ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

100 vecí (SRN 2018)

100-veci100 Dinge
Komédia, 111 minút
Scenár a réžia: Florian David Fitz. Kamera: Bernhard Jasper. Strih: Denis Bachter, Ana de Mier y Ortuňo. Hudba: Josef Bach, Arne Schumann. Hrajú: Florian David Fitz, Matthias Schweighöfer, Hannelore Elsner, Miriam Stein, Wolgang Stumph, Katharina Thalbach, Johannes Allmayer, Sarah Vicoria Frick, Max Bretschneider, Artjom Gilz, Daniel Flieger, Milo Eisenblätter a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. júla 2019
Paul Konaske (Florian David Fitz) a Toni Katz (Matthias Schweighöfer) sú najlepšími priateľmi od útleho detstva. Paulovi rodičia, Renate a Wolfgang (Hannelore Elsner, Wolfgang Stumph) sa o Toniho vždy starali, keď jeho rodičia cestovali po svete. V súčasnosti žijú Paul a Toni vo vedľajších veľkých podkrovných apartmánoch. Zároveň sú aj obchodnými partnermi v úspešnej malej technologickej spoločnosti s dvanástimi zamestnancami. Paul je kreatívny a technologický vizionár, Toni sa stará o obchod. Biznis im umožňuje pohodlný život, môžu si kúpiť, na čo si len zmyslia. Jedného dňa však Paul dospeje k poznaniu, že taký život vlastne nechcel viesť a v opitosti sa s Tonim staví, že vydrží existovať bez všetkých hmotných statkov 100 dní. Na tú istú podmienku pristúpi aj Toni a ich podriadení sa postarajú, že im nezostane nič okrem jedla a strechy nad hlavou. Každý deň dostanú jednu zo svojich vecí naspäť. Pravdaže, stávku môžu ukončiť kedykoľvek za cenu prehry. Počas tejto výzvy sa ich priateľstvo a partnerstvo podrobujú veľkým skúškam, najmä keď medzi nich vstúpi tajomná mladá Lucy (Miriam Stein). Uvedomia si, že človeka nerobia šťastným hmotné statky, ale bez čoho sa naozaj nedá žiť, je skutočné priateľstvo?
Foto: Magic Box Slovakia

Share/Save/Bookmark

Leví kráľ (USA 2019)

Levi-kral-2The Lion King
Animovaný dobrodružný rodinný, 118 minút
Scenár: Jeff Nathanson. Réžia: Jon Favreau. Kamera: Caleb Deschanel. Strih: Adam Gerstel, Mark Luvolsi. Hudba: Hans Zimmer. Slovenský dabing: Dávid Hartl, Táňa Pauhofová, Michal Hudák, Filip Tůma, Štefan Richtatech, Henrich Platek, Dušan Tarageľ, Peter Krajčovič, Michal Klučka, René Štúr, Max Risa, Tereza Heftyová, Ella Martukaničová, Dagmar Sanitrová a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. júla 2019
Walt Disney uvádza nové spracovanie legendárneho príbehu. V africkej savane sa narodí malý Simba, syn levieho kráľa Mufasu. Malý princ zbožňuje svojho otca a postupne sa učí, ako sa stať dobrým panovníkom. Nie každý v kráľovstve je však jeho príchodom nadšený. Mufasov brat Scar, ktorý mal byť pôvodne následníkom, má vlastný temný plán, ako sa dostať na trón... Levia skala sa stane svedkom súboja plného intríg, ktorý sa končí tragédiou a Simbovým vyhnanstvom. Malý lev sa náhle musí postarať sám o seba. S pomocou nových priateľov – bezstarostnej dvojice Timon a Pumba – Simba pomaly dospieva a pripravuje sa vziať si späť to, čo mu právoplatne náleží..
Foto: Saturn Entertainment

Share/Save/Bookmark

Loli paradička (SR 2019)

Loli-paradickaRomantická komédia, 86 minút
Scenár a réžia: Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky. Kamera: Ľubor Marko. Strih: Richard Staviarsky, Juraj Staviarsky. Hudba: Štefan Cína, Víťo Staviarsky. Hrajú: Michal Iľkanin, Kamila Mitrášová, Michal Soltész, Kveta Stražanová a ďalší.
Slovenská premiéra: 18. júla 2019
Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohy. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku aj pred jeho neprajúcou matkou (Kveta Stražanová)? Snímka na Art Film Fest Košice získala Divácku cenu. Upozornenie – treba sa pripraviť, že nie všetkým výrazom divák okamžite porozumie, keďže v ňom dominuje šariština. Mimochodom aj názov snímky je inotajom – ide o rómsku pesničku Červená paradajka. :)
Foto: Forum Film

Share/Save/Bookmark

Korisť (USA 2019)

KoristCrawl
Horor, 87 minút
Scenár: Michael Rasmussen, Shawn Rasmussen. Réžia: Alexandre Aja. Kamera: Maxime Alexandre. Strih: Elliot Greenberg. Hudba: Max Aruj, Steffen Thum. Hrajú: Kaya Scodelario, Barry Pepper, Ross Andreson, Anson Boon, George Somner, Am,i Metcald, Jose Palma, Morfydd Clark, Tina Pribicevic, Annamaria Serda, Jovana Dragas, Colin McFarlane a ďalší.
Slovenská premiéra: 11. júla 2019
Nádejná plavkyňa Haley Kellerová (Kaya Scodelario) nie je žiadny samovrah. Do uzatvorenej zóny na Floride, ktorá sa pripravuje na jeden z najväčších hurikánov za posledných pár desiatok rokov, sa vypravila len kvôli svojmu otcovi (Barry Pepper). Ten sa snažil na poslednú chvíľu zabezpečiť svoj dom. Z oblasti už mal byť dávno evakuovaný, napriek tomu sa neozýva. Haley ho nájde v už čiastočne zaplavenej pivnici, v bezvedomí a ťažko zraneného. Než ho stačí odtiahnuť do relatívneho bezpečia, pripomenú sa nepozvaní hostia, ktorí jej otcovi zranenie spôsobili. Stúpajúca hladina vody totiž výrazne rozšírila lovný revír tunajších aligátorov, ktorí sú hladní a zvedaví. Situácia je vážna a pomerne beznádejná. Hurikán udrie naplno, pivnica sa plní vodou a Haley je jasné, že bude čoskoro čeliť voľbe – utopiť sa alebo nechať sa zožrať pri pokuse o záchranu... Pri nakrúcaní filmu Korisť sa stretli dvaja majstri hrôzy, tentoraz producent Sam Raimi (Lesný duch, Stiahni ma do pekla) a režisér Alexandre Aja (Hory majú oči) a na výsledku je to vidieť. Hlavných hrdinov a divákov nebude desiť len stisk čeľustí aligátora, ale všetky možné fóbie, ktorými naša civilizácia trpí. Výsledkom je film, na ktorého začiatku sa nadýchnete a po zvyšok filmu prestanete dýchať.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark