ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Na Kameru 2019 príde Američan Steve Gainer

ASKkamaramanilogo resizePodujatie Kamera, ktoré raz za dva roky organizuje Asociácia slovenských kameramanov (ASK) je oslavou tejto filmárskej profesie. Pozvanie na bohatý dvojdňový program – pre odbornú aj laickú verejnosť – prijali významné kameramanské osobnosti naprieč generáciami i štátmi.

Do Bratislavy pricestuje Američan, predseda tohtoročnej poroty Steve Gainer i minuloročný laureát Igor Luther. Cenu za celoživotné dielo prevezme Richard Krivda a Cenu za technologický prínos Vlado Struhar. Z domácej scény budú s režisérom Martinom Šulíkom diskutovať: Stanislav Szomolányi, Denisa Buranová, Tomáš Juríček, Ivo Miko.

Kamera 2019 sa uskutoční 27. a 28. novembra 2019 v Kine Lumière.  „Sme poctení, že môžeme oceniť také osobnosti, akými sú Richard Krivda a Vlado Struhar. Mimoriadne nás teší návrat Igora Luthera, ktorému sme pred dvoma rokmi odovzdali Cenu za celoživotné dielo. A hosť, ktorý pricestuje na Slovensko po prvý raz, je významný americký kameraman Steve Gainer. Spolu so svojou manželkou, producentkou Karen Weggenmann Gainer, budú tými, ktorí môžu naše diskusie obohatiť o svoje skúsenosti z americkej scény, z Hollywoodu,“ povedal prezident ASK, Lukáš Teren. Steve Gainer je členom ASK, aj členom obdobnej americkej asociácie (ASC). Do Bratislavy príde nie len ako predseda poroty, ale aj ako profesionál so skúsenosťami od krátkych nezávislých filmov až po Hollywoodske produkcie.

Ďalšími členmi poroty sú: argentínsky kameraman Federico Cesca a zástupcovia domácej kinematografie, kameramani: Richard Žolko ASK (zástupca Literárneho Fondu), Tomáš Stanek ASK, Martin Chlpík ASK. Vo foyeri Kina Lumière  bude výstava fotografií študentov Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMU. „Pripravovaná výstava fotografickej tvorby súčasných poslucháčov predstaví školskú, ale aj voľnú tvorbu budúcich  kameramanov. Zastúpené budú všetky výrazové podoby výtvarnej, či dokumentárne, alebo reportážne zameranej fotografie. Divák bude môcť zhliadnuť fotografické  zátišia, portréty osobností, fotografiu architektúry, luminografické experimenty, návraty ku dobovým, dnes už takmer nepoužívaným postupom, či autoportréty,“ povedal autor a kurátor výstavy, na ktorej sa predstaví viac ako dvadsať autorov/autoriek, Štefan Komorný.

Prvý deň sa  slávnostne udelia ceny za najlepšie kameramanské výkony Kamera 2019. Režisérom programu je Anton Šulík. Vyhlasovateľmi tvorivej súťaže Kamera 2019 sú: ASK ako organizátor súťaže; podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond a Literárny fond.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex