ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Vo filme Pomaľované vtáča budú hrať ďalšie legendy

Pubesreslogo resizeAmerická herecká legenda Harvey Keitel ako aj britský herec Julian Sands sa práve zúčasňujú na nakrúcaní filmu Pomaľované vtáča a stávajú sa tak v poradí treťou a štvrtou hviezdou svetového formátu, ktoré Václav Marhoul získal pre svoj film.

„Rokovanie o obsadení Harveyho Keitela vlastne začali už auguste minulého roka. Poslali sme mu scenár, o ktorý požiadal pri svojom pobyte na festivale v Locarne, kde sa náhodou dozvedel, že chcem nakrútiť práve Pomaľované vtáča. HarveyKeitelValclavMarhoul resizePravdupovediac som veľmi neveril. že by sa to mohlo podariť. Nakoniec rozhodla asi kvalita scenára a postava, ktorú som mu ponúkol. Samotné vyjednávanie o honorári a všetkých ďalších možných podmienkach potom trvalo až do polovice októbra tohto roka. Jeho prístup k postave je až impozantný. Doteraz som sa nestretol s tým, aby bol herec schopný svoju postavu rozpitvať až na také kúsky. Teším sa, že po Udovi Kierovi a Stellanovi Skarsgaardovi mám možnosť pracovať s dalším skvelým hercom. Som hlboko presvedčený, že to ako stvárňuje svoju postavu, bude pre film obrovským prínosom.“ hovorí režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.  Harvey Keitel (Pulp Fiction, Thelma a Louisa, Mladosť) sa vo filme predstaví v úlohe katolíckeho kňaza.

HarveyKeitel resizeHarvey Keitel po nedávno skončenom nakrúcaní nového filmu Martina Scorseseho s názvom Irishman, pricestoval do Česka a štvrtá novembrová fáza nakrúcania filmu sa realizuje v okolí v Českého Krumlova a Hartmanic na Sušicku.
Svoju účasť v ďalších fázach nakrúcania už písomne potvrdil aj ruský herec Aleksej Kravčenko, ktorý debutoval vo filme Elema Klimova Choď a pozeraj sa. Ďalším skvelým hercom svetového formátu, ktorý sa objavuje na pľaci novembrovej časti nakrúcania filmu je britský herec Julian Sands. V dramatickom príbehu stvárni postavu sedliaka Garbosa.

Julian Sands má na svojom hereckom konte viac ako 70 JulianSandsVaclav Marhoul resizecelovečerných filmov, desiatky televíznych filmov i seriálov – napríklad 24 hodín, Dexter, Castle na zabitie, Gotham, diváci ho poznajú z filmov ako Helena v krabici, Leaving Las Vegas, Nahý obed nebo Dannyho parťáci 3. „Podobne ako u ostatných bolo najpodstatnejšie to, že sa mu páčil scenár. Napriek tomu som mal trochu obavu, či ponúknutú rolu prijme. Sedliak Garbos je totiž v mojom filme celkom určite tou najväčšou negatívnou postavou.“ dopĺňa k účasti Juliana Sandsa vo svojom projekte Václav Marhoul.  

Pomaľované vtáča je silný dramatický príbeh o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej. Hoci literárna predloha spôsobuje od svojho prvého vydania v roku 1965 silné JulianSands resizekontroverzie, získala svetový ohlas a mnoho prestížnych literárnych cien. Ide o prvý román autora románov Bol som pri tom a Pinball – jedného z najvýznamnejších  a najvýraznejších svetových spisovateľov minulého storočia Jerzyho Kosińského. „Román Pomaľované vtáča ma, rovnako ako milióny čitateľov po celom svete, hlboko zasiahol a po dokončení svojho predchádzajúceho filmu Tobruk v roku 2008 som sa rozhodol, že spravím všetko pre to, aby som k predlohe získal filmové práva. Napokon sa mi to podarilo“ zaspomínal na začiatok projektu Václav Marhoul.

Václav Marhoul nepovažuje svoj projekt Pomaľované vtáča za vojnový film. Ani za film o Holokauste. Keď začal v roku 2010 písať scenár, vôbec netušil ako získa nadčasové posolstvo o osamelom putovaní a útrapách malého židovského chlapca počas druhej svetovej vojny na ešte väčšej aktuálnosti. Nedávne udalosti v Európe – migračná kríza, šírenie xenofóbnych predsudkov a nenávisti bez znalosti faktov ešte umocnili naliehavosť jeho výpovede. Film bude po realizačnej stránke v mnohých ohľadoch výnimočnou snímkou, čo dokazuje nielen odhadovaných 105 nakrúcacích dní, ale aj rozhodnutie nakrútiť ho čiernobielo, vo formáte Cinemascope a na 35 mm negatív. Svetová premiéra je naplánovaná na máj 2019, do slovenských a českých kín by mal film vstúpiť na jeseň 2019.

Spoločne s Václavom Marhoulom (scenár, réžia, producent) sa v najužšom tíme spolupracovníkov na realizácii filmu podieľajú Vladimír Smutný (kamera), Jan Vlasák (architekt), Luděk Hudec (strih), Jakub Čech a Pavel Rejholec (majstri zvuku), Helena Rovná a Petr Pluhař (kostýmoví výtvarníci), Ivo Strangmüller (masky) a Petr Ostrouchov (hudba). Na slovenskej etape nakrúcania spolupracuje architekt Juraj Fábry a vedúci stavby Braňo Petráš.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex