ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Film Toman začne nový rok premiérou v USA

Toman resizeV dňoch 9.12. januára 2019 sa na festivaloch v New Yorku a Palm Springs uskutoční premiérové uvedenie československého filmu Ondřeja Trojana Toman v Spojených štátoch amerických. Medzinárodná premiéra Tomana v New Yorku je súčasťou programu 28. ročníka New York Jewish Film Festivalu (NYJFF), jedného z najstarších a najvplyvnejších filmových festivalov zameraných na filmy so židovskou tematikou.

Uvádza každoročne najlepšie dokumenty, celovečerné a krátke filmy z celého sveta; filmy, ktoré prinášajú témy spojené so židovskou históriou, kultúrou a rozmanitou skúsenosťou. Jeho aktuálny ročník predstaví viac než 30 PubesReslogo resizesnímok, z ktorých mnohé budú uvedené vo svetovej alebo americkej premiére. Hlavnými organizátormi NYJFF sú Židovské múzeum a filmová spoločnosť Lincoln Center. Film prídu do New Yorku osobne uviesť režisér a producent Ondřej Trojan a slovenská koproducentka Zuzana Mistríková. Ďalším významným uvedením filmu Toman bude jeho projekcia na 30. Medzinárodnom filmovom festivale v Palm Springs, kde sa Toman predstaví medzi 180 filmami z celého sveta.
 
"Tieto festivalové projekcie nám majú poslúžiť ako príprava pre širšiu kinodistribúciu Tomana v USA, Mexiku a Kanade. Oba festivaly navštevujú novinári zastupujúci všetky významné filmové magazíny a pre nás budú zásadné prvé recenzie a debaty s divákmi, čo je ideálna spätná väzba. Stratégiu ako osloviť americké publikum  pripravujeme s Neilom Friedmanom Forumfilm resizezo spoločnosti Menemsha Films, ktorý s nami spolupracoval už na našich na Oscara nominovaných filmoch Musíme si pomáhať a Želary. Verím, že nám oba festivaly pomôžu ako odrazový mostík aj pre zahraničnú distribúciu a šnúru ďalších medzinárodných festivalov," popisuje Ondřej Trojan svoje očakávania od americkej premiéry filmu o mužovi, ktorý významne ovplyvnil vývoj v povojnovom Československu. Festivalová cesta Tomana pokračuje do Chicaga a Santa Barbary -  miest, kde dodnes žije Tomanova americká rodina a sám Zdeněk Toman je v tunajšej komunite stále známou postavou.

Film Toman vznikol v koprodukcii Total Helpart T.H.A., PubRes, Českej televízie, Fortuna Film und TV, RTVS, Barrandov Studio a.s., s podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu. Do slovenských kín ho uviedla distribučná spoločnosť Forum Film 18. októbra 2018.

Share/Save/Bookmark