ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Súťaž Iné vízie SK ocenila Fragment 0

Zivlylogo resizeIné vízie SK sú slovenskou verziou súťaže, ktorú v Českej republike organizuje PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění v Olomouci.

Spolu s online portálom Kinečko a Letným filmovým festivalom 4 živly umožňujú už štvrtý rok aj slovenským tvorcom a tvorkyniam zúčastniť sa súťaže určenej dielam na pomedzi experimentálneho filmu, animácie, videoartu či video performance.  

Šesticu súťažných diel vybral do finále kurátor aktuálneho ročníka súťaže, intermediálny výtvarník Jaroslav Kyša. Fragment resizeVíťaza spomedzi nich určila v bratislavskom A4 – Priestore súčasnej kultúry trojčlenná odborná porota, zložená z riaditeľky festivalu Fest Anča Ivany Sujovej, filmovej publicistky Alexandry Gabrižovej a grafického dizajnéra Branislava Matisa.

Oceneným sa stalo dielo Fragment 0 autora Michala Žilinského, ktorý v rovnakej súťaži zvíťazil aj vlani. Porota ocenila výpovednú hodnotu aj technickú kvalitu diela, ako aj skutočnosť, že v súlade s pravidlami súťaže je vhodné na uvádzanie v kinách i galerijných priestoroch. Vo svojom vyhlásení porota uviedla: „Michal Žilinský sa vo svojej tvorbe Fragment2 resizekontinuálne venuje meditácii nad rozkladom hmoty, od konkrétnych priestorov prechádza k univerzu, od individuálnej pamäte ku kolektívnej histórii (krajiny, sveta, vesmíru?). Fragment 0 je ďalším kúskom do mozaiky. Zároveň je však silným, autorsky zrelým svojbytným audiovizuálnym dielom. Vyzdvihuje krásu objektu, vzdáva poctu pomalosti a plynutiu. Komplexne uchopuje ideu pohyblivého obrazu, takmer rozpohybovaného výtvarného zátišia, ktoré sa následne vyvíja v ucelenú dramatickú filmovú štruktúru a s divákom dokáže komunikovať v priestoroch galérií aj kinosál. Kdesi v pozadí ostáva visieť trpkosť tušeného zániku ľudskej existencie. Po minuloročnom víťazstve Iných vízií opätovne obhajuje svoj status a potvrdzuje nesporný talent.“
 
    

Share/Save/Bookmark