ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Bologni sa bude uchádzaťo blu-ray kolekciu Best of Viktor Kubal

BestofVikorKubal resizeReprezentatívna blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal bude Slovensko reprezentovať v súťaži o najlepšie blu-ray a DVD vydanie archívnych filmov na prestížnom festivale archívneho filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni. Kolekciu tvoria dva celovečerné filmy legendy slovenského animovaného filmu Zbojník Jurko (1976) a Krvavá pani (1980) a ďalších jeho trinásť krátkometrážnych snímok. Všetky filmy prešli procesom digitálneho reštaurovania a na blu-ray nosičoch sú obdarené titulkami v siedmich jazykových verziách.

Európsky festival archívneho filmu Il Cinema Ritrovato v talianskej Bologni je jedným z najväčších svetových festivalov zameraných na archívne diela, ich obnovu a prezentáciu. Každoročne vyhlasuje súťaž Il Cinema Ritrovato DVD Awards o najlepšie blu-ray a DVD vydania archívnych filmov starších ako tridsať rokov s cieľom zviditeľniť vydávanie dôležitých Krvavapani resizearchívnych diel z celého sveta na DVD a blu-ray nosičoch. Ceny sa budú udeľovať v piatich kategóriách, konkrétne najlepšie DVD, respektíve blu-ray vydanie – Cena Petera von Bagha, najlepšie samostatné vydanie filmu, najlepší bonusový materiál, najlepší objav zabudnutého filmu a najlepšia kolekcia.

„Blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal vydaná Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) na jeseň minulého roka bola v rámci súťaže nominovaná do úzkeho výberu finalistov,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ. „Digitálne zreštaurované dielo legendy slovenského animovaného filmu Viktora Kubala sa tak dostalo do spoločnosti diel velikánov svetovej kinematografie ako Billy Wilder, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard, Fritz Lang, Sergej Paradžanov, Marcel Carné, Andrej Tarkovskij, Jean-Pierre Melville či David Lynch.“ Slovenský filmový ústav ako vydavateľ v Bologni súťaží o prestížne ceny so svetovou vydavateľskou špičkou Arrow Films Distribution, BFI, Carlotta Films, The Criterion Collection, Lobster Films, Second Run, Pathé či Studiocanal.

Krvavaúani2 resizeVšetky filmy v „kubalovskej“ kolekcii prešli procesom digitálneho reštaurovania. Blu-ray nosiče majú sedem jazykových verzií, voliteľné titulky majú anglické, nemecké, francúzske, španielske, talianske, ruské a pre nepočujúcich aj slovenské, nosiče obsahujú tiež audiokomentár pre nevidiacich. Súčasťou kolekcie je dvojjazyčný booklet s Kubalovou filmografiou a rozsiahlou štúdiou Rudolfa Urca pod názvom Kubalov rok 2017.

Festival Il Cinema Ritrovato organizuje Cineteca di Bologna od roku 1986. Vznikol ako trojdňové podujatie, ktoré sa postupne rozrástlo na renomovaný festival, ten počas deviatich dní tento rok predstaví archívne filmy v zreštaurovanej digitalizovanej verzii na takmer 400 projekciách. Festival sa koná od 23. júna do 1. júla 2018 a o držiteľoch cien, o ktoré sa uchádza aj blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal, rozhodne počas festivalu šesťčlenná porota zložená z filmových odborníkov Lorenzo Codelli, Philippe Garnier, Pamela Hutchinson, Miguel Marías, Shivendra Singh Dungarpur na čele s filmovým kritikom a festivalovým konzultantom Paolom Mereghettim. Ceny budú vyhlásené na slávnostnom ceremoniáli vo štvrtok 28. júna 2018.

Share/Save/Bookmark