vo výške 90 000 euro na vypracovanie titulkov k filmu vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ, adaptáciu originálnej verzie pre zrakovo a sluchovo postihnutých občanov a výrobu 35 mm kópie filmu pre každý členský štát EÚ, alebo jeho vydanie na DVD.

Cena LUX je každoročne udeľovaná filmom, ktoré poukazujú na vypuklé problémy v oblasti základných hodnôt a princípov, na ktorých je založená Európska únia, pričom sa odhaľuje kultúrna rozmanitosť Európy. Od jej prvého udelenia v roku 2007 sa víťazmi stali nasledujúce filmové snímky: Na druhej strane (2007), Mlčanie Lorny (2008) a film Vitajte (2009).

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex