ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Medzi nami (Taliansko/SR 2016)

Medzi namiDokument, 74 minút
Scenár a réžia: Zuzana Límová. Kamera: Selina Becker. Strih: Morgana Tinebra. Hudba: Hrajú: Mirka Vicenová, Milada Halová, Katarína Hlatká, Martin Holan, Anna Hrabošová, Natália Martiniaková, Martin Gábor, Iveta Ugroczká, Michaela Morgensternová a ďalší.
Slovenská premiéra: 23. novembra 2017
Dokumentárny film Zuzany Límovej je intímnym pohľadom za zatvorené dvere pôrodníc, kam môžu zvyčajne vstúpiť len budúce matky. Je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha pravidlám platným už desiatky rokov. Hoci by sa ženy počas pôrodu mali sústrediť predovšetkým samy na seba, musia sa riadiť pokynmi zdravotníkov a zastaranými procedúrami bez ohľadu na vlastné pocity či potreby. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie ako ľudská dôstojnosť. Snímka, ktorú režisérka s medzinárodným štábom nakrúcala v priestoroch bratislavskej Univerzitnej nemocnice, po uvedení na festivale Jeden svet vyvolala kontroverzné reakcie – odmietavé postoje zo strany nemocnice či lekárov a s priaznivým prijatím laickej verejnosti. Hoci je dokument vysoko subjektívny, podarilo sa režisérke to, o čo jej šlo – otvoriť diskusiu o situácii pôrodníctva na Slovensku a možno aj odštartovať pozitívne zmeny.
Foto: Continental film

Share/Save/Bookmark

Svet podľa Daliborka (ČR/SR/Veľká Británia 2016)

Svet-podla-DaliborkaSvět podle Daliborka
Dokument, 105 minút
Scenár:. Vít Klusák, Marianna Stránská, Adéla Elbel. Réžia: Vít Klusák. Kamera: Sdam Kruliš. Strih: Jana Vlčková. Hudba: Vladimír Godár. Hrajú: Dalibor Krupička, Vít Klusák a ďalší.
Slovenská premiéra: 23. novembra 2017
Dokumentárna snímka režiséra Víta Klusáka, ktorá využíva postupy hraného filmu, je portrétom českého neonacistu z Prostějova, ktorého štáb sledoval počas dvoch rokov (2015-2016). Dalibor K. (37) pracuje ako lakovník, nakrúca amatérske horory, skladá piesne plné nenávisti, maľuje, ale predovšetkým je radikálnym neonacistom. Na krku už má pomaly štyridsiatku, ale doteraz sa mu nepodarilo nadviazať plnohodnotný vzťah so ženou a stále ešte žije u svojej matky Věry (63). Neznáša svoju prácu, Rómov, židov, imigrantov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubárov. Neznáša svoj život, ale nevie, ako a čo zmeniť. Nakrúcanie obrazov zo života nácka s umeleckými ambíciami sa začalo vo chvíli, keď sa jeho matka zoznámila prostredníctvom Facebooku so Slovákom Vladimírom (47), ktorý s obľubou tvrdí, že „z cigánov by najradšej urobil asfalt“. Vladimír sa k rodine nasťahuje a matkin vzťah v Daliborkovi prebudí túžbu nájsť si vážnu známosť... Tragikomický vhľad do sveta „obyčajných slušných Čechov“, ktorým sa cnie za Adolfom Hitlerom. Vít Klusák naďabil na smutného hrdinu na Youtube, kam Dalibor zavesil svoje video s vystreľovacím obuškom. Daliborek nie je ojedinelá extrémistická postavička, s jeho nenávistnými postojmi súhlasia jeho kolegovia, kamaráti a najbližší. „Našou ambíciou je prostredníctvom Daliborka nazrieť do hláv a sŕdc tisícok ľudí, ktorí svoj svetonázor podriadili nenávistnému pocitu z inakosti,“ vysvetľuje Klusák.
Foto: Bontonfilm

Share/Save/Bookmark

Matky rebelky: Šťastné a veselé (USA 2017)

Matky-rebelky-Stasnte-a-veseleA Bad Moms Christmas
Komédia, 116 minút
Scenár a réžia: Jon Lucas, Scott Moore. Kamera: Mitchell Amundsen. Strih: JamesThomas. Hudba: Christopher Lennertz. Hrajú: Mila Kunis, Kristen Bell, Christine Baranski, Susan Sarandon, Jay Hernandez, Justin Hartkey, Oona Laurence, Cheryl Hines, Peter Gallagher, David Walton, Phil Pierce, Eanda Sykes a ďalší.
Slovenská premiéra: 23. novembra 2017
Vianoce sú za dverami, čo si uvedomujú predovšetkým ženy. Na ich bedrách totiž vo veľkej miere spočíva nielen nákup darčekov, ale aj príprava domácnosti na najkrajšie sviatky roka. Čo na tom, že ich námahu takmer nikto neocení a stres s únavou nedovolia užiť si Vianoce, ako sa patrí. Tri matky rebelky – Amy (Mila Kunis), Kiki (Kristen Bell) a Carla (Kathryn Hahn) majú celého predvianočného zhonu plné zuby a vzbúria sa – žiadne nákupy, žiadne pečenie, žiadne zdobenie! Netušia však, že sa im čoskoro ohlásia hostia, ktorí s ich predstavou sviatkov súhlasiť nebudú – ich vlastné matky... Voľné pokračovanie minuloročnej komédie Matky rebelky opäť rozohráva problematiku rodinných vzťahov, vysmieva sa nášmu úsiliu, aby sme formálne pripravili dokonalé sviatky, ale v skutočnosti zabúdame na ich pravý obsah.
Foto: Forum Film Slovakia

Share/Save/Bookmark

Kým nás svadba nerozdelí (Francúzsko 2017)

Kym-nas-svadba-nerozdeli-2Le sens de fête
Komédia, 115 minút
Scenár a réžia: Oliver Nakache, Eric Toledano: Kamera: Dabid Chizallet.Strih: Dorian Rigal-Ansous. Hudba: Avishai Cohen. Hrajú: Suzanne Clément, Gilles Lellouche, Jean-Paul Rouve, Kevin Azaïs, Benjamin Lavernhe, Judith Chemla, Jean-Pierre Bacri, Vincent Macaigne, Hélène Vincent, Jackee Toto, Alban Ivanov, William Lebghill, Antoine Chappey a ďalší.
Slovenská premiéra: 23. novembra 2017
Zorganizovať svadbu nie je jednoduchá záležitosť. A ak sa má pompézna slávnosť konať na francúzskom zámku zo 17. storočia, je jasné, že nič nepôjde ľahko a pokazí sa všetko, na čo si len spomeniete. Profesionálna svadobná agentúra má na problémy 24 hodín, počas ktorých sa vŕši jeden za druhým. Svadba Pierra (Benjamin Lavernhe) a Hélény (Judith Chemla) má byť vyvrcholením tridsaťročnej práce šéfa agentúry Maxa Angélyho (Jean- Pierre Bacri). To by však nesmel z kamarátstva zamestnať fotografa, ktorého väčšmi ako fotenie zaujíma pohostenie či narýchlo zohnať záskok za kapelu, pre ktorú je „decentná zábava“ neznámym pojmom. A svadbu na dokonalú grotesku zmení Pierrovo polnočné prekvapenie... Komédia od režisérov úspešnej snímky Nedotknuteľní (2011) sa pravdepodobne inšpirovala skvelou argentínskou čiernou komédiou Divoké historky (2014) a rozhodne poteší srdce každého (najmä) škodoradostného diváka. Snímka je zaujímavým vkladom do kategórie svadobných komédií, keďže sa nesústreďuje na protagonistov svadby, ale na tých, čo ju organizujú a sú vždy v pozadí.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark