ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Hlavná cena Jedného sveta pre film Až přijde válka

Jedensvetlogo resizePo šesťdňovom filmovom maratóne sa v utorok večer skončila bratislavská časť 19. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.  Na záverečnom ceremoniáli boli vyhlásené ocenenia súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva. Cena Jedného sveta 2018 získal film Až přijde válka českého režiséra Jana Geberta.

Film o znepokojivom vzostupe nacionalizmu na Slovensku a o fungovaní moci zaujal medzinárodnú porotu v zložení: slovenská režisérka a producentka Iveta Grófová, britský režisér a producent Mike Chamberlain, ktorý tvorí pre JanGebert2 resizemedzinárodné stanice ako BBC, Arte či HBO, a český režisér a pedagóg Václav Kadrnka.

Zvláštne uznanie si odniesol dokument Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkovej.

Za 6 dní uviedol Jeden svet 2018 v Bratislave spolu 94 projekcií 67 domácich i zahraničných filmov. Ďalších 29 projekcií pre školy, ktoré navštívilo vyše 2500 žiakov, sa uskutočnilo v rámci sekcie Jeden svet deťom. Na festival zavítalo vyše 60 hostí – režisérov, producentov, aktivistov, spisovateľov, historikov, sociológov, enviromentalistov či reportérov z Európy aj z USA. Diváci mohli priamo s tvorcami diskutovať po 20 filmoch a čakalo na nich aj 20 podujatí sprievodného programu – diskusií s odborníkmi, masterclass, prednášok aj stand-up šou.  Podujatia Jedného sveta 2018 v Bratislave navštívilo 10-tisíc návštevníkov.

Share/Save/Bookmark