ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Na DVD nosičoch Zlatý fond slovenskej komédie

Lumierelogo resizeKoniec roka sa nesie v znamení slovenských filmových komédií. Edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vydalo 3DVD Zlatý fond slovenskej komédie I. s divácky úspešnými veselohrami režiséra Jána Lacka. Slovenským komédiám je venovaný aj nástenný filmový kalendár na rok 2020. Všetky edičné produkty si môžu záujemcovia zakúpiť za zvýhodnené ceny na tradičnom Vianočnom filmovom bazári od 6. do 14. decembra 2019 v priestoroch Kina Lumière.

Kolekcia 3DVD Zlatý fond slovenskej kinematografie I. obsahuje komédie Jána Lacka z konca 50. rokov minulého storočia, ide o snímky Statočný zlodej a Šťastie príde v nedeľu z roku 1958 a Skalní v ofsajde (1960). Satirická komédia Statočný zlodej v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom je filmová adaptácia divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Odohráva sa v Bratislave okolo roku 1930 a rozpráva príbeh úradníka dobročinného spolku Jožka Púčika, ZlatyfondDVD resizektorého falošne obvinia zo sprenevery veľkej čiastky peňazí. Komické situácie vo veselohre o športke a o troch vášnivých mladých stávkaroch Šťastie príde v nedeľu vznikajú predovšetkým z ich spoločného tipovania a predstáv o rýchlom zbohatnutí. Komédia Skalní v ofsajde je zo športového prostredia a hovorí o nekritických športových fanúšikoch a o výtržníkoch na ihriskách i štadiónoch. DVD nosiče majú slovenské a anglické titulky i audiokomentár pre nevidiacich.

„V minulosti sa Slovenský filmový ústav pri vydávaní audiovizuálnych nosičov orientoval prevažne na časové hľadisko a vydával diela zastupujúce rôzne obdobia, prípadne sa sústredil na tvorbu vybraných osobností,“ hovorí o koncepcii a aktuálnom zameraní edičného plánu Marián Brázda z edičného oddelenia SFÚ. „V tomto roku sme sa rozhodli sústrediť pozornosť na žánrovú produkciu, konkrétne na najpočetnejšie zastúpený žáner, a to filmovú komédiu. Po prvej trojici filmov, ktorú predstavujú komédie Jána Lacka, vydá SFÚ do konca roka ešte ďalšie dve dvojice filmových komédií. Z 80. rokov minulého storočia vyjdú Sladké starosti Juraja Herza a Pásla kone na betóne Štefana Uhra, 50. roky budú reprezentovať filmy Katka Jána Kadára a Čert nespí Petra Solana a Františka Žáčka.“

Podtitul Zlatý fond slovenskej kinematografie má aj nástenný filmový kalendár na rok 2020. „Tvoria ho zábery z trinástich filmov reprezentujúcich výber z komediálneho žánru naprieč celou históriou slovenskej kinematografie,“ vysvetľuje Filmovykalendar resizeBrázda. Okrem spomínaných troch Lackových komédií, ktoré vyšli na 3DVD, kalendár obsahuje aj jeho film Výlet po Dunaji (1962), ďalej sú v ňom zastúpené snímky V piatok trinásteho... (1953) Paľa Bielika, Čert nespí (1956) režisérskej dvojice Peter Solan a František Žáček, Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka, Nevera po slovensky I-II (1980) Juraja Jakubiska, Otec ma zderie tak, či tak... (1980) Otakara Krivánka, Sladké starosti (1984) Juraja Herza, Utekajme, už ide (1986) Dušana Rapoša a Štek (1988) Miloslava Luthera. Na titulnej strane kalendára je záber z kultovej komédie 90. rokov minulého storočia Na krásnom modrom Dunaji (1994) Štefana Semjana. Ide o súdobú crazy komédiu o troch bohémskych kamarátoch, ktorých vzrušenie z dobrodružstiev na hranici zákona a žiadne obavy pred budúcnosťou privedú k spolupráci na krádeži slávneho obrazu Andyho Warhola.

Ten rok už po piatykrát ponúkne veľký výber slovenských filmov predajna Klapka.sk. Sortiment z jeho predajne bude v predaji aj 15. decembra 2019 na Vianočnom Dobrom trhu v Starej tržnici v Bratislave.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex