ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmy Jana Špátu na Febiofeste

Jan_Spata_resizeTvorba majstra českého dokumentu Jana Špátu bude po prvý raz na Slovensku komplexne uvedená v sekcii Profil: Jan Špáta na sedemnástom ročníku filmového a televízneho festivalu Febiofest. Na slovenský trh sa zároveň dostane kolekcia 4DVD Jan Špáta – 18 dokumentárnych filmov klasika českej kinematografie, ktoré sú súčasťou uceleného projektu Reštaurované filmy Jana Špátu. Tento projekt získal na udeľovaní výročných cien Českej filmovej a televíznej akadémie za minulý rok Českého leva za Najlepší audiovizuálny počin roka.

Špátove filmy zaradené do programu Febiofestu potešia aj filmových znalcov, aj milovníkov osobitých dokumentov. Ponúkajú jedinečný pohľad do duše a povahy portrétovaných a tiež možnosť k dokonalej sebareflexii, každému, kto je ochotný o sebe uvažovať. „Vždy a znovu obdivujem Špátovu kameru, jeho dokumentárne videnie. Dokumentárna kamera je osobitá disciplína, ktorá nespočíva v umení vytvárať krásne obrazy, ale vnímať skutočnosť za pochodu, reagovať na ňu, vidieť to, čo je pre tému objavné, čo prináša poznanie niečoho zatiaľ neznámeho a nepovšimnutého...“ hovorí režisérka Olga Sommerová, Špátova manželka a dlhoročná spolupracovníčka.

Udalosťou bude aj premiérové uvedenie snímky Největší přání II z roku 1990, a to 27. marca vo Filmovom klube 35 mm VŠMU v kinosále 1. O 18,00 hod. začne slávnostný krst DVD kolekcie Jan Špáta - 18 dokumentárnych filmov klasika českej kinematografie za účasti režisérky Olgy Sommerovej a producenta projektu Richarda Němca.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex