ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Druhá strana nádeje (Fínsko-Nemecko 2017)

Toivon tuolla puolenToivon tuolla puolen / The Other Side of Hope
100 minút.
Scenár a réžia: Aki Kaurismäki. Kamera: Timo Salminen. Strih: Samu Heikkilä. Hudba: rôzni autori. Účinkujú: Sherwan Haji, Sakari Kuosmane, Ilkka Koivula, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Kaija Pakarinen, Niroz Haji, Simon Hussein Al-Bazoon, Kati Outinen, Ville Virtanen, Dome Karukoski a ďalší.
Slovenská premiéra 21. septembra 2017
Svetoznámy Fín Aki Kaurismäki so svojím príznačným zmyslom pre tragikomédiu sleduje príchod sýrskeho imigranta Chálida (Sherwan Haji) z Aleppa do Helsínk a jeho márne pokusy získať v krajine azyl. Paralelne s Chálidom spoznávame obchodníka s textilom Wikströma (Sakari Kuosmanen), smutného rezignovaného muža stredného veku. Opustí manželku-alkoholičku, rozpredá zásoby, neveľký zisk riskantne znásobí v nelegálnej herni pokru a kúpi si ošumelú reštauráciu s príznačným názvom Zlatá pinta. Nový život Zlatej pinte, jej novému majiteľovi i unavenému osadenstvu vdýchne práve Chalid. V poslednej chvíli ujde pred repatriáciou a útočisko i obživu nájde v zapadnutej putike. Žobrákov, pouličných muzikantov a kapely z lacných barov so zmyslom pre sebairóniu a pôvabom  hrajú (a spievajú) fínske rockové a pesničkárske hviezdy.
Foto: ASFK
Share/Save/Bookmark

Kingsman: Zlatý kruh (Veľká Británia-USA 2017)

kingsmanKingsman: The Golden Circle
141 minút.
Scenár: Jane Goldman, Matthew Vaugh. Réžia: Matthew Vaughn. Kamera: George Richmond. Strih: Eddie Hamilton. Hudba: Henry Jackman. Účinkujú: Taron Egerton, Halle Berry, Julianne Moore, Channing Tatum, Colin Firth, Mark Strong, Sophie Cookson, Pedro Pascal, Jeff Bridges, Edward Holcroft, Poppy Delevingne, Hanna Alström, Vinnie Jones, Elton John a ďalší.
Slovenská premiéra 21. septembra 2017
Komiksový seriál Marka Millara a Dave Gibbonsa z roku 2012, parodujúci príbehy supertajných agentov, sfilmoval Matthew Vaughn prvý raz v roku 2014. Projekt s rozpočtom 81 miliónov dolárov vyniesol slušných 414,3 miliónov, takže pokračovaniu sa nedalo vyhnúť. Britská nezávislá neštátna špionážna agentúra čelí brutálnemu útoku a v záujme záchrany (seba a, samozrejme, i celého všehomíra) musí spojiť sily s podobnou americkou bohumilou ustanovizňou Statesman. V pokračovaní účinkuje hneď päť držiteľov Oscara: Julianne Moore, Halle Berry, Jeff Bridges, Colin Firth a Elton John.
Foto: CinemArt
Share/Save/Bookmark

Lego Ninjago (Dánsko-USA 2017)

lego ninjagoThe LEGO Ninjago Movie
97 minút.
Scenár: Bob Logan, Paul Fisher, William Wheeler, Tom Wheeler, Jared Stern, John Whittington, Hilary Winston, Dan Hageman, Kevin Hageman. Réžia: Charlie Bean, Paul Fisher, Bob Logan. Výtvarník: Felicity Coonan, Charlie Revai. Strih: David Burrows, Garret Elkins, Ryan Folsey, Julie Rogers, John Venzon. Hudba: Mark Mothersbaugh. V pôvodnom znení účinkujú: Jackie Chan, Dave Franco, Fred Armisen, Kumail Nanjiani, Michael Pena, Abbi Jacobson, Zach Woods, David Burrows, Alex Kauffman, Justin Theroux, Olivia Munn a ďalší. V slovenskom znení účinkujú: Tomáš Horváth; Ivan Krúpa; Peter Krajčovič; Marian Labuda ml.; Zuzana Kyzeková; Matúš Krátky; Jozef Vajda; Alena Pajtinková; Ján Morávek a ďalší.
Slovenská premiéra 21. septembra 2017
Vrece s animovanými filmami, poskladanými z kultovej dánskej stavebnice, sa ešte neroztrhlo, ale ďaleko k tomu nemá. Po úspechoch Lego príbehu (2014, tržby 469,1 milióna dolárov) a Lego: Batman vo filme (2017, tržby 311,9 milióna dolárov) producenti poskladali aj tretí film, tentoraz v štýle filmov s ázijskými bojovými umeniami a komiksovými superhrdinami. Mesto Ninjago City ohrozujú temné sily. Zachrániť ho môže iba mladý Loyd, alias Zelený nindža, spolu so svojimi kamarátmi, tajnými bojovníkmi. Cez deň sú obyčajní tínedžeri, v noci sa menia na bojovníkov s neuveriteľnými schopnosťami a ešte neuveriteľnejšími bojovými strojmi. Pod vedením múdreho Majstra Wu musia ochrániť Ninjago pred zlovestným Lordom Garmadonom, ktorý je náhodou Loydov otec. Epický boj strojov proti strojom a otca proti synovi bude skúškou neúprosného, nedisciplinovaného tímu novodobých nindžov.
Foto: Continental film
Share/Save/Bookmark

Nina (Slovenská republika-Česká republika 2017)

nina82 minút.
Scenár: Marek Leščák, Juraj Lehotský. Réžia: Juraj Lehotský. Kamera: Norbert Hudec. Strih: Radoslav Dubravský. Hudba: Aleš Březina. Účinkujú: Bibiana Nováková, Petra Fornayová, Robert Roth, Josef Kleindienst, Miroslav Pollak, Simona Kuchynková, Tomáš Klobučník
Slovenská premiéra 21. septembra 2017
Nielen Ninja, aj Nina ide do kín! Druhý celovečerný hraný film scenáristu a režiséra Juraja Lehotského, ktorý sa preslávil dokumentom Slepé lásky, po svetovej premiére v Karlových Varoch uviedol aj prestížny festival v kanadskom Toronte. Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny ťah. „Chcel som plávať životom dieťaťa, pochopiť ho a prežiť jeho pocity v neľahkom období rozchodu vlastných rodičov. Téma rozpadu rodiny vo mne vytvára veľa otázok a zamyslení. Túžbou bolo nakrútiť citlivý ponor dodetského myslenia, konfrontovaný so svetom nás dospelých,“ povedal autor.
Foto: Punkchart films
Share/Save/Bookmark