ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Prehliadka slovenských filmov v Paríži

ruzove_sny_2_resizeSlovenská kinematografia dostala jednu z veľkých príležitostí predstaviť sa parížskemu publiku v prestížnom mestskom artkine Champollion. V termíne od 22. septembra do 5. októbra 2010 sa tam v súvislosti s aktuálnou výstavou slovenskej gotiky v Múzeu Cluny uskutoční prehliadka slovenskej kinematografie, ktorá predstaví výberovú kolekciu našej tvorby od 60. rokov minulého storočia po súčasnosť.

Reprezentatívna filmová prehliadka sa koná v nadväznosti na aktuálnu výstavu slovenskej gotiky v Múzeu Cluny v Paríži, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti kina Champollion. Vznikla z podnetu zástupcov kina, ktorí o podobnej prehliadke slovenských filmov pokoj_v_dusi_resizeuvažovali už na jar tohto roka. Výber filmov prehliadky preto predstavuje to najlepšie zo slovenskej kinematografie, pričom zastúpené je obdobie „zlatej éry“ slovenského filmu, ale aj súčasná tvorba. Celú kolekciu tvorí jedenásť snímok, konkrétne Boxer a smrť (1962) Petra Solana, Organ (1964) Štefana Uhra, Kristove roky (1967) Juraja Jakubiska, Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu, tri filmy Dušana Hanáka Obrazy starého sveta (1972), Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980), z aktuálnych snímok Záhrada (1995) Martina Šulíka, O dve slabiky pozadu (2004) Kataríny Šulajovej, Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského a Pokoj v duši (2009) Vlada Balka. Otváracím filmom prehliadky bude Balkova snímka, ktorú osobne uvedie režisér, prehliadky sa zúčastní aj režisér Dušan Hanák, ktorého film Ružové sny sa premietne zasa počas záverečného ceremoniálu.

Prehliadka slovenskej kinematografie v Paríži je výnimočnou príležitosťou prezentovať slovenské filmové umenie. „Vzhľadom na dlhoročnú tradíciu kina Champollion, jeho výberový program a lokalitu populárnej Latinskej štvrte, kde sa nachádza, je táto ponuka veľkou šancou predstaviť slovenské filmy náročným návštevníkom tohto kultúrneho stánku,“ hovorí Viera Ďuricová z Oddelenia ruzove_sny_1_resizefilmových podujatí Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý je slovenským spoluorganizátorom prehliadky. Na príprave prehliadky sa spolupodieľalo aj Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku v zastúpení Slovenského inštitútu v Paríži. Všetky filmy sa budú premietať z 35mm kópií s francúzskymi titulkami.

Program prehliadky a viac informácií o prestížnom parížskom kine Champollion nájdete na www.lechampo.com

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex