ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

O Európsku filmovú cenu Líštičky a Hranica

Logo_Slnko_v_sieti_resizeUtorok 15. júna je termín uzávierky prihlášok na Európsku filmovú cenu 2010. Na cenu Európskej filmovej akadémie možno navrhnúť dlhometrážny film, ktorý mal premiéru po 1. júli 2009, je európsky v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách a bol verejne distribuovaný (filmová kópia nie je podmienkou). SFTA tradične vyberá z filmov, kde slovenský tvorivý podiel dosahuje aspoň polovicu podľa bodovania Dohovoru. Pri cene Prix Arte, určenej pre dokumentárne filmy, je stanovená aj podmienka, že film musí mať minimálne 70 minút.

O výbere filmov hlasovalo priamo 135 členov SFTA (118 riadnych a 17 čestných členov, vrátane zahraničných). Akademici vyberali z troch hraných: Bratislavafilm (r. J. Kroner), Jánošík. Pravdivá história (r. A. Holland, K. Adamik) a Líštičky (r. M. Fornay) a troch dokumentárnych filmov: Erotic Nation (r. P. Begányi), Hranica (r. J. Vojtek) a Momentky (r. P. Krištúfek).

Do hlasovania sa zapojilo tridsaťsedem percent všetkých členov SFTA (odovzdaných bolo 50 hlasovacích lístkov, pričom 1 hlasovací lístok bol neplatný). Prezídium SFTA oficiálne potvrdilo poradie filmov podľa hlasovania členov a do sídla Európskej filmovej ceny v Berlíne zasiela prihlášku filmu režisérky Miry Fornay Líštičky a dokumentu Hranica režiséra Jara Vojteka.

Dvadsiate tretie slávnostné odovzdávanie Európskej filmovej ceny sa uskutoční 4. decembra 2010 v Tallinne.

Viac informácií o jednotlivých kategóriách, spôsobe výberu nominácií a držiteľov cien je možné získať na www.europeanfilmacademy.org.

Zuzana Mistríková
výkonný viceprezident SFTA

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex