ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Mečiar patrí medzi 15 najlepších európskych dokumentov

PubesReslogo resizeEurópska filmová akadémia dnes zverejnila výber pätnástich dokumentárnych filmov, ktoré majú šancu získať Európsku filmovú cenu (European Film Award) 2018. Je medzi nimi aj celovečerný dokument Mečiar / The Lust for Power (r. T. Nvotová), ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii.

V pondelok 13. augusta sa tešila veľkému záujmu verejná projekcia celovečerného dokumentu Mečiar v rámci letných premietaní Bažant Kinematografu na Magio pláži v Bratislave. Pred vyše päťsto divákmi ho osobne uviedli režisérka Tereza Nvotová a producentka Zuzana Mistríková. Aktuálnosť tém, ktoré dokument prináša, ako aj zrozumiteľnosť NotovaMeciar resizejeho spracovania pre súčasné publikum potvrdila aj následná diskusia po projekcii. Podobné reakcie mladých divákov sprevádzali uvedenie filmu pred prázdninami aj v rámci projektu Mečiar na školách.

Dnešná správa od Európskej filmovej akadémie je doteraz najvýznamnejším medzinárodným uznaním filmu a dokazuje, že udalosti odohrávajúce sa na pozadí nedávnej československej histórie ako aj búrlivé prejavy v politike prvých rokov samostatného Slovenska nemajú striktne regionálny charakter. „Od začiatku sme boli presvedčení, že Tereza Nvotová filmom Mečiar dokázala poukázať na fenomén, ktorý sa zďaleka netýka len Slovenska či postkomunistických krajín, hovorí na margo zverejnenej nominácie producentka filmu Zuzana Mistríková. „Tereza má mimoriadnu schopnosť vycítiť, čo sa v spoločnosti (i pod jej povrchom) deje a sprostredkovať to divákovi. Ani sme netušili ako blízko má k pravde, keď ešte na jeseň minulého roka poukázala vo svojom filme na paralelu medzi vládnutím Vladimíra Mečiara a Róberta Fica.“

Európska filmová akadémia vybrala pätnásť filmov, ktoré dnes sprístupnila viac ako 3500 členom EFA. Tí svojim hlasovaním určia, ktorých päť filmov sa ocitne v najužšej nominácii. Verejnosť sa ich rozhodnutie dozvie 10. novembra na Európskom filmovom festivale v Seville. Slávnostný ceremoniál a vyhlásenie víťazov všetkých kategórií sa bude konať rovnako v Seville, 15. decembra 2018. Aj minulom roku sa vo výbere Európskej filmovej akadémie nachádzal film z produkcie spoločnosti PubRes. Medzi najlepšie európske filmy vtedy zaradila film Učiteľka (réžia J. Hřebejk).

Share/Save/Bookmark