ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Mária Magdaléna (Veľká Británia/USA/Austrália 2018)

Maria-MagdalenaMary Magdalene
Historická dráma, 120 minút
Scenár: Philippa Goslett, Helen Edmundson. Réžia: Garth Davis. Kamera: Greig Fraser. Strih: Alexandre de Franceschi, Melanie Oliver. Hudba: Hildur Guðnadóttir, Jóhan Jóhansson. Hrajú: Rooney Mara, Joaquin Phownix, Chiwetel Ejiofor, Tahar Rahim, Ariane Labed, Denis Ménochet, Lubna Azabal, Tchéky Karyo, Hadas Yaron, Ryan Corr a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. marca 2018
Citlivá Mária (Rooney Mara) sa prieči predstava, že skončí v dohovorenom sobáši s mužom, ktorého jej vybral otec. Nevidí však inú možnosť, až kým sa v dedine neobjaví skupina pútnikov, ktorú vedie charizmatický Ježiš (Joaquin Phoenix). Mária, očarená jeho povahou a názormi, rázne popretŕha všetky putá, ktoré ju viažu k domovu, a stane sa členkou Ježišovho sprievodu smerujúceho do Jeruzalema. Ako jediná žena v jeho bezprostrednej blízkosti od začiatku pociťuje nevraživosť zo strany Ježišových učeníkov. Tá narastá priamo úmerne tomu, koľko času s ňou Ježiš trávi, a ako veľmi si začali rozumieť. Na obzore sa však objavujú hradby Jeruzalema a s nimi aj nevyhnutná vidina Ježišovej mučeníckej smrti na kríži. Na to však nie je Mária pripravená... Mária Magdaléna patrí k najzáhadnejším biblickým postavám. Je opradená mnohými mýtmi, čo z nej robia prostitútku, ktorú napravilo až stretnutie s Ježišom Kristom, a ten najodvážnejší jej prisudzuje úlohu jeho manželky. Garth Davis, režisér na Oscara nominovanej drámy Lion, sa rozhodol túto mýtickú škvrnu zmazať a nakrútil dojemný a pôsobivý príbeh ženy, ktorá sa previnila tým, že sa narodila do zlej doby.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark

Sloboda (SRN/SR 2017)

Sloboda1Freiheit
Dráma, 103 minút
Scenár: Andreas Deinert, Jan Speckenbach. Réžia: Jan Speckenbach. Kamera: Tilo Hauke. Strih: Ian Speckenbach. Hrajú: Johanna Wokalek, Hand-Jochen Wagner, Georg Atms, Ricky Watson, Inga Birkenfeld, Emil von Schönfels, Andrea Szabová, Rubina Labusch, Ondrej Koval a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. marca 2018
Štyridsaťročná Nora (Johanna Wokalek) sa jedného večera rozhodla odísť. Bez rozlúčky. Bez jediného slova svojim dvom deťom či manželovi (Hans-Jochen Wagner), s ktorým sú spolu už 14 rokov. Nemyslí na to, ako sa bude rodina púo jej odchode cítiť. Vníma iba to, čo jej chýba – chce byt slobodná. Najskôr odíde do Viedne, kde sa zoznámi s mladším mužom, ale má pocit, že kultúrne príbuzné prostredie jej neposkytlo dostatočnú slobodu, preto odchádza do Bratislavy. Spoznáva sa s mladou striptérkou Etelou (Andrea Szabová) a jej manželom Tamásom (Ondrej Koval) a začína nový život. V myšlienkach je však stále so svojou rodinou... Mimoriadna snímka Jana Speckenbacha aj vďaka expresívnej kamere Tila Haukeho sleduje cestu jedinca za slobodou, teda hľadaním seba samého a svojho miesta v živote. Johanna Wokalek zobrazuje svoju hrdinku s mimoriadnou intenzívnosťou a bravúrou.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Rodin (Francúzsko/Belgicko 2017)

RodinRodin
Dráma, 119 minút
Scenár a réžia: Jacques Doillon. Kamera: Christphe Beaucame. Strih: Frédéric Fichefet. Hudba: Philippe Sarde. Hrajú: Vincent Lindon, Izïa Higelin, Séverine Caneele, Anders Danielsen Lie, Patricia Mazuy, Pascal Casanova, Régis Royer, Anthony Bajon, Serge Nicolai, Nathalie Bécue, Pauline Cousty, Guylène Péan a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. marca 2018
V roku 1880 získava revolučný sochár a autodidakt Auguste Rodin (Vincent Lindon) svoju prvú štátnu zákazku: Bránu pekiel. Žije s Rose, svojou starou partnerkou, keď vo svojich štyridsiatich dvoch rokoch spoznáva mladú nadanú žiačku Camille Claudel (Izïa Higelin). Tá sa najprv stáva jeho asistentkou a neskôr aj milenkou. Po rozchode, z ktorého sa Camille nikdy nespamätá, pokračuje sochár zaujato v práci na svojom diele, ktorého zmyselnosť vyvoláva záporné reakcie i nadšenie... Snímka Jacquesa Doillona objavuje Rodina ako erotikou nabitého senzualistu, pre ktorého je proces tvorby hlboko sexuálnym zážitkom.
Foto: Film Europe Media Company

Share/Save/Bookmark

Pacific Rim: Povstanie (USA 2018)

Pacific-Rim-PovstaniePacific Rim: Uprising
Akčný sci-fi, 111 minút
Scenár: Emily Carmichael, Kira Snyder, Steven S. DeKnight, T. S. Nowlin. Réžia: Steven S. DeKnight. Kamera: Dan Mindel. Strih: Dylan Highsmith, Josh Schaeffer, Zach Staenberg. Hudba: Lorne Balfe. Hrajú: John Boyega, Scott Eastwood, Cailee Spaeny, Adria Arjona, Tian Jing, Rinko Kikuchi, Charlie Day, Burn Gorman, Dustin Clare, Karan Brar, Nick E. Tarabay, Daniel Feuerriegel a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. marca 2018
Jake Pentecost (John Boyega) dlho patril do tímu oilotov ovládajúicch obrích robotov Jaegerov, ktorí dokázali brániť planétu pred útočníkmi z vesmíru – Kaiju. Jake sa však vykašľal na svoj talent a odkaz svojho otca, ktorý v boji proti Kaiju obetoval vlastný život. Radšej prežíva v ilegalite a na živobytie si zarába rôznymi nelegálnymi aktivitami. Počas jednej akcie narazí na päťnásťročnú Amaru (Cailee Spaeny), ktorá dokázala ukradnúť a rozchodiť pôvodne na likvidáciu určeného Jaegera. Než sa stačia dostatočne zoznámiť, majú v pätách Zákon. Aby unikli trestu, začlenia sa do programu výcviku nových pilotov Jaegerov. Jake po boku svojho bývalého parťáka Lamberta (Scott Eastwood) ako inštruktor a Amara ako nádejná pilotka. Všetci dúfajú, že si trénerské schopnosti nikdy nebudú musieť vyskúšať v reálnom boji. Lenže tá prichádza. Skôr, ako si všetci priali a odkiaľ to nikto nečakal... Režisér prvého dielu Guillermo del Toro sa pri pokračovaní uspokojil s rolou producenta, pretože kolidovalo s nakrúcaním drámy Podoba vody, ktorá pred niekoľkými dňami dostala štyri Oscary (najlepší film, réžia, hudba, výprava).
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark