ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Pohľad na Alexandra Dubčeka cez kľúčovú dierku

Lecaproductionlogo resizeProdukčná spoločnosť LECA Production si pre svoj prvý celovečerný hraný film zvolila zaujímavý námet, tému,  ktorá stále ešte rezonuje v našej spoločnosti. Hlavným aktérom bude totiž celosvetovo známa a uznávaná osobnosť Alexander Dubček. Film vznikne v koprodukcii Slovensko, Česko, Taliansko, Francúzsko a Rakúsko.

Snímku pod názvom Ľudská tvár s podtitulom Pravidlá hry sa podujal nakrútiť svetoznámy ruský režisér Andrej Leca resizeMichalkov Končalovský. „Nebude to životopisný film, ale historický film“, povedal producent filmu Andrej Antonio Leca. "Alexander Dubček s Ľudovítom Štúrom a Milanom Rastislavom Štefánikom patrí k najznámejším Slovákom na svete. Ľudia s jeho menom spájajú politiku dobrej vôle. Dubček patril k významným Slovákom, ktorý zohral veľkú úlohu v dejinách Európy i celého sveta.“

K príprave projektu prizvali skúsených borcov. Autorom námetu i scenára je známy slovenský scenárista Karol Hlávka (autor scenára Fontána pre Zuzanu) a dramaturgom Zuza resizeZuzana Gindl – Tatárová, filmová dramaturgička, scenáristka a vysokoškolský pedagóg, čo už samo o sebe naznačuje, že sa projektu ujali osvedčení profesionáli. A navyše spoluscenáristom bude sám režisér. Pre plnosť uvedieme, že kameramanom filmu má byť Aleksander Simonov a jeden z odborných  spolupracovníkov slovenský historik, politik a sociológ Ivan Laluha, Dubčekov osobný priateľ, ktorý bol prítomný aj na tlačovej besede k tomuto projektu.
„Bude to, obrazne povedané, pohľad cez kľúčovú dierku. Totiž našim cieľom je na pomerne malom plátne odhaliť princípy Hlavka2 resizetoho, čo nazývame ´hrou´, aj keď je to často krutá a dramatická hra, doslova hra o bytie a nebytie celých národov. Má hráčov i protihráčov, nepísané i písané zákony a svojim spôsobom aj scenár a špeciálnu réžiu. Pravidlá tejto hry sú písané v zákulisí, bežný občan, živý účastník svetových udalostí o tom, že ide o hru ani netuší. Žije si svoj každodenný život, plný starostí, ktoré ho odvádzajú od skutočnosti, že je sám objektom i subjektom tejto hry. Cieľom je absolútne kontrolovaná spoločnosť“, hovorí scenárista Karol Hlávka. Na otázku, ktoré obdobie si zvolili ako najpodstatnejšie, povedal, že ústrednou témou bude  Dubčekove a Brežnevove výmeny názorov, nedorozumenia i vynútené rozhodnutia a celé to bude rámcované sledovanim Alexandra Dubčeka tajnými.

Režisér filmu Andrej Michalkov Končalovský pochádza z ruskej Konsalovsky resizeumeleckej rodiny, jeho bratom je Nikita Michalkov, známy ruský režisér, herec a scenárista. K jeho najznámejším dielam patria Andrej Rublev, Ujo Váňa, Romanca pre zaľúbených a Sibiriáda. Napriek titulu Národný umelec ZSSR a Ruskej federácie v roku 1980 emigroval. Začal pracovať v Hollywoode a nakrútil aj u nás populárne filmy Máriini milenci, Tango a Cash, Dom bláznov a iné. Jeho filmy boli nominované na Oscara, získali ceny Emmy a ocenenia z rôznych festivalov. Napríklad za film Biele noci Poštára Alexeja Trjapicyna získal cenu za najlepšiu réžiu na festivale v Benátkach. Teraz nás však  zaujíma, čo si o pripravovanej téme myslí. „História Pražskej jari sa dá interpretovať z rôznych perspektív, ale to, čo zaujíma mňa, je intímnejší pohľad na ľudskú tragédiu udalostí v Československu. Dubčekov príbeh je príbehom človeka, ktorý prekročil hranicu a odvážil sa postaviť strachu. Prestalo sa báť odpočúvania, tajných agentov, či občasného štekania z Moskvy a rozhodol sa konať ako slobodný človek“, citujeme z bulletinu.

Film je v intenzívnom štádiu príprav a produkčná spoločnosť LECA Production má v pláne uviesť snímku na 50. výročie Pražskej jari, teda v roku 2018.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex