ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Obľúbené večerníčky dostupné v archíve RTVS

Vecernickovetituly resizeNerozlučné kamarátky Mimi a Líza, nebojácna moderátorka televízie Tresky plesky, nezbední Drobci či pavúčia rodinka Websterovcov. Všetkých hrdinov pôvodných detských animovaných seriálov si deti môžu vychutnávať počas prázdnin až do konca augusta v online archíve RTVS. Všetky rozprávky majú aj svoju knižnú podobu a ich výhodou je, že si ich deti môžu vychutnávať neobmedzene.

Mimi a Líza
Animovaný seriál, v ktorom cez veselé dobrodružstvá dvoch kamarátok spoznávajú deti svet nevidomých, získal od MImiaLIza resizesvojho uvedenia v roku 2013 veľkú popularitu medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Bolo to po veľmi dlhej odmlke v pôvodnej detskej animovanej tvorbe. Odštartovala sa tým zároveň výroba ďalších animovaných seriálov na Slovensku. Popritom sa na pulty kníhkupectiev dostali dve rovnomenné knižné spracovania, o ktoré sa spoločne s Katarínou Kerekesovou a Katarínou Molákovou, kreatívnou dvojicou stojacou za vznikom seriálu Mimi a Líza, literárne postarala aj spisovateľka Alexandra Salmela. Na Vianoce v roku 2018 RTVS odvysielala špeciálny 26-minútový vianočný film Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla. Spolu s filmom vyšla počas sviatkov knižka s rovnakým názvom. Príbehy veselých kamarátok spoznali deti aj v Čechách, Belgicku, Francúzsku, Brazílii, Číne, Kanade, Hong Kongu a ďalších krajinách.

Tresky plesky
Záhady prírodných javov si na mušku zobrala nebojácna moderátorka Kata Strofová z televízie Tresky plesky. Treskyplesky resizeAnimátorku a režisérku Veroniku Kocourkovú už odmalička zaujímali otázky o tom, ako vzniká tornádo či prečo sa blýska. Spolu so Simonou Hrušovskou sa rozhodli vytvoriť animovaný seriál, ktorý hravou formou vysvetľuje deťom rôzne prírodné úkazy. Na Deň detí v roku 2017 odvysielala RTVS pilotný diel. Následne na Vianoce 2018 uviedla prvých šesť častí a zvyšných šesť na Vianoce 2019. Vo februári 2020 bola pokrstená knižka Katastrofický denník Katy Strofovej, ktorú autorka napísala spolu so scenáristom a režisérom Jurajom Šlaukom. Rovnako ako animovaný seriál Mimi a Líza aj Tresky plesky pripravujú vianočný špeciál. Televízia ho odvysiela počas sviatkov a spolu s ním pripravuje jeho knižnú podobu.

Drobci
Nezbední bratia Ben a Tom sú hlavnými hrdinami animovaného seriálu Drobci, ktorý RTVS odvysielala po prvýkrát v Drobci resizeroku 2016. Večerníček, za ktorým stojí autorka, režisérka a producentka Vanda Raýmanová, rieši témy, aké zaujímajú najmä škôlkarov. Obsahovo sú to veselé príbehy dvoch malých bratov, ktorí v spoločných hrách spoznávajú svet. Seriál má aktuálne 13 dielov a poznajú ho deti nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a Slovinsku. V súčasnosti sa už vyrába ďalších 6 zábavných príbehov. Spoločne so seriálom vyšli dve knihy, ktoré, rovnako ako seriál, autorka napísala s manželom Jurajom Raýmanom a ilustrovala  s výtvarníčkou Ivanou Šebestovou.

Websterovci
Prvý slovenský 3D animovaný seriál od tvorcov úspešnej série Mimi a Líza rozpráva príbehy modernej pavúčej rodinky Websterovci resizeWebsterovcov. Hlavnou hrdinkou pavúčích príbehov je 6-ročná Lili. Vždy sa postará o úsmevné pohromy v domácnosti. No nezaostáva za ňou ani jej adolescentný brat Hugo, sklerotická babka, dedko vynálezca alebo otecko pracujúci v distribučnom centre na mušie konzervy či mamička s vášňou pre zdravý životný štýl. Žijú vo výťahovej strojovni, odkiaľ sa na vláknach spúšťajú za každodennými zážitkami. Autorkou námetu projektu Websterovci je producentka a režisérka Katarína Kerekešová. Okrem nej na rozprávkovom projekte pracuje veľký tvorivý tím. Scenáre vytvorili postupne Zuzana Križková, Juraj Raýman, Zuzana Dzurindová, Peter Nagy a Anna Vášová. Vytvorené príbehy prepísala do knižnej podoby Vanda Rozenbergová. Autorom ilustrácií seriálu a rozprávkových kníh je režisér, animátor a výtvarník Boris Šima.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex