ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Tri billboardy kúsok za Ebbingom (USA 2017)

Tri.billboaedy-kusok-za-ebbingomThree Billboards Outside Ebbing, Missouri
Kriminálna tragikomédia, 115 minút
Scenár a réžia: Martin McDonagh. Kamera: Ben Davis. Strih: Jon Gregory. Hudba: Carter Burwell. Hrajú: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornish, Caleb Landry Jones, Peter Dinklage, John Hawkes, Lucas Hedges, Clarke Peters, Kerrxy Condon, Nick Searcy, Samara Weaving, Michael aaron Milligan, Kathryn Newton, Brendan Sexton, Sadrny Martin, Amanda Warren a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. januára 2018
Midred Haynes (Frances McDormand) zavraždili dcéru. A keďže sa vyšetrovanie nehýbe vpred, zúfalá matka si pri vzjazde do mesta prenajme tri billboardy, kde sú veľmi priame odkazy adresované šerifovi miestnej polície (Wooody Harrelson). Neobyčajným činom sa začína bitka medzi zúfalou a súčasne aj zúrivou Mildred a zástupcami zákona. A keď sa navyše do vyšetrovania vloží aj ďalší policajt (Sam Rockwell), nevyzretý mamičkin miláčik so záľubou v náslí, súboj medzi miestnym policajným oddelením a osamelou a rozzúrenou bojovníčkou sa môže rozbehnúť na najvyššie obrátky... Snímka, ktorá si až štyrikrát odniesla Zlatý glóbus (najlepší film, scenár, výkon v ženskej a mužskej role – Frances McDormand a Sam Rockwell) je jednoznačným favoritom na najoceňovanejšie filmové ceny – Oscarov, a bez výhrady patrí k tomu najlepšiemu, čo vzniklo v USA v minulom roku.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark

Beatrice (Francúzsko 2017)

BeatriceSage femme
Dráma, 117 minút
Scenár a réžia: Martin Provost. Kamera: Yves Cape. Strih: Albertine Lastera. Hudba: Grégoire Hetzel. Hrajú: Catherine Deneuve, Catherine Frot, Olivier Gourmet, Quentin Dolmaire, Mylène Demongeot, Pauline Etienne, Pauline Parigot, Jeanne Rosa, Karidja Touré, Jisca Kalvanda, Fayçal Safi, Nicolas Grandhomme, Sébastien Chassagne a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. januára 2018
Claire Breton (Catherine Frot), žena v strednom veku, pracuje ako pôrodná asistentka. Zmyslom jej života je oddanosť práci a pomoc iným. Napriek tomu nie je jej život prechádzkou ružovým sadom. Pôrodnicu majú čoskoro zatvoriť a Claire odmieta nastúpiť do novej, ktorú považuje za „továreň na deti“. Ani v osobnom živote sa jej nedarí – je sama a syn Simon (Quentin Dolmaire) si čoraz väčšmi hľadí svojej priateľky Lucie (Pauline Parigot), s ktorou chce založiť rodinu. A v tom okamihu sa na scéne objaví Béatrice Sobo dite Sobolevski(Catherine Deneuve), bývalá milenka Clairinho zosnulého otca. Excentrická, zmyselná, pompézna. Žena, ktorá v Claire vzbudzuje hrôzu a je naozaj tou poslednou osobou, s ktorou by chcela mať niečo spoločné. Béatrice jej však čoskoro prezradí, že má rakovinu mozgu a nemá nikoho, na koho by sa v tejto situácii obrátila. Ako sa Claire zachová? Zvíťazí jej zmysel pre povinnosť? Alebo dá prednosť vlastným citom a vnútornému postoju? Skvelá snímka s vynikajúcimi výkomni oboch protagonistiek sa zaoberá otázkou zmyslu pre povinnosť, láskou (i neláskou) k blížnemu a schopnosťou pochopiť a porozumieť ľuďom, nech sú akokoľvek odlišní.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Zúfalé ženy robia zúfalé veci (ČR 2018)

Zoufae-zeny-delaji-zoufale-veciZoufalé ženy dělají zoufalé věci
Komédia, 83 minút
Scenár: Hamilan Pawlovská (podľa vlastného románu). Réžia: Filip Renč. Kamera: Petr Hojda. Hudba: René Rypar. Hrajú: Klára Issová, Matouš Ruml, Aneta Krejčíková, Jindřich Žampa, Marie Kružíková, Pavel Kříž, Jiří Dvořák, Zdenka Procházková, Alice Bendová, Lenka Vlasáková, Martin Kraus, Roman Mrázik, Petr Vaček, Halina Pawlowská, Nikol Kouklová a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. januára 2018
„To bol teda pôrod“, nie je len presná definícia vstupu Olgy (Klára Issová) na svet vzácnou „čelnou“ polohou, ale veta vystihuje aj jej túžbu nájsť pravú lásku. Má so svojím milostným životom veľké plány a tiež veľmi bujnú fantáziu. Mestečko, kde sa narodila, jej však pre realizáciu zámerov nestačí. A tak sa premiestni do veľkomesta. Najskôr predáva v predajni s dámskou bielizňou, a musí obslúžiť viac ako tritisíc žien, kým sa stane zázrak a príde ON! Ten prvý a pravý! To si myslí Olga aspoň do okamihu, keď ho pristihne pri nevere. Oľga študuje psychológiu, a tak má svoju situáciu teoreticky zvládnuť. Prax je však iná. Najmä, keď sa stretne so známym sukničkárom a ten ju odvezie do karpatských hôr. Alebo, keď sa takmer utopí v kanoe, pred očami toho mladíka... Alebo, keď zistí, že ten chlapec, ktorý ju prvýkrát videl nahú, nie je zase až taký kretén... Alebo... Tých „alebo“ je na Olginej ceste hľadajúcej úžasný vzťah – veľa. Podarí sa jej nájsť skutočný vzťah? Alebo je všetko na svete iba komédiou a žiadny úžasný vzťah neexistuje?
Foto: Continental film

Share/Save/Bookmark

Muž vo vlaku (USA/Veľká Británia 2018)

Muz-vo-vlakuThe Commuter
Akčný triler, 104 minút
Scenár: Philip de Blasi, Byron Willinger. Réžia: Jaume Collet-Serra. Kamera: Paul Cameron. Strih: Nicolas De Toth. Hudba: Rogue Baños. Hrajú: Liam Neeson, Vera Farmiga, Sam Neill, Patrick Wilson, Elizabeth McGovern, Jonathan Banks, Killian Scott, Dean-Charles Chapman, Shazad Latif, Clara Llago, Florence Pugh, Andy Nyman, Letitia Weight, Roland Møller, Adam Nagaitis, Colin McFarlane a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. januára 2018
Zdá sa, že nudný a pkojný život Michaela McCauleyho (Liam Neeson) nemôže nič narušiť. Predáva poistky, spolu s rodinou žije na predmestí a do a z práce dochádza pravidelne vlakom, a to už celých desať rokov. A spčiatku sa nezád, že dnešná cesta domov nebude iná, ako tie predchádzajúce a čokoro si doslova siahne na dno svojich fyzických a psychických síl. Po chvíľke jazdy si k nemu prisadne atraktívna Joanna (Vera Farmiga), ktorá mu polží zdanlivo jednoduchá otáku: „Aký ste človek?“ pod vplyvom jej osobného kúzla a obálky s peniazmi sa Michael nechá vtiahnuť do zvláštnej a smrtiacej hry. Musí vo vlaku nájsť niekoho, kto tam nepatrí. Ak neuspeje, príde o rodinu, ak uspeje, čaká ho odmena. Odmietnutie nie je odpoveď. Vlak uháňa, tajmoný vládca hry sleduje každý jeho krok a vzdialenosť do cieľovej stanice sa kráti. Kým zastaví, šialená situácia sa zmení na horúčkovité pátranie, bitky a streľbu. Je to hra alebo premyslený zločin? Kto je tajomný cudzinec vo vlaku a prečo ho má nájsť? Režisér Jaume Collet-Serra vo svojej napínavej akčnej snímke sa znovu obrátil na skúseného a charizmatického Liama Neesona, s ktorým nakrútil už trilery ako Non-Stop, Neznámy či Nočný bežec, čo je zárukou, že aj ich najnovší počin bude divácky úspešný.
Foto: Bontonfilm

Share/Save/Bookmark