ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

V Bulharsku slovenské filmy o láske

Bulharské mesto Varna bude na prelome augusta a septembra patriť filmom o láske. V termíne od 27. augusta do 2. septembra 2010 sa tam uskutoční 18. medzinárodný filmový festival Love is Folly, zameraný na diela reflektujúce rôzne podoby lásky v kinematografii. Slovensko bude mať na festivale svojho zástupcu v súťažnej sekcii, do programu je však zaradená aj samostatná sekcia, venovaná slovenskému filmu.

listicky_resizeSlovenským zástupcom v súťažnej sekcii na tomto netradične zameranom podujatí bude celovečerný debut Miry Fornay Líštičky. S dramatickým príbehom dvoch sestier o závisti, žiarlivosti, zrade a závislosti, ale hlavne o vzájomnej sesterskej láske a odpúšťaní sa bude uchádzať o hlavnú cenu festivalu Golden Aphrodita. Ďalšie slovenské filmy sa premietnu v samostatnej sekcii, venovanej slovenskej kinematografii pod názvom Slovak Focus , ktorej dramaturgia je rovnako sústredená na filmy o láske a jej rôznych podobách. Tvorí ju šesť titulov z obdobia 60. až 80. rokov minulého storočia.

V sekcii Slovak Focus sa odpremieta lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí Štefana Uhra Slnko v sieti (1962), ktorý je zároveň jedným z reprezentatívnych diel československej novej vlny. Sekcia ponúkne ďalej dramatický príbeh troch priateľov, ktorý poznačí manželstvo jedného z nich Medená veža (1970) Martina Hollého, i láskavú a láskyplnú komédiu Ružové sny (1976) Dušana Hanáka o poštárovi Jakubovi a Cigánke Jolanke. Vážnejším pohľadom na lásku bude príbeh mladého muža s túžbou po šťastnom domove a rodine Postav dom, zasaď strom (1979) Juraja Jakubiska alebo psychologický film Dušana Trančíka Iná láska (1985) o mladom mužovi, ktorý hľadá nový Slnko_v_sieti_010_resizezmysel života. Úsmevne o láske zasa bude rozprávať tragikomédia Štefana Uhra Pásla kone na betóne (1982) o matke a dcére, ktorým láska spôsobuje nielen radosti, ale aj starosti, a napokon aj hudobný film o prvých láskach a neláskach, stretnutiach i rozchodoch mladých ľudí Fontána pre Zuzanu (1985) Dušana Rapoša.

Výber filmov v sekcii venovanej slovenskej kinematografii reprezentuje nielen rôzne podoby lásky, ale aj rôzne prístupy k tejto téme na pozadí spoločenskej situácie v rôznych historických obdobiach. Filmy sú vybrané aj s ohľadom na to najlepšie, čo na tému láska v jednotlivých desaťročiach v slovenskej kinematografii vzniklo. Za slovenskú stranu je partnerom podujatia Slovenský filmový ústav (SFÚ).

X X X

MFF Love is Folly vznikol v roku 1993 z iniciatívy Festivalového a kongresového centra vo Varne, ktoré je dodnes miestom jeho konania. Jeho hlavnou sekciou je Medzinárodná súťaž, ktorú dopĺňajú nesúťažné sekcie. MFF Love is Folly bol dlho jediným medzinárodným filmovým festivalom v krajine a donedávna aj jediným festivalom s medzinárodnou súťažou celovečerných filmov. Za osemnásť rokov svojej existencie sa vyprofiloval na jedno z najvýznamnejších podujatí v krajine a získal medzinárodnú prestíž. Viac informácií nájdete na http://loveisfolly.ida.bg/.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex