ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Nemecko-slovenský film Slobhoda uviedol festival v Locarne

Locarno resizeFilm Sloboda režiséra Jana Speckenbacha, ktorý vznikol v nemecko-slovenskej koprodukcii, má za sebou mimoriadne úspešné premiérové uvedenie v súťaži významného Locarnského festivalu. Snímku o štyridsiatničke, ktorá opustí rodinu a odchádza z Berlína do Bratislavy, na festivale reprezentoval aj slovenský koproducent Peter Badač a herečka Andrea Sabová. Vďaka mimoriadnemu záujmu publika ju dokonca na festivale čaká pridaná projekcia.

Medzinárodný filmový festival vo švajčiarskom Locarne tento rok oslavuje sedemdesiate narodeniny a právom patrí medzi najvýznamnejšie svetové filmové podujatia. Každoročne ponúka 11 dní naplnených autorskými filmami a Locarnouvedenie resizestretnutiami s ich tvorcami. Tento rok začal 2. augusta a potrvá až do soboty 12. augusta, keď sa vyhlásia víťazi. Súťažiacu drámu Sloboda (Freiheit) predstavili tvorcovia švajčiarskemu publiku celkom trikrát a hneď na prvom premietaní ju videlo vyše 2000 divákov. „Musím povedať, že také pozitívne prijatie ma zaskočilo. Na festivaloch, ako je ten v Locarne, majú diváci možnosť vidieť desiatky kvalitných filmov a nám sa podarilo nielen vypredať všetky tri premietania, ale organizátori nás dokonca požiadali, či nemôžu film pre veľký záujem premietnuť ešte raz,“ hovorí Peter Badač z produkčnej spoločnosti BFILM, slovenský koproducent filmu, ktorý produkoval napríklad aj úspešnú drámu Špina, ktorá ešte stále beží v slovenskej kinodistribúcii.

Sloboda2 resizeFilm Sloboda sa zameriava na štyridsaťročnú Noru, ktorá sa rozhodne bez slova opustiť svojho muža a dve deti, a vedená nevysvetliteľnou silou opúšťa Berlín. Vo Viedni vďaka kultúrnej blízkosti nenachádza dostatočnú slobodu, odíde preto do Bratislavy. Tam zmení svoju vizáž, zamestná sa ako chyžná, spozná striptérku Etelu a jej manžela Tamása, a začne nový život.

Snímku nakrútil ako svoj druhý celovečerný film režisér Jan Sloboda resizeSpeckenbach a obsadená je známymi nemeckými hercami – hlavnú postavu si zahrala uznávaná divadelná herečka Johanna Wokalek a jej manžela Hans-Jochen Wagner, ktorého môžu aj slovenskí diváci poznať z kriminálnej série Miesto činu. Zo slovenských hercov sa vo filme objavil okrem Andrey Sabovej napríklad aj Ondrej Kovaľ a jeho realizáciu podporil slovenský Audiovizuálny fond. Do našich kín by mala byť Sloboda podľa producenta uvedená začiatkom roku 2018, dovtedy ju ešte čaká účasť na viacerých svetových festivaloch.

Viac: www.bfilm.sk/sk/filmy/p:zmiznutie

Share/Save/Bookmark