ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Ad Astra (USA/Brazília 2019)

Ad-AstraAd Astra
Sci-fi triler, 123 minút
Scenár a réžia: James Gray. Kamera: Hoyte Van Hoytema. Strih: John Axelrad, Lee Haugen. Hudba: Max Richter. Hrajú: Brad Pitt, Liv Tyler, Ruth Negga, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland, Anne McDaniels, John Ortiz, Kimberly Elise, Greg Bryk, Loren Dean, Halszka Kuza, John Finn a ďalší.
Slovenská premiéra: 19. septembra 2019
22. storočie. Umelá inteligencia je integrovaná do všetkých priemyselných odvetví. Mesiac a Mars sú kolonizované. Ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúnu, najvzdialenejšej planéty slnečnej sústavy. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorej koniec dosahuje až do vesmírneho priestoru a má slúžiť na vyhľadávanie inteligentného mimozemského života. Tím budujúci túto gigantickú stavbu vedie Roy McBride (Brad Pitt). Astronautom sa stal vďaka svojmu otcovi (Tommy Lee Jones), ktorý bol veliteľom výskumnej expedície projektu Lima. Aj jej úlohou bolo pátrať po vyspelom mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizla kdesi v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna nečakaná katastrofa za druhou, ohrozená je aj stavba gigantickej antény. Americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na planéte Neptún a súvisí s projektom Lima. Roya vyšlú na vesmírnu misiu vedúcu cez Mesiac a Mars až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú podstatu ľudskej existencie a jej miesta vo vesmíre... Názov filmu sa odvoláva na známe heslo Per Aspera Ad Astra, čo v preklade znamená Cez prekážky ku hviezdam. A preto si neľahkú úlohu zadal aj režisér filmu James Gray: „Mojím cieľom je vytvoriť tu najrealistickejšiu verziu vesmírneho cestovania, akú kedy bolo možné vďaka filmu zažiť.“ Aj preto za kamerou stál jeden z najpovolanejších, Hoyte Van Hoytema, ktorý vytvoril obrazovú stránku takých filmov, ako sú Interstellar, Spectre alebo Dunkirk.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark

Angry Birds vo filme 2 (USA 2019)

Angry-Birds-vo-filme-2The Angry Birds Movie 2
Animovaná rodinná komédia, 97 minút
Scenár: Peter Ackerman, Eyal Podell, Jonathon E. Stewart. Réžia: Thurop Van Orman, John Rice. Kamera: Tom Bruno Jr., Simon Dunsdon. Strih: Kent Beyda, Ally Garrett. Hudba: Heitor Pereira. Slovenský dabing: Peter Sklár, Vladimír Kobielsky, Daniel Dangl, Peter Marcin, Tina, Ivan „Tuli“ Vojtek a ďalší.
Slovenská premiéra: 19. septembra 2019
Okrem vtáčieho Píplandu a sveta ich úhlavných nepriateľov Krochkáčov existuje aj záhadný tretí ostrov, ktorého obyvatelia predstavujú pre všetkých novú hrozbu. Ak sa chcú zachrániť, musia sa odvekí súperi spojiť a spolupracovať. Z najhorších nepriateľov je tak ešte horší tím...
Foto: Itafilm

Share/Save/Bookmark

Búrlivé výšiny (Veľká Británia 2011)

Burlive-vysinyWuthering Hights
Romantická dráma, 129 minút
Scenár: Andrea Arnold, Olivia Hetreed (podľa eponymného románu Emily Brontëovej). Réžia: Andrea Arnold. Kamera: Robbie Ryan. Strih: Nicolas Chaudeurge. Hrajú: James Howson, Solomon Glave, Shannon Beer, Kay Scodelario, Paul Hilton, Simone Jackson, Steve Evets, Lee Shaw, Adam Lock, Oliver Milburn, Emma Ropner a ďalší.
Slovenská premiéra: 19. septembra 2019
Ďalšia adaptácia slávneho rovnomenného románu Emily Brontëovej, ktorú tentoraz nakrútila progresívna filmárka - jedna z najvýraznejších britských režisérok súčasnosti - Andrea Arnold (Fish Tank, Red Woad, Wasp, American Honey). Búrlivé výšiny mali premiéru v súťaži na festivale v Benátkach 2011. Režisérka Andrea Arnold do svojej verzie obsadila talentovaných mladých hercov – Cathy stvárňuje Kay Scodelario a konfliktného Heathcliffa James Howson. Snímka, ktorú z veľkej časti nakrúcali ručnou kamerou, sa sústredí na naturalizmus a poetiku prírody a človeka v nej.
Foto: Film Europe Media Company

Share/Save/Bookmark

Florencino kníhkupectvo (Veľká Británia/SRN/Španielsko 2017)

Florencino-knihkupectvoThe Bookshop
Dráma, 113 minút
Scenár a réžia: Isabel Cixet (podľa eponymného románu Penelope Fitzgerald). Kamera: Jean-Claude Larrieu. Strih: Bernat Aragonés. Hudba:. Alfonso de Vilallonga. Hrajú: Emily Mortimer, Bill Nighy, Hunter Tremayne, Honor Kneafsey, Michael Fitzgerald, Frances Barber, Reg Wilson, James Lance, Patricia Clarkson, Lucy Beckwith, Nigel O´Neill, Jorge Suquet, Harvey Bennett a ďalší.
Slovenská premiéra: 19. septembra 2019
Anglicko 1959. Florence Green (Emily Mortimer) – vdova, stále plná života – sa rozhodne otvoriť prvé kníhkupectvo v ospalom prímorskom anglickom mestečku. Bojuje s depresiou, chladom a značnou apatiou miestnych obyvateľov. Sama sa snaží vytvoriť a priniesť niečo nové, v čom sa jej čoskoro začína dariť a jej život sa pomaly mení k lepšiemu. Systematicky sa snaží “vychovať“ tak trochu obmedzených miestnych obyvateľov, ktorí vďaka nej nachádzajú cestu k najlepšej súčasnej literatúre, vrátane Nabokovovej škandalóznej Lolity a knihy 451 stupňov Fahrenheita od Raya Bradburyho, ktoré im začínajú otvárať oči a prebúdzať emócie. Florencine aktivity a angažovanosť jej časom prinášajú spriaznenú dušu a spojenca v postave pána Edmunda Brundisha (Bill Nighy). Táto spoločenská revolúcia jej však postupne vytvára aj zúrivých nepriateľov: vyvoláva nevraživosť u miestnych obchodníkov...
Foto: Film Europe Media Company

Share/Save/Bookmark