ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Dokument Diera v hlave čaká americká premiéra v Palm Springs

RaymodGureme resizeAj rok po premiére je o dokument režiséra Roberta Kirchhoffa Diera v hlave živý záujem. Aktuálne ho Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) nominovala na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategórii najlepší dokumentárny film. V apríli čaká snímku americká premiéra na American Documentary Film Festival (AmDocs) v Palm Springs, ktorý sa uskutoční od 6. do 12. apríla a v nadchádzajúcom období celá séria premietaní spojených s diskusiami po českých mestách.

Film uviedlo 15 festivalov v desiatich krajinách. Na Slovensku mal premiéru 7. marca 2017; cez osudy Rómov a Sinti počas druhej svetovej vojny v Európe skúma tému pamäte. „Film má ťažkú tému a režisér jej vnímanie divákom nijako neuľahčuje. Je však mimoriadne povzbudzujúce, že ľudia majú chuť o nej diskutovať a vnímajú jej aktuálny kontext. Kotlebovské tendencie u nás zďaleka nie sú na ústupe a v Čechách majú politikov zastávajúcich vysoké štátne funkcie, Raymondnatraktore resizepopierajúcich holokaust. Živý záujem o tému filmu je dobrou správou pre dokument, nie pre spoločnosť,“ povedala producentka filmu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchniker Cinema. „Diera v hlave je typ filmu, pri ktorom väčšina vždy počíta s očakávanými významami, ako to býva pri žánrových filmoch. Pokúšal som sa porušiť klasickú dokumentárnu naráciu tak, že namiesto príčin rozprávam skôr o následkoch. Zdá sa mi neprimerané používať termín obete, pretože ľudia v tomto filme aj napriek vlastnej skúsenosti, dokázali nad holokaustom zvíťaziť. Nie sú žiadnymi obeťami. Stoja ako živé pamätníky, so svojimi jazvami nad tou zdemolovanou krajinou, ktorú nazývame minulosť,“ povedal režisér Robert Kirchhoff.

Tento rok akademici vyberajú spomedzi 27 prihlásených titulov, z nich je 12 hraných, 10 dokumentárnych a 5 animovaných filmov. V kategórii najlepší dokumentárny film sa o ocenenie budú spolu s Dierou v hlave uchádzať filmy Mečiar Terezy Nvotovej a Ťažká duša Mareka Šulíka.

Share/Save/Bookmark