ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

25 km/h (SRN 2018)

25 km/h25kmh

Komédia, 116 minút


Scenár: Oliver Ziegenbalg. Réžia: Markus Goller. Kamera: Frank Griebe. Strih: Matti Falkenberg, Markus Goller. Hudba: T. Rex, The Cure, Camouflage a ďalší. Hrajú: Lars Eidinger, Bjarne Mädel, Sandra Hüller, Alexandra Maria Lara, Franka Potente, Wotan Wilke Möhring, Curd Berger a ďalší.
Slovenská premiéra: 30. januára 2020
Po dlhoročnom odlúčení a rozdielne zvolených životných ciestách sa dvaja bratia, 43-ročný Christian (Lars Eidinger) a 45-ročný Georg (Bjarne Mädel), stretnú na otcovom pohrebe. Počiatočný súboj päsťou priamo na cintoríne, neskôr spočinutie v rodnom dome preliate množstvom pálenky, okorenené partičkou ping-pongu na život a na smrť – to všetko napokon vedie bratov k osudovému rozhodnutiu. Aj cesta môže byť cieľ, a tak sa obaja bratia v emocionálnom (aj alkoholovom) opojení vydávajú na výlet, o ktorom snívali už ako chlapci. Na výlet cez celé Nemecko na staručkých mopedoch s rýchlosťou obmedzenou na 25 km/h. Začína sa cesta plná vrcholov a pádov, bratského odďaľovania aj zbližovania, humoru aj hľadania zmyslu života… Markus Goller (1969) začínal ako strihač krátkych filmov, dokumentov a reklám. Divácky úspešný bol už jeho druhý film Vždy pripravený! – roadmovie o dvoch naivných mladíkoch z východného Nemecka, ktorí sa po páde železnej opony vydajú na cestu po USA. V Pani Elle (2013) režisér sleduje cestu mladého berlínskeho taxikára a 87-ročnej dámy za jej láskou z mladosti a Môj brat Simpel (2017) mapuje putovanie Bena a jeho mentálne zaostalého brata za dávno strateným otcom. Goller však nenakrúca len roadmovie, ale aj komédie. V jeho Dosť horúcej linke (2011) tri dámy rôzneho veku založia v katolíckom bavorskom mestečku erotickú linku a Všetko je láska (2014) je vianočná komédia v štýle Lásky nebeskej.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Attila (ČR 2020)

AttilaAttila
Športový dokumentárny, 110 minút
Scenár a réžia: Petr Větrovský. Kamera: Dominik Besler. Strih: Martin Dlugolinský. Hrajú: Attila Végh, Patrik „Rytmus“ Vrbovský, Pavol Neruda, Ondřej Novotný, Karlos Vémola, Natália Végh, Eva Végh, Ladislav Végh ml., Michal Dušička, Emanuel Newton a ďalší.
Slovenská premiéra: 30. januára 2020
Dokumentárny film s názvom Attila sleduje a mapuje celoživotný príbeh športovca a novodobej slovenskej hviezdy Attilu Végha. Zachytáva najdôležitejšie kapitoly jeho života od skorého detstva až po narodenie jeho syna Attilu v januári 2020. Z rozprávania rodiny, blízkych, priateľov, kolegov, športovcov, umelcov, spevákov, súperov a tiež nikdy nezverejnených archívnych záberov môže divák nahliadnuť do jeho života a sledovať kroky, ktoré ho priviedli k úlohe MMA zápasníka, hoci na ňu v detstve nemal veľa predpokladov. Príbeh svetového šampióna mapuje tiež cestu skromného chlapca z Gabčíkova až na uznávaný MMA trón v USA. Film konfrontuje jeho doterajšiu kariéru a odhaľuje jeho prehry i víťazstvá z doteraz nevideného uhla - zo zákulisia. Zaujímavým aspektom je sledovanie vývoja športu MMA ako takého, ktorý je aktuálne najdynamickejšie sa vyvíjajúcim športom na svete. Príbeh Attilu je príbehom driny, odhodlania, sily, ale taktiež príbehom priateľstva, ktoré pretrváva po celý život. V pripravovanom dokumente uvidí divák nielen športovú kariéru, ale taktiež boj so životom samým a boj o možnosť športovú kariéru vôbec mať. Film ukáže vlny úspechov, ale aj na vlny prehier a zúfalstva. A v neposlednom rade zobrazí prípravu na zápas storočia proti Karlosovi „Terminátorovi“ Vémolovi.
Foto: Continental film

Share/Save/Bookmark

Cesta za živou vodou (Nórsko 2019)

Cesta-za-zivou-vodouAskeladden – I Soria Moria slott
Fantasy rozprávka, 99 minút
Scenár: Aleksander Kirkwood Brown. Réžia: Mikkel Brænne Sandemose. Kamera: Trond Tønder. Strih: Christoffer Heie. Hudba: Ginge Anvik. Hrajú: Vebjørn Enger, Eili Harboe, Mads Sjøgård Pettersen, Elias Holmen Sørensen, Thorbjørn Harr, Petronella Parker, Gard B. Eidsvold, Frode Birkeland, AlexanseaGjerpen, Rune Hagerup, Vegar Hoel, Erik Hivju a ďalší.
Slovenská premiéra: 30. januára 2020
Nové veľké dobrodružstvo statočného Espena (Vebjørn Enger) sa začína trošku nešťastne. Kristínini rodičia, kráľ Erik (Gard B. Eidsvold) a kráľovná Viktória (Petronella Parker), sú otrávení a z tohto hrozného činu sú falošne obvinení Espenovi bratia Per (Mads Sjøgård Pettersen) a Pål (Elias Holmen Sørensen). Obaja nešťastníci sú ihneď uvrhnutí do väzenia a čakajú na popravu. To by ale nebol Espen, aby nenašiel spôsob, ako zložitú situáciu vyriešiť! Presvedčí princeznú Kristin (Eili Harboe), aby sa s ním vydala hľadať bájny zámok Soria Moria, ktorý je vraj celý postavený z rýdzeho zlata. Tu sa podľa dávnych povestí ukrýva prameň zázračnej živej vody a s jej pomocou chce Erik zachrániť život kráľa a kráľovnej a aj svojich bratov. Existuje vôbec taký zámok? Nie je to len fikcia? A je v ňom naozaj živá voda? Espen musí konať rýchlo, v pätách je mu totiž banda zlých Dánov, ktorí nenávidia ich kráľovstvo viac než čokoľvek iné a chcú Espena a Kristin za každú cenu zastaviť. Ak Espen a Kristin nebudú úspešní, bude to znamenať koniec nielen pre bratov a kráľovstvo, ale možno aj pre celý svet! Fantasy rozprávka Cesta za živou vodou voľne nadväzuje na predchádzajúci film Cesta za kráľom trollov, v ktorom sme po prvýkrát stretli dobrosrdečného Espena, jeho dvoch bratov, krásnu a odvážnu princeznú Kristin.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark

Labková patrola: Pripravení pomáhať a zachraňovať! (Kanada 2019)

Labkova-patrola.-Pripraveni-pomahat-a-zachranovatPaw Patrol: Ready, Race, Rescue
Animovaný rodinný, 70 minút
Scenár: Steven Sullivan. Réžia: Charles E. Bastien. Hudba: James Chapple, Graeme Cornies, Brian L. Pickett. Slovenský dabing: Francien Bauer, Roman Pomajbo, Roman Ferienčík, Alex Koníček, Michal Kaprálik, Peter Makranský, Marek Suchitra, Veronika Horňáková a ďalší.
Slovenská premiéra: 30. januára 2020
Už žiadny plač a žiadny priek, patrola má na všetko liek! Labková patrola sa vracia do kín a tentoraz sa vám partička psích záchranárov na čele s chlapcom Ryderom predstaví v špeciálnom pretekárskom filme. V Adventure Bay sa schyľuje k veľkolepým automobilovým pretekom a kamaráti Marshall, Rubble, Chase, Rocky, Zuma a Skye pomáhajú s prípravami. Labky spolu vytvoria servisný tím pre svojho obľúbeného pretekára a tešia sa, že mu pomôžu zvíťaziť. Problém nastane, keď sa ich šampión nešťastnou náhodou zraní a nemôže šoférovať. Odvážnych psíkov však len tak niečo neprekvapí, sú vždy pripravení pomáhať a zachraňovať. Pre Labkovú patrolu nie je žiadna úloha príliš ťažká, žiadna misia nesplniteľná. Za volant sa teda posadí Marshall, šliapne na plyn a spolu s ostatnými kamarátmi predvedie v kinách skvelú, zábavnú jazdu. Pretekársky diel doplnia dve najnovšie epizódy, v ktorých si „labkáči“ budú musieť poradiť s obrovským odtrhnutým balónom a čaká ich aj jedno pavúčie dobrodružstvo. Úloh je viac ako dosť, takže, labky, hor sa do akcie! Požiarnik Marshall, technik Rubble, policajt Chase, mechanik Rocky, vodný záchranár Zuma, letecká záchranárka Skye a pochopiteľne Ryder sú detským fenoménom súčasnosti. Prvé uvedenie ich dobrodružstiev v kinách v roku 2019 malo prekvapivo veľký úspech u nás aj vo svete, pre mnohé deti znamenala Labková patrola vôbec prvý výlet do kina a premiérový zážitok z veľkého plátna. Detskí diváci aj ich rodičia tak už netrpezlivo čakajú, kedy sa na plátna kín dostanú ďalšie príbehy odvážnych šteniatok.
Foto: Bontonfilm

Share/Save/Bookmark