ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cena ministra kultúry pre Marka Škopa

12182-osadneMinister kultúry SR Marek Maďarič dňa 18. marca 2010 vo Dvorane MK SR slávnostne odovzdal Ceny ministra kultúry SR za rok 2009 osobnostiam, ktoré v minulom roku zaujali svojou umeleckou a tvorivou činnosťou nielen doma, ale aj v zahraničí. Minister kultúry sa za rok 2009 rozhodol udeliť spolu päť cien - v oblastiach literatúra, divadlo a tanec, audiovízia a kinematografia, výtvarné umenie a hudba.

Držiteľom Ceny ministra kultúry v oblasti literatúry sa stal Peter Jaroš, a to za celoživotný prínos v oblasti umeleckej prózy a filmovej scenáristiky, s prihliadnutím na knihu poviedok Samochod srdca.

Člen činohry SND Dušan Jamrich získal toto prestížne ocenenie za celoživotný prínos v oblasti hereckej tvorby, s prihladnutím na kongeniálny umelecký prednes Homérovej Iliady v rozhlasovom projekte Slovenského rozhlasu - PARNAS.

V oblasti audiovízie a kinematografie dostal Cenu ministra kultúry za rok 2009 Marko Škop, za mimoriadny prínos v oblasti slovenského dokumentárneho filmu a medzinárodný úspech filmu Osadné (obrázok).

Za celoživotnú výtvarnú starostlivosť o ľudovú umeleckú výrobu na Slovensku počas 40-ročného pôsobenia v Ústredí ľudovej umeleckej výroby a za výnimočný tvorivý prínos k vzniku dizajnu veľkého počtu výrobkov z prírodných materiálov, ktoré svojou kultúrnou hodnotou ovplyvnili smerovanie ľudovej umeleckej výroby na Slovensku, získala cenu ministra kultúry v oblasti výtvarného umenia Janka Menkynová.

V oblasti hudby si Cenu ministra kultúry za minulý rok za vynikajúce umelecké výsledky v oblasti sólistického interpretačného umenia, ako aj za dramaturgické a umelecko-organizačné aktivity, s prihliadnutím predovšetkým na 10-ročnú existenciu medzinárodného hudobného festivalu Konvergencie, prevzal Jozef Lupták.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex