ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Na Berlinale bude súťažiť slovenský bábkový film

MBfilmlogo resizeNový slovenský bábkový film Šarkan režiséra Martina Smatanu bude súťažiť na 69. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Berlinale vrámci sekcie filmov pre deti a mládež Generation Kplus.

Je veľkou úľavou vidieť, že štyri roky našej práce na prípave a výrobe filmu sa pretavili do hotového filmu, ktorý začína žiť svoj filmový život a zbierať prvé úspechy. Veľmi ma teší, že ako prvým budeme môcť film predstaviť divákom práve na Berlinale, kde bol uvedený aj môj predchádazúci film Rosso Papavero,“ hovorí režisér Martin Smatana. „Festival v Berline Kitestil resizepatrí medzi najväčšie na svete a okrem súťažných sekcí sa tu uskutočňuje aj veľký filmový trh, ktorí navštevujú distribútori, festivaloví dramaturgovia a zástupcovia  televíznych spoločností z celého sveta, ktorí vyberajú tituly práve z festivalovej ponuky. Dúfame, že aj vďaka premiére na festivale v Berlíne sa náš film dostane na festivaly a do kín po celom svete,“ dodáva producent Peter Badač. Šarkan je príbehom chlapca, ktorý si užíva posledné leto pred nástupom do školy so svojim dedkom a spoločne robia to, čo majú radi - púšťajú šarkana. Vďaka tomu si vytvoria vzťah, ktorý sa navždy zapíše do chlapcovej pamäte a svojho dedka si bude pamätať aj po jeho odchode.

Film vznikol v koprodukcii slovenskej spoločnosti BFILM, českej spoločnosti BFILM.cz a FAMU a poľského štúdia CeTA, kde v Kitestill2 resizeminulosti nakrúcali svoje filmy aj Roman Polanski, Agnieszka Holland a Andrzej Wajda. Vývoj a realizáciu filmu finančne podporili český Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Nadační fond Filmtalent Zlín, Nadácia Tatra banky vrámci grantového programu Viac umenia a Literárny fond vrámci programu Alfa. Bude sa premietať v sekcii Generation. Na prestížnom festivale je od roku 1978 určená pre filmy pre deti a mládež a predstavuje aktuálny výber dlhometrážnych i krátkometrážnych hraných i animovaných filmov z tejto oblasti. Detská porota udeľuje v tejto sekcii cenu Krištáľový medveď zvlášť pre krátkometrážne a pre dlhometrážne filmy, v minulosti ocenila touto cenou aj film Piata loď. Na Berlinale bol v tejto sekcii v roku 2015 uvedený aj predchádzajúci film režiséra Smatanu Rosso Papavero.

Berlinale sa koná od 7. do 17.2. 2019, projekcie filmu Šarkan prebehnú medzi 12. a 16.2. Slovenským divákom sa film predstaví v marci 2019.

Share/Save/Bookmark