ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Baby Driver (USA-Veľká Británia 2017)

baby driver112 minút.
Scenár a réžia: Edgar Wright. Kamera: Bill Pope. Strih: Jonathan Amos, Paul Machliss. Hudba: Steven Price. Účinkujú: Ansel Elgort, Jon Bernthal, Jon Hamm, Eiza González, Micah Howard, Lily James, Morgan Brown, Kevin Spacey, Morse Diggs, CJ Jones, Sky Ferreira, Lance Palmer, Hudson Meek, Viviana Chavez, Jamie Foxx, Walter Hill a ďalší.
Slovenská premiéra 27. júla 2017
Britský scenárista a režisér Edgar Wright (nar. 1974) je známy ako tvorca kultových snímok Jednotka príliš rýchleho nasadenia, Scott Pilgrim proti celému svetu a Na konci sveta. V novinke Baby Driver, nazvanej podľa pesničky Simona a Garfunkela, dosiaľ nevídaným spôsobom kombinuje akčný kriminálny thriller s hudobnou komédiou. Hudbou posadnutý nedoslýchavý mladý muž zvaný Baby (Ansel Elgort), sa živí ako geniálny šofér zločincov. Keď sa zamiluje do čašníčky Debory (Lily James), chce dať zbohom minulosti a začať nový život so ženou svojich snov. Jeho šéf Doc (Kevin Spacey) si však príliš dobre uvedomuje, že za prekvitajúcu kariéru bankového lupiča vďačí práve nedostižnému šoférovi, a tak nemá v úmysle len tak ľahko ho nechať odísť. Wright prišiel s námetom už v roku 1994 a o deväť rokov ho realizoval ako videoklip. Celovečerný film ho vyšiel na 34 miliónov dolárov, ale od premiéry ich už utŕžil 103.
Foto: Itafilm
Share/Save/Bookmark

Srdcu nerozkážeš (USA 2017)

srdcu nerozkazes
The Big Sick
120 minút.
Scenár: Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani. Réžia: Michael Showalter. Kamera: Brian Burgoyne. Strih: Robert Nassau. Hudba: Michael Andrews. Účinkujú: Kumail Nanjiani Kumail, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Anupam Kher, Zenobia Shroff, Adeel Akhtar, Bo Burnham, Aidy Bryant, Kurt Braunohler, Vella Lovell, Myra Lucretia Taylor, Jeremy Shamos, David Alan Grier, Ed Herbstman, Shenaz Treasury, Rebecca Naomi Jones, Kuhoo Verma, Mitra Jouhari, Celeste Arias, Shana Solomon, Jeff Blumenkrantz a ďalší.
Slovenská premiéra 27. júla 2017
Americký televízny komik Michael Showalter (nar. 1970) nakrútil v produkcii Judda Apatowa film podľa debutovej predlohy  svojho kolegu, komika pakistanského pôvodu Kumaila Nanjianiho, údajne jeho vlastnej autentickej skúsenosti – a s ním v hlavnej mužskej role. Hrá komika, ktorý si privyrába ako taxikár, zaľúbeného do sympatickej Emily (Zoe Kazan). Keď dievčina zistí, že Kumalova moslimská rodina nástojí na výbere moslimskej nevesty a striktnom dodržiavaní islamu, komika opustí. Vinou zákernej choroby však upadne do kómy a Kumal v nemocnici začne hrať riskantnú hru, aby svoju vyvolenú získal naspäť. Drobná úloha na záver filmu sa ušla i skutočnej Emily – Emily V. Gordonovej, ktorá je uvedená aj ako spoluautorka scenára. V Čechách má film príhodnejší názov: Pěkně blbě.
Foto: Continental film
Share/Save/Bookmark

Srdečne vás vítame (Francúzsko-Belgicko 2017)

srdecne vitameÀ bras ouverts
92 minút.
Scenár: Guy Laurent, Marc de Chauveron, Philippe de Chauveron. Réžia: Philippe de Chauveron. Kamera: Philippe Guilbert. Strih: Philippe Bourgueil. Hudba: Hervé Rakotofiringa. Účinkujú: Christian Clavier, Ary Abittan, Elsa Zylberstein, Cyril Lecomte, Nanou Garcia, Cheroy, Oscar Berthe, Mirela Nicolau, Sofiia Manousha, Ioana Visalon, Nikita Dragomir, Marian Samu, Anaïs Dopinescu, Raisa Mihai, Inan Cicek, Marc Arnaud, Armen Georgian a ďalší.
Slovenská premiéra 27. júla 2017
V roku 2014 hral francúzsky komik Christian Clavier vo filme režiséra Philippe de Chauverona Čo sme komu urobili? konzervatívneho otca rodiny s troma vydajachtivými ale zároveň slobodymilovnými dcérami. Teraz ten istý herec v novom filme toho istého režiséra hrá kultivovaného francúzskeho spisovateľa, humanistu a intelektuála Jeana-Étienna Fougerola. Počas propagácie svojej novej knihy o pomoci ľuďom v núdzi v priamom prenose televíznej diskusie nepremyslene pozve ľubovoľnú rómsku rodinu, aby sa k nemu nasťahovala. Netuší, že ho spolu s famíliou usmievavého Babika (Ary Abittan) čaká jedna z najťažších životných skúšok, brutálny test miery tolerancie, solidarity a humanizmu. Clavier bol aj spoluproducentom snímky, nakrútenej s nákladmi 17,2 milióna eur. Od premiéry na začiatku apríla si aj vďaka verejným polemikám o možnom rasistickom podtexte, ktoré vyprovokoval francúzsky filmár Tony Gatlif, film do francúzskych kín prišlo pozrieť viac než milión divákov.
Foto: CinemArt SK
Share/Save/Bookmark

"Bocian" Riško (Nemecko-Belgicko-Luxembursko-Nórsko-USA 2017)

bocian RiskoA Stork's Journey / Richard the Stork / Richard Storken / Überflieger - Kleine Vögel, großes Geklapper
84 minút.
Scenár: Jeffrey Hylton, Reza Memari, Joe Vitale. Réžia: Toby Genkel, Reza Memari. Výtvarník: Stephane Lecocq. Strih: Reza Memari. Hudba: Éric Neveux. V slovenskom znení účinkujú: distributér neuviedol.
Slovenská premiéra 20. júla 2017
„Pod“ „vtipným“ „názvom“ „Bocian“ Riško „spoločnosť“ „Bonton“ „uvádza“ „ďalší“ „z“ „treťoligových“ „nízkorozpočtových“ „digitálne“ „animovaných“ „filmov“. Tvorcovia podobne neslávnej zábavy Uuups! Archa je fuč… Reza Memari a Toby Genkel sa nenechali odradiť diváckym nezáujmom ani zdrvujúcimi kritikami a prinášajú ďalšiu dávku ošúchaných motívov, podivných figúrok, ťažkopádneho nemeckého humoru, neoriginálnych výtvarných riešení a skromnej animácie. Tentoraz o vrabcovi, ktorý si myslí, že je bocian a rozhodne sa nasledovať svoju bocianiu rodinu do Afriky. Slovenské kiná dielko síce uvádzajú nadabované, ale ako ako má jeho distributér v nepeknom zvyku, mená prekladateľov ani dabingových hercov nezverejnil. V Čechách má priateľnejšie pomenovanie bez úvodzoviek: Letíme. V porovnaní s pôvodným nemeckým titulom je však skvelý i ten ťarbavý slovenský.
Foto: Bontonfilm
Share/Save/Bookmark