ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Drew Barrymore a jej zábavný babinec

rollerky_08Na prvý pohľad môžu Rollerky pôsobiť ako nenápaditý, tuctový film o tŕnistej ceste ku hviezdam, akých sme už videli desiatky či stovky. Druhý pohľad je oveľa zaujímavejší.

Drew Barrymore poznáme ako sladkú malú Gertie z klasiky Stevena Spielberga E.T. - Mimozemšťan. Ambiciózni rodičia z nej však spravili herečku už keď mala deväť mesiacov! Po fenomenálnom úspechu Mimozemšťana, ktorý zažila ako sedemročná, sa rýchlo stala hviezdou, celebritou, škandalóznou návštevníčkou hollywoodskych párty, alkoholičkou, narkomankou.

Neplnoletá sa netajila bujným sexuálnym životom, striedala partnerov ako na bežiacom páse, pózovala pre dráždivé akty, zle hrala v slabých filmoch, absolvovala viacero odvykacích kúr, svet ju odpisoval, až prišiel rok 1996 a s ním film Woodyho Allena Všetci hovoria: Milujem ťa. Drew si našla adekvátnu polohu v úlohách akoby rozprávkových, stereotypných popoluškovských hrdiniek, ozvláštnených istou dávkou neurózy, odlišnosti, drsnosti až úchylnosti. Od roku 1999 začala podnikať vo filmovom priemysle ako producentka a v roku 2004 režírovala 45-minútový televízny dokument o vzťahu mladých Američanov k voľbám Choose or Lose Presents: The Best Place to Start.rollerky_04

Whip it! (u nás premenovaný na Rollerky, v Česku oveľa výstižnejšie na Vyfič!) je jej dlhometrážny hraný režisérsky debut. Podieľala sa na ňom aj ako výkonná producentka a zahrala si jednu z výraznejších postáv.

Za námet si vybrala autobiografickú knihu Shauny Cross, ktorá bola hviezdou nelegálnych korčuliarskych pretekov. Rollerská liga je drsný kontaktný tímový šport s osobitými pravidlami, pri ktorom nie je núdza o súboje ani o zranenia. Dievčatá v sexi sukničkách sa v plnej rýchlosti blokujú, zrážajú, potkýnajú. Je to vlastne svojský druh ženského zápasenia. Ambiciózna matka by zo sedemnásťročnej Bliss Cavendar chcela mať kráľovnú krásy. Aspoň u nich, v zapadákove neďaleko texaskej metropoly Austin. Jemná, krehká a mĺkva Bliss však vedie tajný život hviezdy rollerskej ligy. Paralela s rodičmi nanútenou dráhou filmovej hviezdy malej Drew je zrejmá.

Zavádzať môže žánrová nevyhranenosť snímky. Nie je to thriller ani romanca či komédia alebo psychologická dráma. Z každého má trošku, dohromady však nič nedominuje. Predvídateľný plytký príbeh nič nenarúša, niet tu neočakávaných zvratov, ba ani vyložene záporných postáv. Ironický pohľad na bežnú americkú rodinu, zdôraznený aj kamerou, však občas zavonia Formanom, jeho komedializáciou všednosti, nachádzaním bizarností v každodennosti. Ozvláštnením je pomerne verný opis rollerskej ligy. Mnohé z postáv, motívov i rekvizít majú svoje autentické predobrazy.rollerky_03

Silnou devízou je herecké obsadenie. Predovšetkým ženské, v ktorom nás príjemne pobaví hneď niekoľko generácií herečiek, od Marcie Gay Harden v role Blissinej matky, cez Juliette Lewis, Kristen Wiig, Zoe Bell, raperku Eve aj samu režisérku v úlohách kamarátok, spoluhráčok či súperiek až po Eulalu Sheel, ktorá hrá jej mladšiu sestru. A, prirodzene, čarovná Ellen Page v hlavnej role, hrajúca tak ľahučko a prirodzene, až to mnohých zvádza k tvrdeniu, že na takú plytkú úlohu je hviezdy z filmu Juno škoda.

Snímka je neukotvená nielen žánrovo, ale i časovo. Kostýmy a rekvizity môžu rovnako poukazovať na roky sedemdesiate, osemdesiate i deväťdesiate (pričom C je správne!). V zapadákove Bodeen sa skrátka čas zastavil. Takéto príbehy sa dejú, odkedy je svet svetom.

Bliss sa dá na šport. Bliss sa prvý raz zaľúbi. Bliss prežije prvé citové sklamanie. Bliss začína žiť vlastný život. Bliss hľadá cestu späť k rodičom a svojim blízkym. Ťažko zistíme, čo viac nám Drew Barrymore chcela svojím filmom povedať. A či vôbec. Hovorí to však veľmi príjemne, milo a zábavne. Niekedy dokáže potešiť i nezáväzné táranie.

Smutné je zistenie, že amatérsky preložené titulky k pirátskym kópiám filmu, šíreným cez internet, sú adekvátnejšie, presnejšie, citlivejšie a bližšie originálu, ako oficiálna verzia v kinách.

Foto: Palace Pictures

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex