ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Avatar: Blu-ray ako bič

Avatar_BD_3DPresne na Deň Zeme, teda 22. apríla, sa do predaja dostal dlho očakávaný Blu-ray disk s najúspešnejším filmom v celej histórii svetovej kinematografie. Avatar Jamesa Camerona si na účet pripísal tržby za vstupné do kín vo výške 2 miliardy 720 miliónov dolárov – a ešte stále sa premieta. Teraz si ho môžeme vychutnať aj v pohodlí domáceho kina. Pravdaže, zatiaľ len verziu 2D a v podobe, ako ju uvádzali kiná. Na 3D i rôzne zberateľské a špeciálne vydania je do Vianoc času dosť.

Mnoho kritikov i filmárskych krasoduchov síce ubila mohutná reklamná kampaň tak, že film odmietli ako plytký gýč spletený z rôznych zdrojov, to však nič nemení na skutočnosti, že sa jedná o najlepšie spravenú filmovú zábavu všetkých čias.

Obraz na disku v úplnom vysokom rozlíšení a širokouhlom formáte 1:78.1 nemá chybu. Ani jednu. Je dokonale ostrý, kontrastný, farby sú verné. Škoda, že len málokto si vychutná aj rovnako skvelý zvuk DTS-HD 5.1 audio (anglický originál). Najmä dvadsať záverečných minút dobre potrápi všetkých vašich susedov naokolo výbuchmi, ruchmi a výkrikmi. Dobrá správa je, že okrem českého dabingu sa na disku našlo miesto aj pre slovenský – vo formáte DD 5.1! Titulky sú v 16 jazykoch – a opäť nechýba ani slovenčina. Zlá správa je, že na BD (a, samozrejme, ani na rovnomennom DVD) nie sú vôbec žiadne bonusy! Ak, pravda, za bonus nepovažujeme linku na internetový obsah.

Avatar teda robí revolúciu aj na BD: prichádza bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Kto chce bonusy, musí si počkať na niektoré z ďalších vydaní. Ďalšou vecou, ktorá môže niektorým skomplikovať život, je použitá najmodernejšia ochrana obsahu disku proti kopírovaniu. Prehrávače Blu-ray so starším firmvérom disk nemusia prehrať – a aktualizácia, najmä pri zánovných prehrávačoch, nemusí byť jednoduchá. Pravdou však je, že v praxi sme nenarazili na prehrávač, ktorý by mal s diskom nejaké problémy.

Foto: Bontonfilm

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex