ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

O prehliadke Dni ruského filmu v Kine Lumière

Platno resizeVo štvrtok 28. novembra 2019 sa v bratislavskom Kine Lumière začne prehliadka Dni ruského filmu. Predstaví sedem ruských filmov z obdobia posledných troch rokov a zúčastní sa jej početná delegácia hostí. Vstup na predstavenia je voľný, podujatie potrvá do 4. decembra 2019.

Na slávnostnom otvorení prehliadky sa premietne dráma Arytmia (2017), najnovší film ruského režiséra Borisa Chlebnikova, zobrazujúci krízu v partnerskom vzťahu. Jeho hlavným hrdinom je tridsaťročný Oleg, záchranár zdravotnej služby, oddaný svojim pacientom, no so sklonom k alkoholu, ktorý sa zmieta v osobnej i pracovnej kríze. Jeho žena Kaťa, Arytmia resizelekárka na pohotovosti, mu oznámi, že sa s ním chce rozviesť. Režisér filmu Boris Chlebnikov je známy filmovým fanúšikom aj v našom prostredí, jeho filmy Koktebel (2003) a Voľný štýl (2006) uviedol festival v Karlových Varoch. Za stvárnenie Olega vo filme Arytmia udelil tento prestížny festival v roku 2017 Alexandrovi Jacenkovi Cenu za najlepší mužský herecký výkon.

Prehliadka predstaví filmy rôznych žánrov. Dráma Zažiariť (2017) Kyrilla Pletneva rozpráva o dozorkyni v ženskej väznici. Za jej strohým výrazom sa skrýva hlas, ktorý by jej mohla závidieť nejedna operná diva. Keď sa táto informácia dostane na verejnosť, pozvú ju do prestížnej speváckej šou. Diváci môžu vidieť aj akčný film Rozhodnutie o likvidácii (2018) Alexandra Aravina o extrémistovi zodpovednom za teroristické útoky, pri ktorých zahynuli stovky civilistov vrátane školákov. Úlohou špeciálnej jednotky je nájsť ho a zlikvidovať.

V kolekcii je aj komédia Výlet do Paríža (2019) Sergeja Sarkisova, ktorá sa odohráva v máji 1945, keď Európa slávila koniec druhej svetovej vojny. Skupina sovietskych dôstojníkov sa vyberie osláviť veľké víťazstvo do Paríža, mesta snov. V období druhej svetovej vojny sa odohráva aj dráma T-34 (2018) Alexeja Sidorova, ktorá rozpráva o skupinke odvážnych ruských vojakov, ktorej sa podarilo ujsť z nemeckého zajatia na legendárnom tanku T-34. Životopisná dráma Lenin (2019) Vladimira Chotinenka zobrazuje ruského revolucionára v emigrácii v Zürichu na sklonku 1. svetovej vojny. Celý život zasvätil príprave revolúcie, no napokon jej začiatok zmeškal a možno práve teraz sa mu naskytla príležitosť, aby sa vrátil do Ruska.

Vojnový film Balkánska línia (2019) uvedie v Bratislave početná delegácia tvorcov. Film odohrávajúci sa v Juhoslávii roku 1999, keď boje medzi Srbmi a Albáncami v provincii Kosovo naberali na intenzite, predstaví režisér Andrej Volgin, producenti Julia Volginová a Vadim Birkin, ako aj hereckí predstavitelia Gojko Mitić a Svetlana Chuikinová. Prehliadky Dní ruského filmu sa zúčastní aj producent filmu Rozhodnutie o likvidácii Karen Šachnazarov a zástupcovia spoločnosti Noy Film Company Nikolaj a Grigory Gevorkyanovci.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex