ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Poľská Letná filmová akadémia

Letnú filmovú akadémiu v poľskom meste Zwierzyniec poznajú už aj slovenskí diváci. Často sa o nej hovorí nielen ako o podujatí so zaujímavým filmovým programom v zastúpení krajín zo všetkých kútov sveta, ale aj ako o mieste s bohatou prezentáciou slovenskej kinematografie. Tento rok bude mať toto podujatie obľúbené u odbornej i laickej verejnosti už svoj 11. ročník a uskutoční sa v termíne od 6. do 15. augusta 2010.

pokoj_v_dusi10_resizeVýber slovenských filmov na filmovej akadémii vo Zwierzynci je podobne ako vlani zameraný na prezentáciu súčasnej tvorby. Do programu sú zaradené filmy z minulého roka a dve snímky s rokom výroby 2008. Kolekciu tvorí spolu dvanásť hraných a dokumentárnych snímok, vrátane jedného krátkeho animovaného filmu, zväčša ide o tituly, ktoré sa počas festivalovej púte od svojho vzniku so záujmom a úspešne premietali už v mnohých krajinách po celom svete. Z hraných filmov budú vo Zwierzynci uvedené snímky Pokoj v duši Vlada Balka, Tango s komármi Miloslava Luthera, BRATISLAVAfilm Jakuba Kronera a Nebo, peklo... zem Laury Sivákovej-Paššovej, dokumenty zastúpia úspešné diela Osadné Marka Škopa, Hranica Jara Vojteka i Mesiac v nás Diany Fabiánovej.

Celovečernú tvorbu dopĺňajú filmy X=X+1 Juraja Krasnohorského, Afganské ženy za volantom Sahray Karimi, Arsy-Versy Mira Rema a animovaný film Borisa Šimu Chyťte ho! (2008). Všetky naše diela sa premietnu v spoločnej sekcii so slovenskými filmami pod názvom „Slovenské záležitosti“, v sekcii zameranej na českú tvorbu bude uvedený koprodukčný film slovenskej režisérky Terezy Nvotovej Ježíš je normální (2008). Výber z filmovej tvorby najbližších susedov je pre Letnú filmovú akadémiu v poľskom Zwierzynci už tradíciou, tieto sekcie sa stali obľúbenou pravidelnou súčasťou podujatia, o ktorej diváci vždy s istotou vedia, že ju v programe nájdu. K akcii patrí tiež uvádzanie filmov, do Zwierzynca preto so svojimi filmami prichádzajú aj ich tvorcovia. Pokoj v duši poľským divákom na diskusii osobne predstaví režisér Vlado Balko, na prehliadke sa zúčastnia aj estetik a filmový teoretik Peter Michalovič, ktorý má pripravenú prednášku o situácii v súčasnom slovenskom filme, ďalej rektor VŠMU Ondrej Šulaj, a tiež Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ), inštitúcie, ktorá je partnerom podujatia za Slovenskú republiku.

Letná filmová akadémia vo Zwierzynci tento rok uvedie bez mála 200 celovečerných filmov v 21 sekciách. Uskutočnia sa aj semináre, diskusie, predpremiéry filmov, nočné projekcie, prezentácie zahraničných medzinárodných festivalov, ale aj sprievodné podujatia v podobe divadelných predstavení a koncertov. Viac informácií o prehliadke nájdete na oficiálnej stránke 10. Letnej filmovej akadémie Zwierzyniec – www.laf.net.pl.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex